Chce to dva – Natalie Coxová

Autor: Natalie Coxová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 352

„A navíc, tahle hodina jógy je pěkný masakr. Je to daleko pokročilejší lekce než ta, na kterou chodíme v úterý (což jak si v tu chvíli bolestně uvědomuju, je jóga pro lidi, co jenom chtějí říkat, že chodí na jógu). Po půl hodině jsem zpocená jako kůň a objevila jsem ve svém těle svaly, o nichž jsem ani nevěděla, že existují.“

Jediné, co Clem těší, je jízda na kolečkových bruslích. Její práce v londýnském obchůdku je v ohrožení, bývalý přítel chce být její nejlepší kamarád, soused si vymohl soudní zákaz volného pohybu jejího psa a rodiče uprchli ze země a nechali jí na krku své dluhy.
Když zjistí, že ještě ke všemu někdo ukradl její identitu a vydává se za ni, je naštvaná a rozhodne se svou dvojnici vypátrat za každou cenu. Vrhne se proto do bláznivé honby za spravedlností, která zahrnuje i docela okouzlujícího detektiva, který se zdá být neobvykle zaujatý nejen tímto zapeklitým případem, ale hlavně Clem samotnou.

Chce to dva je knihou, která slibuje zábavu, něco ve stylu Bridget Jonesové, romantiku, ideální čtení pro milovníky mazlíčků… No, asi jsem četla krapet něco jiného, protože nic z toho mi to nepřipomíná. Ale pěkně popořádku, nejdříve, co vás při čtení čeká.

Clem je mladá dívka, která se osamostatnila, žije v Londýně, rozešla se s divným přítelem (byl vykreslen fakt podivně), má psa – bernardýna Karlíka, jezdí závodně na kolečkových bruslích a má dvojnici! Jo, dvojnici. Respektive je zde nějaká dívka, která se vydává za ni. A zde je jádro problému, protože díky tomu se Clem dostane do velkých potíží a to nejen se zákonem…

„A o čem byste tedy chtěl být informován?“ zeptala jsem se ho ten první den obezřetně.
„Říkávám něco pojem zásah vyšší moci?“ odpověděl mi budoucí zaměstnavatel otázkou.
„Myslíte něco jako… Boží vůli?“
„Pokud to tak chcete nazývat,“ odpověděl Philip poněkud tajemně. „Ale ano, v podstatě jde o něco takového. Je to jakási bezpečnostní pojistka vztahující se na nepředvídatelné pohromy, které narušují očekávaný běh událostí. A brání lidem v plnění jejich závazků,“ dodal významně.“

Začnu Karlíkem, protože i když je často v příběhu Chce to dva zmiňován, tak žádnou roli tam nemá – krom toho, že leží roztažený na podlaze nebo štěká na návštěvníky sýrárny, co nosí knír. Škoda. Takový módní doplněk, nic víc.
Druhá věc – romantika. Takovým zvláštním způsobem podané seznámení, otrkávání a pak nějaké to srdíčko. Nevím, vůbec jsem si ty dva nedokázala představit spolu.
A třetí věc – ukradení identity. V dnešní době mi to přijde nemožné, Clem podle toho, co se ji dělo, byla buď úplně blbá nebo úplně blbá. Kdo v dnešní době (a to hlavně z mladých lidí – Clem byla mladá), nemá pod dohledem svou platební kartu a pin? A kdo si nekontroluje stav účtu? Kdo nevidí, že transakce, které tam proběhly, nejsou jeho? Tohle mi nesedělo, fakt že ne…

Chce to dva je knihou, která mi prostě nesedla, ani po jedné stránce. Jediné, co tam bylo zajímavým, tak byl koníček od Clem, což byla jízda na bruslích, ale to je asi vše. A to jsem si myslela, že tato kniha bude mou oblíbenou, protože autorka se jmenuje stejně jako má dcera… A nestalo se. Nevadí. Takže kdo chce, zkuste tento příběh, třeba na něj budete mít jiný názor, třeba vám sedne do nálady.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Chce to dva můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *