Poslední úkol pro Gwendy – Stephen King, Richard Chizmar

Autor: Stephen King, Richard Chizmar
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2022
Počet stran: 408

„Ať už jste jakkoliv opatrní a vaše úmysly jsou sebelepší, skříňka s knoflíky si vždycky vybere svou daň.“

Když bylo Gwendy Petersonové dvanáct let, předal ji tajemný cizinec do úschovy kouzelnou skříňku. Nabízela pamlsky a staré mince, ale stisknutí barevných tlačítek přinášelo také zkázu a smrt.
Podruhé byla Gwendy nucena vypořádat se s pokušením, které skříňka představovala, už jako dospělá žena, úspěšná spisovatelka a vycházející politická hvězda.
Nyní se temné síly znovu pokoušejí skříňku ovládnout a senátorka Petersonová tomu musí za každou cenu zabránit. Vydává se proto na tajnou misi, aby zachránila svět… a dost možná nejen ten náš.

Poslední úkol pro Gwendy je jednou z knih, na kterou jsem se těšila, protože hlavní hrdinku jsem si oblíbila od prvního dílu, tak stejně jako její autory, protože to, co vymýšlejí, dává smysl a čeká vás skvělý, čtenářský zážitek. A ani tentokrát to nebylo šlápnutí vedle, stálo to rozhodně za to!

Celé čtyři roky jsme si museli počkat, než budete moct si přečíst závěrečný díl trilogie o Gwendy a tajemné skříňce s názvem Poslední úkol pro Gwendy. Jak už název vypovídá, v tomto díle půjde o všechno.
Nebojte se, že jste za tu dobu už zapomněli, o čem to je. Autoři se snažili (a velice zdárně) o to, aby se v náznacích objevovala i Gwendina minulost s tajemnou skříňkou, takže v takových flashbacích se dozvíte to podstatné z minulosti a bude vám jasné, o co jde.

Gwendy si totiž myslela, že už tajemného Farrise už nikdy neuvidí. A s ním ani tu skříňku, která byla nebezpečná a velkou pokušitelkou k tomu. Jenže jednoho večera se u ní v kuchyni objeví ten, koho by si tam nepředstavovala ani v tom nejhorším možném snu a samozřejmě nese s sebou něco, co Gwendy nechce, ale musí to přijmout. Protože tak nějak ve skrytu duše ví, že ona je jediná, kdo to dokáže všechno vyřešit. A tak se pustí do svého posledního úkolu… Jaká bude její cesta? Co se všechno bude muset stát, aby její mise pokračovala tak, jak si to naplánovala? Prozradím vám, že ne všechno bude zalité sluncem a jednoduché…

„Nemyslím, že Bobby je jeho pravý jméno, a taky si nemyslím, že je to člověk. On a jeho kamarádi to myslej vážně, a já taky.“ Odmlčí se. „Ale je krásnej. Jako naděl. Až na to, že občas to vypadá, že je v něm ještě něco jinýho, jeho skutečný já, a to už tak krásný není.“ Ztiší hlas. „Jeho pravý já má srst.“

Poslední úkol pro Gwendy je příběhem, který se pomalu rozjíždí, až se stává neudržitelným díky svému tempu a vy knihu neodložíte, dokud nedočtete. Co bych nečekala, je to dojemné, je to milé, místy je to vtipné, ale také napínavé. Líbí se mi, jakým způsobem jsou do knihy zakomponované jiné příběhy S. Kinga. A to, že se část příběhu o Gwendy odehrává i v Derry, to mne pobavilo a užívala jsem si to.
A přiznám se, že když jsem pochopila, že děj odkazuje na Temnou věž, která je mou srdcovkou, měla jsem husí kůži po celém těle. 🙂

To, co bych ještě ráda zmínila, tak je fakt, že v knize Poslední úkol pro Gwendy nenajdete jen holý text, ale objeví se i pár ilustrací, které jsou naprosto skvělé a perfektně doplňují ten pocit, který při čtení budete mít.
A ač mnozí z vás budou mít tušení, jak tohle asi skončí, protože přeci jen to přesně k takovému závěru směřuje, i přesto si budete každou stránku užívat.

Jsem ráda za ukončení jaké je, a to i díky tomu, že jsem jej vnitřně čekala, ale nevěřila, že by to autoři udělali. O to mám větší radost z příběhu. Poslední úkol pro Gwendy je skvělým čtením a celou sérii velmi ráda doporučím. Přiznám se, že já bych ty čokoládičky z té skříňky fakt chtěla zkusit a ani nebudu mluvit o tom, jak mě láká zmáčknout aspoň jednou jedno, jediné tlačítko… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Poslední úkol pro Gwendy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *