Puls – Stephen King

Autor: Puls
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 391

„….předpoklady dělají z lidí blbce.“

Civilizace sklouzla po krvavé stopě do dalšího období temna, což možná někoho nepřekvapí, ale stalo se to takovou rychlostí, jakou nepředvídali ani největší škarohlídi mezi futurology. Bylo 1. října, Bůh dlel na nebesích, burza prosperovala a většina letadel létala načas. Za čtrnáct dní však nebe opět patřilo ptákům a burza se stala vzpomínkou. Příčinou zkázy je jakýsi jev, kterému se začne říkat Puls, a ten se šíří mobilním telefonem. Několik zoufalců, kteří přežili, se najednou ocitne v černočerném civilizačním temnu, plném násilí a chaosu. Kdekdo má mobil. A kdo ho nemá?
Strhující román Stephena Kinga nejenže pokládá zásadní otázku: „A teď už mě slyšíte?“ Rovněž na ni brutálně odpovídá.

Puls mě naprosto uchvátil. Úžasná apokalypsa, která má od začátku grády. Nestačím se divit, jak mě pořád mistr King překvapuje. Za tento rok jsem toho přečetla od něj hodně, nebyla ani jedna kniha, která by se mi nelíbila, ba naopak. S každou objevím něco nového, něco, co autor vyšperkuje k dokonalosti a já jsem následně ráda, že jeho knihy obývají mou knihovnu.

Jeho román Puls pojednává o tom, že jednoho dne, v jednu chvíli, každý, kdo zrovna mluví do svého telefonu, se zblázní. Stane se z něj naprostý magor, maniak, který zabíjí, kouše, škrábe…
Hlavní hrdina Clay a Tom jsou dva rozdílní muži, ale jedno mají v tu chvíli společnou. Ani jeden nedrží v ruce telefon. Nestačí se divit, co se kolem nich začíná dít.
Ulice jsou plné mrtvol, sebevražedných atentátníků, rozbitých a převrácených aut… Letadla padají z oblohy přímo na obydlené místa, všude něco vybuchuje, z dálky je slyšet střelba.. Naprosto katastrofální situace.
A tito dva muži se musí dostat do bezpečí od všech těch vražedných maniaků. Po cestě přiberou ještě jednu holčinu s sebou a jelikož Clay doma nechal svého syna a bývalou ženu, musí se vydat na sever a zjistit, co se stalo nejen s nima, ale co se děje všeobecně. Je to teroristický útok přes mobilní sítě? Může za to vyšší moc? A je vůbec nějaká možnost přežít?

Tak nejdříve postavy, jak už je u mě zvykem. Všichni tři hlavní hrdinové byli uvěřitelní, to se autorovi musí nechat. Ale jen do okamžiku, kdy šlo opravdu do tuhého, pak mi místy přišlo, že jsou až moc „velcí hrdinové“. Chápu, že zoufalé situace dokážou vyhnat sílu a moc člověka až do nebeských výšin, ale zdálo se mi, že kdyby spíše zůstali uťápnutí a „méně“ ozbrojení, věřila bych jim více.
U této knihy se mi líbila jedna věc – hned od prvních stránek se dostanete do šíleného marastu, už od první chvíle budete v napětí, jak se všechno bude vyvíjet.

„Nic jiného netušil, a to bylo možná dobře. Možná to bylo nejlepší. Možná to bylo milosrdnější.“

Puls není hororem, stejně můžete mít při čtení husí kůži. Když si představíte, že v dnešní době má telefon v ruce téměř pořád a téměř každý, jen při té představě, co by se mohlo stát, kdyby k tomu pulsu došlo u nás, je šílená. A to doslova.
Ještě že tohle není proveditelné a je to jen a pouze fantazie autora, protože jinak by s námi se všemi byl ámen. 🙂
A taky můžete mít husí kůži ve chvílích, kdy se přes rameno koukáte, jestli za vámi nejde zombie šílenec, jestli za rohem na vás někdo nečíhá. Tyto momenty byly skvěle popsané a autor umí udržet napětí v té správné výši, aby člověk chtěl číst dál.

A jak už jsem u autora zvyklá, už se mi to párkrát stalo… Nedostala jsem zase odpověď, kde se to vzalo, proč se stalo, takže se dá říct, že je konec otevřený. Ovšem přicházím na to, hlavně u jeho děl, že to je přesně jeho záměr. Aby čtenář po přečtení seděl, civěl do blba, přemýšlel nad tím, a hledal si své vlastní závěry.

V knize je skvěle vykreslené prostředí a atmosféra doutnajícího, hořícího Bostonu, davového šílenství, ale také touhy vědět a přežít.
Autor je opravdu výborným vypravěčem, který si umí čtenáře omotat kolem prstu a dát jim přesně co chtějí – i když někdy méně, aby poté sami hledali další a další knihy a chtěli číst víc, mnohem víc.
Není co víc psát, o čem vás informovat, prostě si tohle přečtěte a budete vědět, o čem mluvím. Doporučuji všemi deseti. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Puls můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *