Sloník Mumba a dobrodružná výprava – Monika Nikodemová

Autor: Monika Nikodemová
Ilustrace: Veronika Balcarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 94

„Byla už hluboká noc, hvězdy jasně svítily a měsíc si klidně plul po obloze. Malý Mumba spal u své maminky. Ta ale dnes nemohla oka zamhouřit.
„Vždyť je ještě tak malý. Jak ho ten velký svět přijme?“ obávala se. Nakonec ji také přemohl spánek.“

Sloník Mumba žije se svou rodinou na velké travnaté pláni blízko rozvodněné řeky. Je to veselý, čilý a neposedný sloní kluk. Jednoho dne se rozhodne, že půjde do světa a najde tam to nejkrásnější místo. Cestou překoná ohnivé jezero, písečnou poušť, vysoký vodopád a najde si spoustu kamarádů, kteří mu vždy rádi pomohou. V královském paláci sloního krále čeká na Mumbu hned několik překvapení!

Po dlouhé době se nám doma dostala do rukou knížka, která nás oba zaujala na první pohled. A dokonce nebyl problém odložit prasátko Peppu, protože Sloník Mumba a dobrodružná výprava je zajímavější. Určitě tomu pomohly i ilustrace, které jsou velmi výrazné a zobrazují zvířata, na které se chodíme dívat do zoo.

Jak už poznáte z názvu pohádky, tak hlavním hrdinou celého příběhu je Sloník Mumba, který se rozhodne vyrazit do světa na zkušenou. Jeho maminka je velmi smutná, ale ve chvíli, kdy ji v noci navštíví sloní skřítkové, tak ví, že všechno dobře dopadne.
Mumba na své pouti po širém světě potká spoustu nových kamarádů, od žiraf až po opice a dokonce i draka! Ale to není to nejdůležitější. Velký zlom pro něj nastane v okamžiku, kdy potká malou slonici Sofii.

Sloník Mumba a dobrodružná výprava je lehce, s citem pro děti, napsaná knížka, která zaujme nejen posluchače, ale i dětské čtenáře, kteří si budou příběh sloníka číst sami. Když jsem, pár večerů předčítala synovi, doslova hltal každé slovo. Lehce se mi měnily hlasy, tak nějak vnitřně jsem tušila, kdy přišel čas na změnu a nezakoktávala jsem se.

Ilustrace jsou samy o sobě báječné. Velké, výrazné, barevné a navíc každé zvíře, které v knize je, má v očích doslova vkresleno kamarádství. I drak, kterému se Mumba připlete do cesty nikoho nevystraší.
Velkou výhodou pro menší milovníky knih je to, že obrázky jsou opravdu na každé dvoustraně, takže i ti, kteří úplně nevnímají text, si přijdou na své, protože se „pořád něco děje“.

„Uvidím, co se s tím dá dělat,“ zatvářil se šalamounsky král. Ještě že byl večer a nebylo vidět, jak se Mumba celý červená. Až… víte kde. No přeci za ušima!“

Sloník Mumba a dobrodružná výprava je takovou tou milou pohádkou, která má pro děti připravenou velkou dávku dobrodružství a v závěru samozřejmě šťastný konec.
V dnešní době, kdy je těch dětských knih spousta, tak já se přiznám, že se v knihkupectví rozhodujeme se synem na základě ilustrací, které se nám líbí nejvíce. A tady u Mumby to vyhrály na sto procent.

Na stránkách nechybí žirafy, malá lvíčata a dokonce draci, což je opravdu velké lákadlo. Tedy aspoň u nás tomu tak je.
Jestli váháte, zda tuto knihu koupit nebo ne, určitě se na ni zajděte podívat, věřím, že nejen obrázky, ale také velikost textu vás přesvědčí o tom, že tohle bude to správné čtení pro vaši ratolest.
Nejen, že je kniha ideální pro předčítání, ale věřím, že od šesti, sedmi let už se tím prckové prokoušou i sami.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Sloník Mumba a dobrodružná výprava můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *