Rohy – Joe Hill

Autor: Joe Hill
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2022
Počet stran: 306

„Ig cítil, jak se mu vnitřnosti obrátily naruby. Kdyby nebyly důkazy posbírané na místě činu zničeny, mohl dokázat svou nevinu.
Jenže shořely – spolu s veškerou nadějí, kterou Ig choval v srdci, spolu se vším dobrým v jeho životě. V okamžicích paranoie si představoval, že to bylo důmyslné spiknutí, které mělo vést k jeho zničení a zatracení.“

Před rokem přišel Ig Perrish o jedinou bytost, kterou miloval. A nejen to, všichni si myslí, že je tím vinen právě on. Ráno po prvním výročí té strašné událsoti se probouzí s kocovinou – a s rohy na čele. Je to jen halucinace nebo se skutečně stal tím děsivým ďáblem, za nějž už ho mnozí stejně pokládají?
Rohy jsou nepříjemně skutečné a Ig záhy zjišťuje, že k nim dostal i zvláštní schopnosti, s jejichž pomocí může odhalit zrůdu, která zavraždila jeho lásku a zničila mu život.
Hranice mezi andělem a ďáblem je však nebezpečně tenká.

Joe Hill, autor, kterého každý spojuje s jeho slavným otcem – Stephenem Kingem. A právem. Potatil se, jen co je pravda. Jeho román, thriller, psychothriller, říkejte tomu jak chcete, Rohy, které v reedici vydalo nakladatelství Beta, je naprosto skvělý a já si jej užila od první do poslední stránky. A víte proč?

Líbí se mi, že děj knihy Rohy je „jednoduchý“. Hlavní hrdina přijde o svou lásku a s boží/ďábelskou pomocí dokáže přijít i na kloub tomu, kdo ji o něj připravil. Takto ve zkratce.
A nyní trochu víc, Ig se probudí jedno ráno, s kocovinou a má k ní ještě rohy. Netuší, jestli jsou skutečné nebo ne. Ale po pár setkání s lidmi ví, že tam opravdu jsou, ovšem nikdo před ním neuteče – netušíte? To se dozvíte proč.
Ig k těm rohům navíc získal jistý druh moci, kterou můžu použít ve svůj prospěch. Lidi se před ním stávají otevřenými a sdělují mu všechny negativní a ošklivé myšlenky, které mají, které chtějí udělat nebo které dělají. A právě tohle dělá z Igyho mocného člověka, který může všechny tyhle skutečnosti využít ve svůj prospěch. Ale otázkou je, jak to udělat, aby byl stále tím dobrým člověkem, kterým je, nebo se má stát tou zrůdou, za kterou jej všichni považují a jít si tvrdě za svým?

„O Satanovi se ví, že je nepřítel, ale Bůh se mnohem víc než ďábla bojí žen – a dělá dobře. Žena má moc přivést na svět život, to ona byla stvořena k obrazu stvořitele, ne muž, a mnohokrát dokázala, že si zaslouží uctívání víc než Kristus, ten neoholený fanatik, který toužil po konci světa.“

Autorovi se povedlo hned několik věcí. Jak už všichni víte, jak jeho otec, Stephen King, si najde cestu k srdcím jen některých čtenářů, protože jeho knihy jsou dosti specifické. Ovšem Joe Hill ukázal, třeba na knize Rohy, že má potenciál oslovit téměř všechny. Jeho styl psaní je o něco svižnější, nemusíte „trpět“ zdlouhavé úvody a rovnou se dostanete do děje.
Další plusem knihy je její atmosféra. Prostě vidíte, jak se hlavní postava pohybuje od kostela domů, jak projíždí autem po amerických silnicích a v městě, děj se vám bude odvíjet přímo před očima. A nakonec charaktery postav – úžasné. Není možné, abyste si Igyho neoblíbili, abyste až do konce mu nefandili. A ti ostatní? Skvěle autor vykreslil jak padouchy, tak ty hodné. A krásné z toho plyne slavné ponaučí – nesuď knihu podle obalu, což můžete přirovnat i k člověku.

Tak co, je zde mezi vámi někdo, kdo ještě nezkusil tvorbu Joe Hilla? Už jste ode mě mohli číst recenzi na jeho Vánoční říši nebo Na plný plyn, ale tohle je něco úplně jiného. Není to tak tlusté jako Vánoční říše, není to povídkové, ale je to román, který vás možná donutí se zamyslet, zda je opravdu tak velký rozdíl mezi dobrem a zlem, jak nás rodiče učili. Rohy rozhodně doporučuji ke čtení, k nošení asi ne – ale i když… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Rohy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *