Den, kdy jsem zahlídla lásku – Josie Silverová

Autor: Josie Silverová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 365

„Kdo vůbec byl tenhle svatý Valentin a proč by měl zrovna on být taková kapacita, pokud jde o lásku? Klidně bych se vsadila, že ve skutečnosti se jmenuje svatý Valentin Potměšilec Vedvouštěstí a njespíš žije na ostrově ozářeném svíčkami, kde se všechno vyskytuje výhradně v párech, dokonce i afty.“

Laurie si je jistá, že člověk se na první pohled zamilovat prostě nemůže. Život přece není scéna z romantického filmu, že? Ale jednoho šedivého prosincového dne si z okna londýnského autobusu všimne muže. A on si všimne jí… Ten magický moment, kdy se jeden druhému podívají do očí… A vzápětí autobus i s Laurie ze zastávky odjíždí. Je jí jasné, že toho blonďáka se zelenomodrýma očima už nikdy neuvidí. Přesto jej po celý další rok hledá na každé zastávce a v každé kavárně v Londýně. Ale marně. Co na tom záleží? Jenže na vánočním večírku jí její nejlepší kamarádka Sarah představí svého nového partnera Jacka. Prý je to láska jejího života. Jack ovšem není nikdo jiný než „blonďák ze zastávky“. Laurie se rozhodne jít Sarah z cesty a žít si svůj vlastní život. Ale co když má osud jiné plány? Následuje deset let plných přátelství, lásky, zlomených srdcí, promarněných příležitostí a nečekaných rozhodnutí. Osud si s Laurie, Sarah i Jackem zahrává a vede je po klikatých cestičkách, které však nakonec možná povedou ke štěstí.

Den, kdy jsem zahlídla lásku je romantický příběh, který autorka okořenila humorem, ale také nějakým tím dramatickým zvratem. Nevím, proč jsem si myslela, že to dopadne jinak, než to dopadlo, možná bych nečekala, že se to všechno tak nějak pokazí.
Za mě je tato kniha vhodnou pro všechny romantické duše, které se chtějí nejen zasmát, ale i zasnít.

Laurie, jedna z hlavních hrdinek knihy, se při svém návratu z práce zadívá z okna autobusu (zrovna když stojí na autobusové zastávce) na muže, který čte knihu. V ten moment se jejich oči střetnou a ona ví, že tohle je láska na první pohled. Jenže autobus se rozjede, muž zůstane sedět na zastávce a Laurie se začne utápět ve smutku, že se s ním nemohla seznámit a hledá ho všude možně. V každém baru, v každém obchodě, za každým rohem… Ale kde nic, tu nic.
Její nejlepší kamarádka, mimořádná kráska, ji jednoho dne oznámí, že ji chce seznámit se svým mužem snů. Jmenuje se Jack a Sara doufá, že si budou s Laurie rozumět, dva její největší přátelé musí přece spolu fungovat.
Jack přijde, Laurie otevře a… bác! Je to ten kluk ze zastávky… A od té doby začíná poměrně divoká jízda, co se týče emocí, přátelství, ale také nových lásek a nových zážitků…
Jenže Jack je životní partner od Sarah a ona je Lauriina skoro sestra, takže se musí Laurie hodně rychle odmilovat – jde to vůbec?

Musím říct, že se mi obzvláště líbily postavy a jejich charaktery. Ač byly všechny plačky, takové citlivě, emočně hodně na hraně, tak nějak to do příběhu Den, kdy jsem zahlídla lásku, zapadalo a kupodivu mne to vůbec neiritovalo (jak tomu je u jiných romantických knih).
Zvláště Jack, popisován jako typ „chlap jako hora“ a přesto měl v sobě takový zmatek, jako by měl být spíše puberťák. Není to ten typ, do kterého se čtenářky zamilují a budou říkat, že jsou v jeho týmu, ale má rozhodně něco do sebe, takže stejně mu budete fandit, aby si vybral tu správnou cestu, kudy se vydat.
Sarah, tu nejde nemít rád, bezprostřední, praštěná a se srdcem na správném místě.
No, a pak Laurie, tu jsem teda na začátku naprosto zbožňovala, protože co se týče vtipných hlášek, vyhlásila jsem si za přebornici, a postupem stránek, jak se stávala starší, byla trochu zvláštní, na jednu stranu rozhodná, ale stejně jsem z ní cítila určitou nejistotu a to mi tak nějak nesedělo. Avšak i přesto je to holka, která ví, co chce a nenechá se zastrašit – což bylo fajn.

„Kráčíš životem lehce, ale necháváš za sebou hluboké stopy, které ostatní jen stěží zaplní.“

Líbily se mi krátké kapitoly a střídání vypravěčů. Díky tomu to bylo velmi pestré a záživné čtení. Ve vyprávění se mění Jack a Laurie. Jack sice nemá tolik prostoru jako Laurie, která je hvězdou tohoto příběhu, ale rozhodně se jí nenechal nijak zahanbit.
Autorka si román Den, kdy jsem zahlídla lásku pečlivě promyslela, a ač není konec přesně podle mých představ, rozhodně nemůžu říct, že by to ubíralo hodnocení.

Dalším plusem, což ocení většina čtenářek, tak je čtivost tohoto příběhu. Romantická linka je sice docela klišoidní, milostný trojúhelník nejlepších přátel, do toho spousta předvídatelných situací, ale stejně budete číst stránku za stránkou a nic nevynecháte, protože autorka dala hrdinům do úst taková slova a věty, aby vás všechno bavilo a vy se ani na minutu necítili znuděně.

Pokud hledáte příběh, u kterého se odreagujete, možná vám ukápne i nějaká ta slza, kde se ponoříte do příběhu a zapomenete na předvánoční shon, rozhodně se pusťte do čtení. Mi se tato knížka opravdu líbila a věřím, že se bude líbit i vám. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Den, kdy jsem zahlídla lásku můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *