Dáma a tučňáci – Hazel Prior

Autor: Hazel Prior
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2022
Počet stran: 367

„Hodiny dnes tikají obzvlášť hlasitě. Nemám hodiny ráda, nicméně stejně jako politici a paracetamol se staly nepostradatelnou součástí tohoto světa. Vyndám naslouchátka. Tikání ustane. Konečně slyším jen své myšlenky.“

Veronica McCreedyová žije ve velkém sídle u moře. Miluje čaj Darjeeling a sledování dokumentů o přírodě. Nikdy ji neuvidíte bez rubínově červené rtěnky. I když v poslední době ji vidí málokdo, protože ve svých 85 letech tráví většinu času o samotě. Veronica nemá rodinu ani přátele. To se ale velice rychle změní…
Pořad o tučňácích, na jejichž záchranu jsou potřeba finance, obrátí její život vzhůru nohama. Vydá se na Antarktidu a objeví v sobě silnou náklonnost nejen k tučňákům, pozná totiž svého vnuka Patricka. Setkání s babičkou, o níž neměl ani tušení, je pro něj doslova šok. A život se úplně změní i třem výzkumníkům žijícím na ostrově Locket Island, kteří se musejí s tvrdohlavou dámou naučit žít.
Dojemný i humorný příběh plný životních zvratů, které přimějí samotářskou dámu najít ztracenou rodinu, je laskavým vyprávěním o roztomilých tučňácích, ale také o znovunalezení cesty k druhým a především poznání sama sebe.

Máte rádi tučňáky? Máte rádi ztřeštěné babičky, které si nedají vymluvit nic, ani kdyby je to mělo stát život? Máte rádi příběhy, které mají sice hořkosladkou příchuť, jsou prodchnuté humorem, ale po jejich přečtení ucítíte jistý klid v srdci? Tak v tom případě se pusťte do čtení knihy Dáma a tučňáci. Tohle je pohlazení pro duši.

Ve vyprávění Dáma a tučňáci je několik hlavních aktérů, ale těmi nejdůležitějšími jsou dva, potažmo dva a mnoho, mnoho tučňáků. A ti dva lidští jsou Veronica a Patrick.
Veronica je stará dáma, ve svých 85 letech je zazobanou a co si budem… podle jejího chování i znuděnou dámičkou, která se jednou při sledování dokumentu o tučňácích zamiluje a rozhodne se odjet na Antarktidu. Všichni ji odrazují, vědci přímo z dané stanice na Antarktidě ji tam nechtějí, ale Veronica odjíždí, s nikým o ničem nediskutuje a jede. A to netuší, jak moc se ji díky tomu změní život. Ale nezmění jej jen sobě, ale všem lidem, kteří se ji od té chvíle postaví do cesty.

Tím druhým aktérem, a také částečně vypravěčem příběhu, protože se s Veronicou střídají, je Patrick. V jeho kapitolách se dozvíte o jeho životě, o tom, co dělal, když zjistil, že na světě není sám a jak se dokázal obětovat, když se dozvěděl, že to, co našel, může během několika chvil ztratit.

„Nedokážu se pořádně soustředit. Pokouším se urovnat myšlenky, ale motají se všechny dohromady. Moment… něco se děje. Spojují se slova Patrick a vnuk. Ale to je naprostý nesmysl! Patrick je pták, malý chlupatý tučňák. Tím jsem si jista. Můj vnuk přece nemůže být tučňák.“

Dáma a tučňáci není ale jen o Veronice a její cestě na Antarktidu a o Patrickovi a jeho hledání cesty k babičce, o které netušil.
Je to také vyprávění smutné Veroničiny minulosti, jako mladá dívka nejen, že zažila druhou světovou válku a její následky, ale také mladou, velmi intenzivní lásku, která nedopadla tak, jak by si každý z nás představoval.
A přesně tady se objeví ty okamžiky, které jsou smutné, které nejsou k smíchu, které můžou u srdce zabolet.

Ovšem poté se začtete do toho, jací jsou tučňáci, do toho, jak to Veronica na Antarktidě řídí, se zase začnete smát a užívat si každou kapitolu, spolu s Patrickem tvoří nezapomenutelnou dvojici. A právě proto tvrdím, že kniha Dáma a tučňáci je hořkosladká. Chvíli se budete usmívat, chvíli pocítíte smutek, ale můžu vám slíbit, že na konci příběhu budete šťastni a velice rádi, že se vám tato kniha dostala do rukou. Milý příběh, který zahřeje a potěší. A já jej ráda doporučím na tyto zimní večery, kdy venku mrzne až praští, protože tohle vám zlepší ty studené okamžiky…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Dáma a tučňáci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *