V kůži rytíře – Oldřiška Ciprová

Autor: Oldřiška Ciprová
Ilustrace: Lenka Němcová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 128

„Zvuky přicházely od postavy, která se shýbala nad tělem jiného vojáka, ležícího vedle mrtvého bojovníka. Damián už chtěl zavolat o pomoc, protože usoudil, že je to kněz, ale pak k němu dolehlo zacinkání mincí a zaslechl, jak muž nožem přeřezává kožený pásek měšce.“

Chudý a věčně hladový Sebastian při útěku před strážnými vrazí do vozu šlechtice, který zde právě čeká na nového panoše. Mladík se začne za panoše pohotově vydávat a stane se pomocníkem temného rytíře, Damiána z Davosu.
Nadšení z nové služby mu ale vydrží jen do doby, než zjistí, že musí svého pána doprovázet i v boji. Sebastian se tedy chystá na svou první bitvu po boku nejsilnějšího královského rytíře. Překvapivé rozuzlení napínavého příběhu tě naprosto uchvátí.

Skvělý příběh pro čtenáře od cca jedenácti let, o statečném rytíři a jeho novém panošovi. O tom, jak pomáhat je důležité a může se to vyplatit, protože tím člověk může získat něco, o čem se mu ani nesnilo.
Příběh o důvěře, o strachu, o rytířském boji, o tom, že není všechno takové, jak se na první pohled může zdát. To všechno je útlá knížka pro mladé čtenáře, s názvem V kůži rytíře.

Příběh V kůži rytíře začíná tím, že chudý chlapec Sebastián se snaží ukrást pekaři housku, protože již několik dní nejedl. Jenže je přistižen a pronásledován královskou stráží, ovšem do chvíle, než vrazí do samotného Damiána z Davosu.
Ten, ač ho nezná, mu zachrání život tím, že jej před královskou stráží nazve svým novým panošem. A protože se samotný Damián těší velké králové přízně, stráže nic nenamítají a odcházejí.
Sebastián se ocitá s Damiánem sám, který mu začne vysvětlovat, co všechno bude v jeho rukou. Ve chvíli, kdy se dozví, že bude svého nového pána doprovázet i v bojích, dostane strach, ale z nějakého důvodu neuteče a začne Damiána poslouchat.
A Jak to všechno dopadne? Stane se Sebastián věrným panošem, nebo zůstane jen chudým klukem z ulice? Obstojí ve zkouše a dokáže udržet své tajemství, které ho velmi tíží? To vše se dozvíte, až si tuto knížku přečtete.

„Zasáhl jsi strom,“ řekl Damián. Chtěl mírnit chlapcovo nadšení. „Uvidíme, jak budeš střílet na živé lidi. Ti nebudou stát s rukama nataženýma jako větve s ševelícími listy, ach ne. Přiřítí si to rovnou na tebe, a ty budeš muset zůstat stát s chladnou hlavou a budeš muset umět založit štít i v tak vypjaté situaci, kdy ti někteří budou řvát do obličeje a budeš z nich mít naděláno v gatích.“

V kůži rytíře je sice „dětskou“ knihou, ale rozhodně už je pro starší, cca od jedenácti, dvanácti let. Do příběhu autorka zasadila všechno, co si představíte v pravém rytířském románu, to znamená, lité boje, trochu krve, pokus o vraždu, vyhrožování a samozřejmě také neodmyslitelná láska, akorát tohle všechno je napsáno citlivě pro mladé čtenáře, aby všechno pochopili a dokázali se do příběhu vžít.

Celé vyprávění je psáno o něco větším fontem, než dospělácké knihy, navíc je text doplněn spoustou obrázků, sice černobílých, ale přesto velmi dobrých, takže dětem bude čtení ubíhat samo.
Líbilo se mi, že autorka nezapomněla na to, co tahá čtenáře, ať už velké nebo malé, ke čtení. Rozkrývání nějakého tajemství a velké dobrodružství. A samozřejmě „famózní“ odhalení pravdy.

Pokud máte doma kluka, ale klidně i holku, kteří rádi čtou, cokoliv, co je napínavé a překvapivé, rozhodně se po této knize podívejte. Věřím, že V kůži rytíře je bude bavit, protože nezapomeňte, nic není na první pohled takové, jak to vypadá.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu V kůži rytíře můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

2 odpovědi na “V kůži rytíře – Oldřiška Ciprová”

  1. Kniha není nic moc a je tak akorát pro malé děcka. Mně je 12 a kniha mně nebavila, přišla mi jako psaná pro první třídu základky. A její konec je úplně padlý na hlavu.
    Rozhodně blbost. Nebo možná kniha tak leda pro holky.
    A kdo si myslí, že ve 12 neumím poznat dobrou knihu od špatné, ať si přečte série Belgariády a Malloreon od Eddingse nebo Noční běžce od Lynn Flewelling nebo Mýtus od Asprina anebo Enderovu sérii od Carda – to jsou top knihy a ne tahle hloupá splácanina.

  2. Ještě poznámka:
    Většinou se sakra hodně liší to, co si dospělí myslí nebo ještě hůř to, co by chtěli, aby se nám mladým líbilo, a to co se nám (ve 12 letech) opravdu líbí. Tahle kniha je jedním z důkazů.
    PS: Jsem zvědavý, jestli se na stránce objeví i moje odlišný názor, který tuhle knihu hodnotí jako špatnou nebo jestli je tu místo jen pro komentáře souhlasné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *