Revival – Stephen King

Autor: Stephen King
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Beta-Pavel Dobrovský
Počet stran: 320
Překlad: Linda Bartošková

„PAMATUJI SI, ŽE JSEM DOSTAL I SVETR, KTERÝ BYL DOCELA ŠMRNCOVNÍ – BYL HNĚDÝ SE ŽLUTÝMI PRUHY. KDYŽ JSEM SI HO OBLÉKL, DĚLAL JSEM, ŽE JSEM SUPERHRDINA JMÉNEM LIDSKÁ VOSA: ZLODUŠI, POZOR NA MOJE ŽIHADLO!“


Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po několika desetiletích se chlapec s knězem náhodou setká. Životní příběh obou mužů, jejich setkání a střety jsou stejně šokující a nevyhnutelné jako ohromující vyvrcholení knihy.


„ZVĚDAVOST JE HROZNÁ VĚC, ALE JE LIDSKÁ.“

Tato kniha byla mé poprvé od pana Kinga. Vždy, když jsem chtěla začít číst něco z jeho tvorby, tak jsem nakonec sáhla úplně po jiné knize a jiném autorovi. A proto, jakmile se mi naskytla šance napsat recenzi pro megaknihy.cz, tak jsem neváhala a zažádala si o Kinga. Bylo jasné, že si jej díky tomu přečtu. A nelituju, i když…

Do mého povědomí King vkročil jako mistr hororu. Po tom, co jsem četla komentáře, recenze a jakékoliv příspěvky ohledně jeho děl a tak nějak jsem čekala, že se budu bát. Pro mne je ale po přečtení této knihy mistr vyprávění!

V tomto díle nás autor seznamuje s Jamiem Mortonem, chlapec, kterého provázíme téměř celý jeho život. Ladem a skladem, jak dny jdou, tak ubíhají stránky knihy. Musím říct, že jsem se nenudila ani trochu, o tom taky svědčí fakt, že jsem knihu „sfoukla“ za dva dny.
S Jamiem se setkáváme poprvé v jeho šesti letech. Všechno, co ho provází po celé dětství jsou zdánlivě obyčejné věci, které by vás měly nechat chladným. Ovšem, když se situace začne obracet, získáváme obraz, že tento příběh není až tak obyčejný, jak by se na první pohled mělo zdát.
Moc se mi líbil autorův syrový styl psaní, kniha měla hlavu i patu a příběh Jamieho Mortona a jeho páté osoby, Charlese Jacobse, je doslova a do písmene elektrizující.

Ráda bych se o knize rozepsala více, ale mám pocit (jaký už dlouho ne), že bych vyzradila absolutně všechno, co má zůstat skryto pro čtenáře nepolíbené touto knihou. Přijde mi, že každá kapitola, každý odstavec je jeden velký spoiler a jakmile čtete a procházíte se v hlavě Jamieho, tak vám ty řádky všechny do sebe krásně zapadají. Musím také zmínit, že jsem se velmi ztotožnila se stylem vyprávění, které je vedeno z pohledu hlavní postavy, což je Jamie a nejsou zde žádné úskoky někam jinam. Chvílemi mi to přišlo, jako deník, do kterého nahlížím a bylo to perfektní.

Určitě nejsem jediná, která na knihách má ráda ponurou atmosféru, je to čas, kdy si uvědomíte, že stojíte vedle hlavní postavy a vše prožíváte na vlastní kůži. Kdy dochází k tomu, že na konci knihy sedíte, zadržujete dech a jen doufáte a modlíte se, aby to skončilo tak, jak chcete. Tady, v Revivalu, je závěr dokonale fascinující. Už jen kvůli toho stojí za to si knihu přečíst.
Jsem moc ráda, že jsem se s panem Kingem už konečně mohla setkat osobně na stránkách knihy a věřím, že to setkání nebylo poslední. I přesto, že se nejednalo o horor, který jsem očekávala, tak jsem spokojená. Velmi spokojená.
A proto vám doporučuji si knihu přečíst. A vy, kteří jste ji četli, co na ni říkáte? A doporučíte mi nějaký mistrovský horor z pera tohoto autora?

Děkuji portálu MegaKnihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku a vy, kteří si chcete tuto knihu koupit nebo někoho jí obdarovat, tak můžete učinit přímo tady.

Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *