U severní zdi – Petra Klabouchová

Autor: Petra Klabouchová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 343

„Komu zvoní hrana? Tobě, národe český. Sotva jsi narovnal hřbet, už ho znovu k zemi ohýbáš, už zase hlavu skláníš. Slyšíš ty zvony? To pro tebe zpívají píseň pohřební, pro tebe a tvé děti. Porostou jak pokroucené borovičky z kraje lesa. Ty už nikdo nenarovná, křivé dříví zůstane navždycky zohýbané.“

Přišel čas platit účty za padesátá léta. Tajemný Muž s dírou v srdci si nese životem nezhojené jizvy na těle i na duši. Dávný zločin, který ho v dětství připravil o rodinu, nebyl nikdy potrestán. Všichni už zapomněli nebo se o to usilovně snaží. Až na něj. A čím víc se blíží jeho vlastní konec, tím naléhavěji jako přízraky z hloubi hromadných hrobů Ďáblického hřbitova vystupují příběhy dětských obětí komunistického režimu. V léčebně dlouhodobě nemocných pomáhá Ošetřovatelka umírajících svým pacientům v posledních chvílích jejich pozemského života. S novou klientkou však do ústavu přichází i něco, co je mimo možnosti chápání zdejšího personálu. Bude nutné z léčebny nebo ze svědomí stařečků, kteří tají temnou minulost, vymítat ďábla?
Od autorky bestselleru Prameny Vltavy.
Román je možné číst jako detektivku, i když bez detektiva a bez vyšetřování. Místo nich je tu „mstitel“, který ani po všech těch letech nezapomněl, neodpustil a společně se čtenáři pomalu odhaluje osudy skryté pod náhrobky Ďáblického hřbitova.
– Petra Klabouchová

U severní zdi od Petry Klabouchové je kniha, která jde doslova na dřeň. Můžete si vybrat, jestli ji zařadíte jako detektivku nebo historický román, protože autorka se v ději vrací do doby, kdy StB dokázalo vymazat nepohodlné lidi z povrchu zemského.
Tahle kniha se vůbec nečte lehce, ale za to je opravdu obrovská, má velkou sílu, má neskutečný příběh, je svým způsobem úžasná a ač mi kolikrát nebylo dobře a musela jsem ji odkládat, je to jedna z těch knih, kterou si budu dlouho pamatovat – možná i napořád…

Muž s dírou v srdci, hlavní vypravěč celého příběhu, je chlapík, který se rozhodl pomstít neprávem obviněné, neprávem zavražděné – a to svým vlastním způsobem. Není to sice úplně košer, ale na druhou stranu je to správné, protože když si uvědomíte, po kom jde, tak oni si nic jiného nezaslouží, nic víc, nic míň, jen to, co jim dá muž s dírou v srdci v příběhu U severní zdi.

Kniha je vyprávěna ze dvou pohledů, tím prvním je pohled muže s dírou v srdci, ten jde za svou pomstou potrestat zločiny, které byly spáchány na nevinných lidech, obzvláště na ženách a dětech,
Druhý pohled, který vypráví příběh U severní zdi je pohled ošetřovatelky umírajících, která pracuje v ústavu důchodců, kteří se o sebe nedokážou již sami postarat.
Až na konci příběhu se dozvíte, co má tato žena a tento muž společného, a možná to pro vás nebude překvapení, ale to je úplně jedno, protože to, co ti dva prožívají, tak je opravdu něco mezi detektivkou a hororem a naprosto skvěle napsáno a podáno nám, čtenářům.

„Neodpouštěj, odpouští jenom Bůh!“

Klobouk dolů před autorkou, to, co napsala je nervy drásající, dramatické, hororové čtení. A ač jsem ročník 84, tato době se mě žádným zvláštním způsobem nedotkla, ovšem ihned jsem se ptala mamky na události, jaké zažila ona, co si pamatuje a budu zpovídat i další. Autorka ve mě otevřela touhu vědět a zjistit… Úžasné!

A to, co bylo pro mne nejhorší, autorka se pustila do vyprávění, které se týká především žen a děti – politických vězeňkyň a jejich dětí narozených za mřížemi. Jako máma dvou dětí, ještě poměrně malých, jsem byla zděšena, a právě to byly přesně ty chvíle, kdy jsem knihu U severní zdi musela odkládat. Když se Muž s dírou v srdci probíral svými černými složkami a četl vzpomínky…
Když se teď podívám na tu detektivní linku, kterou pro mne, bohužel, ta historie úplně zastínila, tak musím uznat kvality autorky, jak perfektně dokázala vše zpracovat, jak měla vše promyšleno do detailu.

Jak je napsáno v knize U severní zdi, jeden úryvek, který si pamatuji, že lidé se zbavili nacistů a získali svobodu, aby je vlastní lid, vlastní národ o tu svobodu opět připravil. Doporočuju tohle čtení všem, ač vím, že v mém okolí je spousta lidí, kteří tohle nedokážou přečíst nebo dočíst, tak přesto napíšu, že je to pro všechny.
Ono se tohle opravdu dělo a tak, jak vždy píšu u recenzí knih na druhou světovou válku, tak tady to napíšu také – čtěte, aby se nezapomnělo, co lidé, naši předci, museli zažít a prožít…Otřesné, bolavé, tristní…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji obchodu Dobré knihy cz, kde si knihu U severní zdi můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *