Čtyři vichry – Kristin Hannah

Autor: Kristin Hannah
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2022
Počet stran: 380

„Chudoba dokáže rozdrtit duši.“

Texas, 1934. Velké planiny na hranici Spojených států amerických a Kanady sužuje tragické sucho. Miliony lidí jsou bez práce. Farmáři bojují o zachování své půdy i živobytí, plodiny však skomírají, voda vysychá a všechno halí oblaka dusivého prachu. Do životů místních lidí se s neodvratnou neúprosností prašné bouře přihnaly „Špinavé třicítky“, jedno z nejtemnějších období velké hospodářské krize. Doba je nejistá a nebezpečná, a tak je Elsa Martinelliová – stejně jako řada jejích sousedů – postavena před nelehkou volbu: zda dál bojovat o půdu, kterou miluje, nebo se vydat na západ, do Kalifornie, kde by mohla začít lepší život. Román Čtyři vichry představuje jedinečný portrét Ameriky a amerického snu v podání nezkrotné ženy, jejíž odvaha a sebeobětování se staly vzorem pro celou jednu generaci.

Pořád si říkám, že lépe jsem svůj čtenářský rok 2022 zakončit nemohla. Poslední den v roce jsem dočetla knihu Čtyři vichry od Kristin Hannah a opět to bylo naprosto úžasné čtení. Strhující, emotivní, vypjaté a plné naděje. Navíc se autorka zde opírá o historii amerických farmářů, tudíž jsem se i něco přiučila a nemůžu si tento příběh vynachválit.

Hlavní hrdinka příběhu, Elsa, je pětadvacetiletá žena, kterou její rodina upozaďuje, protože nesplňuje jejich podmínky krásy a přitažlivosti mladé ženy. Proto je také Elsa sama, raději volí být v místnosti, sama doma, a číst si příběhy, díky kterým uniká do snové říše, než aby žila sama svůj vlastní život.
To se ovšem jednoho dne změní, když potká mladšího, osmnáctiletého Raffa, který ji poví jednu kouzelnou větu a Elsa nad sebou začne přemýšlet jinak. Jenže žádný čin není bez následků, ač už se jedná o dobrý nebo zlý okamžik a proto se život Elsy začne odvíjet úplně jinak, tak, jak by si ani v tom nejdivočejším snu nedokázala představit…

„Láska je to, co přetrvá, když všechno ostatní zmizí.“

Ač jsou všechny postavy fiktivní a autorka je vymyslela naprosto dokonale, tak pozadí jejích životů, prachové bouře na farmách, tření bídy s nouzí u farmářů, kteří utíkají na západ za lepším životem a jejich bídné žití v novém místě, je historickým faktem.
Čtyři vichry je příběhem, který vám ukáže, jak je důležité bojovat a nevzdávat se, jak se cení odvaha, jak křehká může být láska a jak dokáže být život krutý.
Autorka skvěle vystihla emoční povahy všech postav, dokáže vám, čtenářům, zprostředkovat tento zážitek až do vašich pokojů. Budete mít pocit, jako byste byli součástí celé mašinerie, jako byste seděli s Elsou v náklaďáčku, jako byste s Jean převařovali vodu ze strouhy nebo s Jackem stáli na náklaďáku s megafonem v ruce.

Čtyři vichry je mou druhou knihou od autorky a jsem opět nadšená, ale takovým způsobem, že poslední dva dny nemluvím a nepřemýšlím o žádné jiné knize, jen o této. Už jsem si na wikipedii vyhledala všechny informace o Dust bowl, už jsem se dívala, jak probíhá sběr bavlny na plantážích, jaké dopady měla hospodářská krize ve třicátých letech minulého století, a vůbec jsem se snažila podívat se na vyprávění více zblízka, což dělám málokdy u smyšlených a fiktivních románů. Jenže tento příběh mi nic jiného dovolil, než abych si vše zjistila, jak to tehdy doopravdy bylo a do těch situací si zasadila své hrdiny, které znám z vyprávění z knihy.

Čtyři vichry je knihou, která mi opět dlouho bude ležet v srdci a v hlavě, stane se tou, která bude mít čestné místo v knihovně, a kterou budu velmi ráda doporučovat dalším čtenářům ke čtení.
Pro mne je srdeční záležitostí a věřím, že bude tímto také vám, když se pustíte do jejího čtení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji eshopu Dobré knihy.cz, kde si knihu Čtyři vichry můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *