Poznámky k popravě – Danya Kukafka

Autor: Danya Kukafka
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

„Nikdo není jen špatný. Nikdo není jen dobrý. Všichni žijeme sobě rovni v kalné šedi někde mezi.“

Ansel Packer za dvanáct hodin zemře. Ví, co udělal, a nyní čeká na popravu, stejný mrazivý osud, jaký sám před lety uchystal všem těm dívkám. Ale Ansel nechce zemřít; chce být oslavován, chce být pochopen. Skrze kaleidoskop žen – matky, sestry, vyšetřovatelky z oddělení vražd – se dozvídáme příběh Anselova života. Setkáváme se s jeho matkou Lavender, sedmnáctiletou dívkou dohnanou k zoufalství; s Hazel, dvojčetem Anselovy ženy, nerozlučnou sestrou od narození, která je nucena bezmocně přihlížet, jak vztah její sestry hrozí pohltit je všechny; a konečně se Saffy, detektivkou z oddělení vražd, která je Anselovi v patách a která zasvětila svůj život předvádění zlých mužů před spravedlnost. Zatímco čas běží, tyto tři ženy procházejí volbami, jež vyvrcholí tragédií, a zkoumají trhliny, které po sobě taková zkáza nevyhnutelně zanechává. Kniha Poznámky k popravě, v níž se mísí dechberoucí napětí s ryzí empatií, představuje mrazivý portrét ženství a zároveň rozplétá bolestně známý příběh amerického sériového vraha, zpochybňuje systém spravedlnosti a naši kulturu posedlosti kriminálními příběhy. Vybízí čtenáře, aby se zamysleli nad falešnými přísliby hledání smyslu v psychice násilníků. Předkládá otázky, jež vás donutí k zamyšlení.

Kniha Poznámky k popravě se na první pohled tváří jako thriller, ale to vážně není, takže to od ní neočekávejte. Naopak čekejte silný příběh, kde autorka vykreslila sériového vraha, jenž byl ovlivněn vším kolem něj. Který něco hledal, ale stále nenacházel. Není to ovšem sonda jen do duše zabijáka, ale také pohledy žen, které mu přešly přes cestu.

Ansel. Nejdůležitější postava celé knihy. Zbývá mu 12 hodin do okamžiku, kdy umře. Dostal trest smrti za zabití dívek. Proč to udělal? Co tím sledoval?
My, jako čtenáři knihy Poznámky k popravě se s Anselem setkáme už ve chvíli, kdy se narodí. Takže budeme jeho životní příběh znát od začátku, nejen skrz jeho myšlenky, ale hlavně přes myšlenky a životní cesty žen, které právě Anselovi zkřížily cestu. Jeho matka, jeho přítelkyně, jeho manželka, jeho spolupracovnice… To je jen střípek toho, co můžete očekávat, ale věřte mi, jakmile se do čtení pustíte, už knihu neodložíte.

„Tragédie si nevybírá. Není to věc, která se zničehonic objeví, ukáže na někoho kostnatým prstem a drze se usměje, jako by říkala: tak třeba ty.“

Kniha Poznámky k popravě je životním příběhem jednoho muže, který už od malička neměl štěstí. A pak následuje popis všeho, co ho všechno potkalo. Nebudu lhát, v některých okamžicích mi ho bylo strašně líto, ale v jiných bych jej nejraději odsoudila sama. Misky vah se neustále přelévaly, společně s tím, jak jeho příběh pokračoval.
Autorka naprosto perfektně měnila vypravěče, dělala z tohoto čtení nejen něco čtivého, ale také napínavého a ve chvíli, kdy se objevila na scéně Saffy, už jako dospělá, dostává vyprávění naprosto dokonalý spád a věřím tomu, že jej ani vy už neodložíte.

Sečteno a podtrženo, Poznámky k popravě je knihou, kterou doporučím všem, co rádi čtou nejen thrillery, ale i pozadí za tím, co se dělo před nějakou vraždou a co třeba k tomu vedlo. Ansel není reálnou postavou, ale můžu vám zaručit, že při čtení na to zapomenete… Dokonale napsané.

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji portálu megaknihy.cz, kde si knihu Poznámky k popravě můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *