Strašidlář – mezi námi městskými strašidly – Hynek Klimek

Autor: Hynek Klimek
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2015
Počet stran: 64

„Když jsem se probrala, stál u mě pekelník. Ale to už jsem byla jen duší, umrzla jsem. Čert byl o hlavu vyšší než já, se zakroucenými rohy, nesmírně ošklivý a také nesmírně silný. Popadl mě, sevřel pazoury a svištěl se mnou k pekelné bráně. Promrzlé tělo zůstalo schoulené na lavičce.“

Tajemné přízraky a strašidla, avšak spolu s nimi i docela potrhlá a legrační strašidýlka představuje přízračná, dříve hříšná ale polepšená dívka Maryčka. Průvodkyně strašidelným světem městských strašidel malé čtenáře seznámí s tajuplnými a nezřídka i děsuplnými zákoutími měst, kam strašidla občas zabloudí. Vždyť snad neexistuje město, ve kterém by se o žádném strašidle nevyprávělo, kde by se nevyskytovala v místních pověstech anebo pohádkách. Pojďte se tedy seznámit s těmi nejzajímavějšími městskými strašidly ze všech koutů naší země.
Na začátku a na konci knížky je originální mapka s výskytem strašidelných bytostí na našem území, můžete si tak zjistit, kde která přebývala, a zda to nebylo právě u vás za humny.

Další Strašidlář, o kterém vám dneska napíšu něco málo, je Strašidlář – mezi námi městskými strašidly. Tento díl opět řadím mezi ty dětsky více strašidelné a napínavé, protože právě ty nadpozemské bytosti, se kterými se prckové v knize setkají, jsou strašidelné tím, že se potulují na ulicích, kudy denně prochází.

Líbí se mi, jak všechny tyto knihy jsou stejné, ale přitom jiné. V tomto díle je opět vypravěčem nějaké strašidlo, tentokráte jde o Maryčku z Ostravy (jupí, konečně má mé město hlavní slovo :- ) a už její popis událostí, co ji dostalo do stavu ducha, vám napoví, že tohle bude čtení pro ty „otrlejší“.
Když zmíním, že na stránkách se objeví řezník s ohnivou sekerou, přečtou si děti o tom, jak probíhá pekelné vaření hříšných duší, nebo co se dělo s pohřební károu, budou muset ukázat, že mají pro strach uděláno. 🙂

„Nešťastní rodiče byli zoufalí, namísto svatby museli chystat své dceři pohřeb. Před uložením jejího těla do rakve ji nechali obléci do svatebních šatů a do hrobu ji dali i všechny šperky, které pro ní byly na svatbu přichystané. Při zaklopení víka rakve byl přítomen i hrobník. Neuniklo mu, jak je nebohá dívka do hrobu vystrojená.“

Ovšem rodičové, nebojte se, Strašidlář – mezi námi městskými strašidly není jen o těch opravdu zlých strašidlech. Najde se zde i pár příběhů a vyprávění, legend a mýtů o některých nadpřirozených bytostech či věcech, které jsou docela hodného – možná až obyčejného a lehce přehlédnutého charakteru a Maryčka (vypravěčka) je opomenout nechtěla, nejen aby vyvážila ten strach, ale aby dala vyniknout i někomu, kdo není vysloveně zlý a krvelačný. 🙂

Doporučení je opět stejné, jako u všech předchozích dílů. Strašidlář – mezi námi městskými strašidly je ideálním čtením pro všechny čtenáře cca od sedmi let, ale k předčítání i dříve (pokud nemáte doma strašpytlíka 🙂 ). Text je provázen opět krásnými a milými ilustracemi od Zdeňky Študlarové a věřím, že se malí čtenáři při čtení zabaví, trochu poučí, možná krapet vystraší, ale v konečném důsledku u knihy stráví příjemný čas.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Strašidlář – mezi námi městskými strašidly můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *