Pax 1 – Hůl prokletí – Asa Larsson, Ingela Korsell

Autor: Asa Larsson, Ingela Korsell
Ilustrace: Henrik Jonsson
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2015
Počet stran: 136

„Je to tak strašně nespravedlivé. Tuhle jedinou myšlenku má teď v hlavě. Je to neskutečně, ukrutně nespravedlivé. Nohy běží dál, jako by byl stroj. Kolem mostu k zámku. Tam se zastaví.
Před velikým skleníkem, i když spíš než skleník je to palác postavený ze skla. Něco jako skleněný zámek nebo tak. Ve skleněných tabulích vidí svůj odraz.“

První díl ze série PAX pro mladé čtenáře. Čas tepe jako srdce. Při každém úderu slábne ochranný štít světa proti nadpřirozeným silám a zlo se chápe své příležitosti V městečku Mariefred se začínají dít podivné věci. K životu se probouzejí nadpřirozené bytosti. Svět se ocitá v ohrožení. Hluboko v podzemí pod kostelním návrším je ukryta tajná, magická knihovna. Vědění a moc skryté za zamčenými dveřmi přitahují zlé síly a její ochrana slábne. Staří strážci Estrid a Magnar potřebují pomoc. Dvanáctiletý Alrik a devítiletý Viggo se do Mariefredu přistěhují do pěstounské rodiny. Zdá se, že právě oni by měli být pomocníky v boji proti vzmáhajícímu se zlu. Jenže strážci knihovny si myslí, že bratři jsou na válečníky moc mladí, a chtějí je podrobit zkoušce. Desetidílná série PAX je napínavá urban fantasy odehrávající se ve světě zabydleném bytostmi z hlubin staré severské mytologie. Zároveň je to dojemný příběh o síle sourozeneckého vztahu i o tom, jak je těžké naučit se znovu důvěřovat, když nás dospělí, na něž spoléháme, tolikrát zklamali. Svižný jazyk, atraktivní téma, napínavý děj a působivé komiksové ilustrace — ideální knihy pro ty, jimž čtení k srdci zatím moc nepřirostlo. Pro čtenáře od devíti let.

Na začátku tohoto roku jsem si řekla, že budu recenzní výtisky prokládat knihami, které si kupuju sama, aby se mi tu ty mé neštosovaly.
Jako první volba padla na knihu Hůl prokletí, ze série Pax. Je to první díl z mnoha, kde se seznámíte s důležitými postavami a s okolím, kde se odehrává to nejdůležitější. A musím říct, že na rozjezd série je to dost dobrý!

Dva bráchové, Alrik a Viggo, jsou z jistých důvodů nuceni žít u Lajly a Anderse. Mají novou školu, nový domov, nové spolužáky a „nového“ Simona. Toho kluka nemají od začátku rádi a je zdrojem jejich velkých problémů, ovšem nejen on, ale třeba také Thomas, který vám taktéž nebude sympatický, tak jako mi… 🙂
V příběhu jsou další dva sourozenci, Estrid a Magnar – bratr se sestrou, kteří již ale povinni školní docházkou nejsou, ovšem jejich břímě je o to těžší. Střeží knihovnu, jedno z nejdůležitějších míst na světě, protože skrývá v sobě spoustu zla, ale i dobra.
Estrid má vidění, které popožene Magnara k tomu, aby zjistil, že Alrik a Viggo s nimi budou úzce spolupracovat.
Ač se to nikomu nelíbí, nakonec se s tím budou muset smířit a smíří je právě Hůl prokletí. Musí bojovat proti prvním temným silám. Jak to mladí kluci, Alrik a Viggo zvládnou, když vlastně neví, do čeho jdou?

„Je mi všechno jedno, myslí si. Všechno je mi jedno!
Vtom ho někdo popadne za paži. Alrik se pokouší vykroutit, ale nejde to.
„Pusť mě, dědku pitomej!“
„Dědkupitomej není jméno, které mi vybrala moje matka,“ odpoví muž klidným hlasem. „Jmenuju se Magnar.“

Já jsem tušila, že tahle série bude dobrá, ale že až tak… Už první díl mne naprosto uhranul, a ač je psáno, že tohle čtení je výborné pro děti od devíti let, můj sedmiletý (skoro) syn si to také zamiloval a nemůže se dočkat dalšího dílu. Jo, je to trošku drsnější, je tam trochu té krve a temnoty, která hrozí smrtí všech účastníků tohoto děje, ale není to nic, u čeho bych se musela křižovat a proto jsem se nebála číst to synovi. Náramně jsme si Hůl prokletí užili.

Teď už na nás čeká druhý díl, který přijde na přetřes zase po pár recenzácích, takže se můžete těšit na mé další dojmy. Jestli série nebude upadat, ale naopak si bude držet své „vražedné“ tempo, čtivost, vtipnost, dramatičnost, hravost… Hůl prokletí je skvělým začátkem nové série a doufám, že i další díly budou v tomto duchu… Pro mladé a staré, pro malé i velké, každý si v tom najde to, co se mu bude líbit… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Pokud se vám zamlouvá první díl, tak jej najdete zde – Hůl prokletí.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *