Zvláštní oheň – Tommy Wallach

Autor: Tommy Wallach
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2018
Počet stran: 326

„Nemůžu se dočkat, až tě uvidím vzlétnout.“

Říkají, že první generace lidí byly poháněny nízkými touhami: po poznání, po bohatství, po moci. Říkají, že lidstvo byla tak zkažené, že Pán poslal svou vlastní Dceru, aby svět zničila ohněm. Přeživších bylo jen málo, ale během staletí se spojili a vytvořili novou civilizaci – založenou na víře, že chyby minulosti se nikdy nesmí opakovat.
Bratři Clive a Clover, synové respektovaného hodnostáře, strávili svůj život tím, že šířili toto evangelium. Když však objeví komunitu, která chce znovu obnovit rouhačské technologie minulosti, postaví se město proti městu… a bratr proti bratru.

Tommy Wallach je americký muzikant a spisovatel. Jeho kniha Všichni jsme hleděli vzhůru byla přeložena do více než tuctu jazyků. Jako muzikant vydal EP u Decca Records a také We All Looked Up: The Album – doprovodný záznam ke knize. Byl finalistou Children´s Choice Book Award.

Když jsem tuto knihu brala do rukou, nevěděla jsem, co od ni čekat. A je mi líto, že jsem nedostala vůbec nic, co by mě zaujalo. Celý příběh pro mne byl těžko uchopitelný, pochopitelný a doslova jsem se nutila do čtení…

Clive a Clover jsou dva sourozenci. Clivovi je osmnáct, Cloverovi o dva roky méně. Oba mají rádi stejnou dívku. Clivovi je zaslíbená za ženu, jelikož je prvorozený a Clover ji má opravdu rád a utápí se v žalu a v žárlivosti.
Gemma, to je ta osudová dívka, má ráda Cliva a už si představuje, co spolu budou po svatbě moct dělat.
Otec obou hochů je honor, což v příběhu značí putovního duchovního kazatele, který se snaží na různých místech země obrátit lid na víru v Boha, Dcery a Gravitace.

Paz je dívka, která nešťastnou událostí přijde o otce a vidí to na vlastní oči. Umře rukou někoho, koho Paz poznává a plánuje pomstu. Jenže to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. A k tomu se řeší další, nepříjemné problémy. Clive a Clover musí vyřešit svou budoucnost, Gemma se také postaví všem příkořím, které ji na stránkách příběhu čekají a navíc Paz by měla vykonat pomstu… Zvládne se to všechno?

Takto zjednodušeně popsaný děj knihy mi přijde docela cool. Jenže autor jej napsal dost nešťastně, měla jsem pocit, že chce na stránky toho dát co nejvíce, ale působilo to na mě chaoticky. Navíc způsob, jakým je vše napsáno mi neseděl, přišel mi nudný, nezáživný, jednoduše mne to nebavilo, navíc mi vadilo, kdy se v příběhu objevovaly úseky Bible, ale převedené do světa hrdinů. Bůh, Dcera a Gravitace – fakt? Byl tam zmíněn i Kain a Abel, ovšem jejich jména jsem si fakt nezapamatovala. Naše Bible, jejich Filie byla prostě zvláštní a ač nejsem věřící, stejně mi to nešlo přes pusu…

„Proč je tráva zelená?“
„Proč je krev rudá?“
„Proč slyšíš hučení, když si na ucho přiložíš hrneček?“
„Proč se zornička smršťuje, když je člověk plný vzrušení?“

Vždycky se snažím na knize najít pozitiva a negativní věci buď vypustím, nebo zmíním okrajově. Jenže u knihy Zvláštní oheň jsem žádné významné pozitivum nenašla, aby to předčilo to špatné…
Netvrdím, že je kniha špatná, věřím, že si najde své čtenáře, kteří budou nadšeni, ale u mě to nedopadlo.

Myslím si, že kdyby byl příběh jednoduší, bez těch „pánbíčkářských“ úseků, jen holý příběh Clive a Clovera, Gemmy a Pazy, tak bych si to možná užila více. Ale ten zvláštní způsob, jakým autor všechno pojal mi nesedl a ten konec? Kdy Clover prochází nahý dveřmi ve zdi? Nechápu do teď…

Tím, že mi tato kniha neuhranula, tak ji neumím nikomu doporučit. Neříkám, že to byla ztráta času, ale za mě můžu říct, že je zde daleko více lepších knih, u kterých se bavím a užívám si je. Mám doma také autorovu první knihu, Všichni jsme hleděli vzhůru, a v tuto chvíli ji posouvám někam na spodní příčky mého #toread listu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz, kde si knihu Zvláštní oheň můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *