Temná věž IV. – Čaroděj a sklo – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 654

„Některé záležitosti neodpočívají v klidu, i když jsou mrtvé. Jejich kosti křičí ze země.“

Roland, poslední pistolník, a jeho družina těsně vyvázli z jednoho světa a vstoupili do dalšího. Právě zde svým druhům Roland vypráví dávný příběh jedné lásky a dobrodružství, ve kterém hraje hlavní roli pozoruhodná žena – Susan Delgadová. Čaroděj a sklo je strhující vyprávění plné šokujících obratů.

Bohové! Čaroděj a sklo je čtvrtým dílem ze série Temná věž a vězte, že pro mne se stává zatím tím nejlepším. Baže! Tak!
Tento díl je neskutečný, je v něm všechno, co bych čekala, co bych nečekala, je tam akce, je tam kus „romantiky“, je tam neskutečné napětí, je tam spousta věcí, které se pojí s naším světem, i přesto, že se všechno odehrává ve Středosvětě, do kterého se nikdo nikdy nepodívá, snad jen skrze tuto sérii.

Já tak úplně nechci vypisovat, co vše se v tomto díle stane, protože co je pro jednoho důležité, může být pro druhého nepodstatné, ale spíše mi jde o to, že někteří z vás, co právě čtete tuto recenzi, ještě máte před sebou tři předchozí díly, možná už jen dva, nebo jeden, ale rozhodně se chci vyvarovat tomu, abych prozradila nějaký spoiler, který by vás mohl nejen rozzlobit, ale také okrást o tu nesmírnou výpravnou pouť, kterou si autor pro vás připravil.

„Názor je politika a politika je zlo, které způsobilo, že mnohý chlapík byl pověšen v plném rozkvětu mládí a krásy.“

Proto vám napíšu jen něco, to nejdůležitější, co se na stránkách knihy Čaroděj a sklo odehrává je život Rolanda, když mu bylo čtrnáct, patnáct, šestnáct let… V té době totiž odjel ze svého domova, s dvěma kamarády, na místo, které se mu stalo osudným. Jeho vyprávění v sobě má kouzlo, a díky autorovu umu budete mít opravdu pocit, že nečtete knihu, ale Roland sedí naproti vám a všechno vám povídá, z očí do očí.
Důležitou roli zde sehraje Susan Delgadová, která je Rolandovou spásou, ale také zatracením. Dozvíte se informace, díky kterým ho poznáte ještě lépe a pochopíte, proč se v některých chvílích choval tak, jak se choval. Proč neukazuje city, proč je pořád zachmuřený, proč si drží odstup.

A nebojte, autor nezapomněl ani na Eddiho, Jackea, Ocha, Susan. Ten jejich ka-tet mi tak přirostl k srdci, až se to ani popsat nedá. A víte, co bylo ještě báječné? Spojitost tohoto dílu s Čarodějem ze země Oz, musím uznat, že Stephen King je neskutečný borec, to je chlap, který dokáže psát i o ničem tak poutavě, že budete mít pocit, jaké to není poučné, naučné a vůbec hodné Pullitzerovy ceny! I kdyby by to měl být návod na to, jak pustit pračku.

„Ti, kdo se ocitnou v zajetí silné drogy – heroinu, ďáblovy trávy, pravé lásky – často zjistí, že se pokoušejí udržet vratkou rovnováhu mezi tajemstvím a vzrušením a přitom kráčet po napjatém laně svého života. Udržet rovnováhu na takém laně je obtížné a za těch nejvšednějších okolností. Dokázat to ve stavu poblouznění je téměř nemožné. Dlouhodobě naprosto nemožné.“

Čaroděj a sklo je jedna z těch knih, která má na první pohled fakt hodně stránek a říkáte si, bože, to se bude dlouho číst. Ale není tomu tak! Ve chvíli, kdy se do čtení pustíte, budete se sami divit, jak rychle vám stránky ubíhají před očima. Protože jak jsem již psala výše, autor umí nejen zaujmout, ale ví, kde přidat, aby atmosféru vygradoval, kde naopak trochu uklidnit situaci, aby to potom zase vyhoupnul na maximální napětí.

Protože jsem v půlce této série, začínám se dívat kolem sebe, v knižní komunitě, na názory na tuto sérii. Je velmi rozporuplná. Někdo se začíst neumí, jinému se nelíbí, jiní ji zbožňují (já se řadím mezi ty uctívače, zbožňovače, milovíky a tak podobně…). A já říkám, dejte ji šanci, fakt že jo, protože tohle čtení stojí vážně za to!
Temná věž se pro mne stala drogou, tak jako pro Rolanda samotná věž. Mám tady spoustu dalších knih, kterým chci věnovat svůj čas, ale Vlci z Cally volají… A víte co? Vážně nevím, jestli jim odolám… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Čaroděj a sklo můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *