Ďáblova cesta – Robert Bryndza

Autor: Robert Bryndza
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

„Charlie, napadlo ji. Jean spěchala zpátky kolem skály a doků po druhé straně svahu. Jak dlouho zůstal sám? Jen pár minut a na travnatém plácku vládlo ticha. Zahoukala sova, v jemném vánku skřípaly větve obrovského stromu a ani v jednom stanu nebyl vidět žádný pohyb.“

Neopatrnost při každodenním ranním plavání přivede Kate Marshallovou až do nemocnice, kde potká Jean Julingsovou. Ta jí vypráví srdcervoucí příběh, jak se před jedenácti lety během táboření na místě zvaném Ďáblova cesta ztratil její tříletý vnuk Charlie.
Kate, ještě otřesená z toho, že se málem utopila, souhlasí, že se s Tristanem Harperem případu ujmou a pokusí se zjistit, co se tehdy mohlo stát. Když se Kateina a Tristanova detektivní agentura začne událostmi té osudné noci zabývat, zjistí, že Jean má problematickou minulost, a navíc jim neříká úplnou pravdu.
Co se tehdy na Ďáblově cestě uprostřed vřesovišť a bažin stalo? Byl Charlie unesen? Nebo spadl do řeky, která mizí v Ďáblově rokli?
Když Kate a Tristan zjistí, že sociální pracovnice, která se tehdy o Jean a její dceru Becky zajímala, byla nalezena brutálně zavražděná krátce poté, co Charlie zmizel, budou muset přehodnotit vše, co si do té doby o případu mysleli…

Těšila jsem se, až budu opět držet v rukou nějakou novou knihu od Roberta Bryndzy. A dočkala jsem se v podobě čtvrtého dílu se soukromým detektivem Kate Marshallovou. Ďáblova cesta je opět skvělým čtením, které já, jakožto hodně zaujatý čtenář autorových knih, vyzdvihnu až do nebes, a přitom jiní na ni najdou nějaké chybičky. Pro mne je ovšem opět naprosto skvělou a dokonalou a netajím se tím, že i kdyby byla špatná, bude pořád skvělá! A proč? Protože autorův styl je nezaměnitelný a jeho thrillery jsou pro mě jako stvořené. Tečka!

Víme, že Kate má rituál. Každé ráno, hned po probuzení, chodí plavat do moře. Což se ji tentokráte vymstí, skončí v nemocnici, ale díky tomuto „neštěstí“ se seznámí se ženou, která už jedenáct let postrádá svého vnuka. Ten zmizel v místě zvaném Ďáblova cesta, když tam s ním a jeho rodiči byla stanovat.
Kate se se svým detektivním partnerem, Tristanem, pustí do pátrání, co se mohlo malému, tříletému Charliemu stát. Avšak jejich pátrání se stává zamotanějším čím dál tím víc, když objevují další možné stopy. A jejich rozluštění není vůbec jednoduché, řádně se u toho zapotí a také dojdou k újmě na zdraví. Ovšem Kate ani Tristan to nehodlají vzdát…

„Kate seděla na dlouhé lavici u zadních dveří kuchyně. Hlava jí třeštila a pod vlasy cítila velkou podlitinu. Místnost osvětlovalo jediné světlo nad stolem a židlemi uprostřed, takže trochu připomínala jeskyni.
Nad Tristanem, který seděl zhroucený na židli u kuchyňského stolu, se skláněla zdravotnice. Obličej měl opuchlý a zarudlý.“

Kate je mi s každým dílem více sympatičtější. Měla bych si asi osvěžit, jaká byla Erika Fosterová v její sérii, jinak se také může stát, že ji Kate z mého piedestalu svrhne. 🙂
Líbí se mi, že se autor Robert Bryndza opět drží svého stylu. Krátké, úderné kapitoly, žádná zbytečná omáčka kolem a rovnou přímo na věc. Tentokráte se Ďáblova cesta nejen rozděluje, ale přímo roztrojuje (možná i víc) a musím říct, že ač jsem začala poměrně brzy tušit, co se asi tak mohlo stát, ohromně mě bavilo sledovat vyšetřování Kate a Tristana, jakým způsobem se dostávali k různým indiciím, ač některé nebyly úplně podle pravidel. A hlavně se mi líbí, jak to této tak trochu nesourodé dvojici funguje, někdy vtipně, někdy se objeví zádrhel, ale vždy jsou víc než v pohodě a je mezi nimi buď dříve nebo později jasno a to se mi líbí.

Výhodou autorových knih, a Ďáblova cesta není výjimkou, je to, že je můžete číst na přeskáčku, ač se jedná o sérii. Já osobně to moc ráda nemám, protože přeci jen se hlavní postavy formují a vyvíjejí, ale chápu i ostatní čtenáře, kterým je „tohle“ jedno a tím pádem se směle můžou pustit i klidně do tohoto dílu, ač je čtvrtým v pořadí, protože každý případ je vždy od začátku do konce, od toho, jak vznikl až do jeho vyřešení.
Je mi jasné, že věrní fanoušci jako jsem já, už mají přečteno, nebo kniha leží na nočním stolku a čeká na své otevření, a vy, kteří nejste až tak zarputilí fandové, tak zkuste autorovu novinku. Je to thriller, který není nikterak těžký, ale je rozhodně zajímavý a sakra dobře napsaný.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Ďáblova cesta můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *