Šťastní a mrtví – Mark Edwards

Autor: Mark Edwards
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2019
Počet stran: 368

„Umění dobře žít a umění dobře umřít jedno jsou.“

Ta žena ležela na zádech, ruce u boků, nohy natažené, jako by už spočívala v rakvi. Nevidoucí oči upírala vzhůru, koutky mrtvých úst se zvedaly, jako by se smála. Vyšetřovatelé měli okamžitě jasno: znovu zaútočil sériový vrah, kterého bulvár překřtil na Shropshirského štíra. Všechny jeho oběti vypadaly, jako by opustili svět v nejšťastnější chvíli svého života.
Nedaleko odtamtud začal svůj nový život Ben Hofland. V ospalém městečku, kde se narodil a kam se teď po rozvodu vrátil s jedenáctiletým synem, konečně našel práci. Jako by se pro něj i pro Ollieho všechno začalo obracet k lepšímu. Poprvé za pár měsíců se Ben cítí doopravdy šťastný…

Mark Edwards píše psychologické thrillery, v nichž se prostým lidem stávají děsivé věci. Nechává se přitom inspirovat takovými mistry, jako jsou Stephen King, Ira Levin, Ruth Rendellová a Linwood Barclay.
Je autorem čtyř bestsellerů: Follow You Home (Pronásledovaní, Baronet 2018), The Magpies, Because She Loves Me a The Devil´s Work, dále románu What You Wish For a šesti knih napsaných společně s Louise Vossovou. Všechna jeho díla jsou založena na zážitcích ze života.
Mark pochází z jižního pobřeží Anglie, nyní však žije s manželkou, třemi dětmi, zrzavou kočkou a zlatým retrívrem v hrabství West Midlands ve středozápadní Anglii.

Šťastní a mrtví je druhou autorovou knihou, kterou jsem přečetla. První nesla název Pronásledovaní a nasadila laťku vysoko. S velkým očekáváním jsem se pustila do tohoto thrilleru, který sliboval velmi vzrušující a napínavé čtení. Opět mě autor nezklamal, sice byl začátek trochu slabší, protože mne příběh nepohltil od prvních stránek, ale i tak jsem si čtení užila a na konci byla napnutá jako kšandy.

Policistka, detektivka Immogen řeší vraždy, které má na svědomí zabiják přezdívaný Shropshirský Štír. Nechává své oběti na místech jen tak, ležet s rukama podél těla, otevřenýma očima zírajícíma do nebe a s úsměvem na tváři. Žádné zjevné stopy násilí ani ublížení na těle.
Immogen je v koncích. Potřebovala by nějaké vodítko, ale žádné souvislosti nenachází.
Ve stejné vesnici bydlí Ben. Přestěhuje se svým synem, po tom, co přistihl svou ženu při nevěře, zpátky do rodného městečka. Syn Ollie jeho radost nesdílí, až do dne, kdy najde na zemi mobil, nejnovější model iPhonu…
Ben se snaží svému synovi být dobrým tátou, ale jeho tíživá situace, nejen finanční, mu nedává moc prostoru k rodičovským radovánkám. Až mu jednoho dne napíše pan Friend a zadá mu vysoce výnosnou a pohodou práci…

Jak spolu všechno souvisí? Kdy zaútočí obávaný Štír znovu? Pomůže Ben svému synovi, aby se cítil i v tak malém městě doma? Nebo jej pošle zpátky do Londýna k jeho matce? Má nová práce Bena nějaký háček, nebo se na něj usmálo štěstí? A co policistka, detektivka Immogen? Dokáže zastavit vraha? Kolik lidí bude muset ještě umřít, než se vše vyjasní?
Je zde spousta otázek, které vás budou v průběhu celého čtení napadat, ale věřte mi, že autor to má tak skvěle vymyšleno a celý děj naplánován, že všechny indicie vám budou do sebe zapadat jako puzzle.

Jedno se musí autorovi nechat. Opět dokázal vymyslet skvělé postavy, které zapadaly nejen do děje, ale byly mi i milé. Každý důležitý hrdina měl něco do sebe, měl pro mne určitý charakteristický rys a díky tomu jsem si jej oblíbila a fandila mu. Samozřejmě až na Štíra, to byla ztracená existence, ale i tak, jeho způsoby a do určité míry precizní, chladnokrevné jednání, bylo téměř fascinující.
Jsou jediné dvě věci, které mne lehce zaráží. Tou první je rozuzlení celého soukolí. Kdo to dělá, proč to dělá, jeho pohnutky. Když se to na konci začne vše vysvětlovat, nějakým záhadným způsobem se mi to nelíbilo. On totiž konec příběhu je strhující, rychlý, měla jsem pocit, jako by se jen nechala unášet stránkami, a najednou jsem musela zastavit a začít nad vším přemýšlet. Jako kdyby mě to brzdilo…

A tou druhou věcí, tak byl samotný začátek. Šťastní a mrtví je skvělý, napínavý thriller, ale ze startu jsem se nemohla začíst. Možná je to tím, že mi vadilo jméno hlavní vyšetřovatelky (ano, jupí, zase žena ve vysoké funkci!), nebo to možná bylo tím, že to bylo trochu pomalejší, rozvláčnější, jako by si autor připravoval půdu, ale setsakramentsky opatrně a obšírně.

„V životě jsou horší věci než smrt.“

Pokud se vám při čtení stane, že se vám začátek bude zdát dlouhý, vydržte, zaručuji vám parádní jízdu, ono se to vážně rozjede a pak už si jen budete užívat perfektní příběh.
Kniha je rozdělena na dvě části a epilog. Kapitoly jsou docela krátké, což je moc fajn, navíc se určité kapitoly tváří jako myšlenky samotného Štíra, takže v průběhu celé knihy si čtenáři spojují, co jej vede k tomu, co dělá a hlavně tedy proč. Ten samotný důvod je šílený, ten člověk vůbec nepochopil, co je důležité. Je zvrácený. Ano, je to šílené, ale díky tomu se fakt jedná o výbornou záležitost, která by milovníkům thrillerů neměla uniknout.

Pokud hledáte dobrý thriller, který vás může jen překvapit a bude mít skvěle vykonstruovanou zápletku, tak Šťastní a mrtví jsou správnou volbou. Jestli jste nečetli předchozí knihu autora, Pronásledovaní, tak tu také vřele doporučuji. Je jiná než tato, první je více „strašidelná“, přece jen se část příběhu odehrává v temném rumunském lese, v této knize se naopak ocitnete na samotě v malé vesničce v Anglii, budete se potýkat se zvráceným zabijákem, ale v obou případech se rozhodně budete skvěle bavit. Za mě velký palec nahoru!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Šťastní a mrtví můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Šťastní a mrtví – Mark Edwards”

  1. Já si myslím, že to bylo pomalejší kvůli tomu, že i vyšetřování ze začátku vázlo. A čím přibývalo klíčů a vodítek, tím to šlo rychleji… 🙂

    1. Jo, asi jsi trefila hřebíček na hlavičku. Ale je pravdou,že jakmile se rozběhlo vyšetřování, pak už to jelo jako po másle 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *