Den kobylek – Nathanael West

Autor: Nathanael West
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 224

„Nad lidskou potřebou krásy a romantiky je těžké se ušklíbat, byť plodí takový nevkus, tak otřesný nevkus. Povzdechnutí je však na místě. Máloco je tak smutné jako vpravdě obludné věci.“

Vrcholný román a zároveň tvůrčí závěť Nathanaela Westa se sarkasticky trefuje do hollywoodské velkovýrobny amerických snů, nebo spíš do panoptika lidských typů potácejících se v jejích nižších patrech a na samém okraji. Krajinou oněch divotvorných náhražek nás provede rozkreslovač kulis Tod původem z kultivovaného východního pobřeží USA, jenž doufá, že tu najde inspiraci pro majestátní obraz zachycující požár prohnilého Los Angeles. Zaznamenává touhy těch, kdo si chtějí z tamějšího pozlátka urvat aspoň střípek, aby unikli fádnímu zaměstnání a na chvíli vybředli z kolotoče zmaru. Naráží při tom na všelijaké groteskní zástupce hollywoodského živočichopisu: na vysloužilé varietní umělce, prkenné statisty i podivínské šíbry, na ženy z nepřehledného pomezí mezi komparsistkami a prostitutkami, dokonce i na tragický pravzor všech budoucích ušlápnutých Homerů Simpsonů. Z nenaplnitelných nadějí pěšáků americké „nižší střední třídy“ nakonec vzejde frustrovaný dav – dav jako v biblickém podobenství o kobylkách, který vše mimo filmové atrapy lynčuje a žene příběh k apokalypse.

Do knihy Den kobylek jsem šla s jistým očekáváním. Vždy, když nakladatelství Leda vydá v reedici knihu, která je již starší, většinou to jsou příběhy, které svým vlastním způsobem nějak nasměrovaly literaturu do jiných výšin, na jiný level, jak by dneska řekl puberťák. Nejinak je tomu s tímto dílem, pohled na hollywoodskou lůzu, která se všemožně snaží protlačit a myslí si, že jen na ně se čeká, byl více než zajímavá. Klidně bych řekla, že to bylo zvláštní, pitoreskní, ale také malebné a nějakým způsobem zvrhlé.

Hlavní hrdina Todd je malíř kulis v Hollywoodu, ovšem jeho snem je namalovat velký obraz Požár v Los Angeles. Do toho obrazu chce zakomponovat obyčejné lidi, ty nejspodnější, kteří se do Hollywoodu snaží nějakým způsobem dostat a proto je všechny bedlivě pozoruje, jejich vzhled a hlavně jejich charaktery.
Natrefí na Greenera, který má dcera Faye, jež mu pořádně zamotá hlavu, a díky těmto dvěma se také seznámí s Homerem Simpsonem, s chlapíkem, který se tak nějak vymyká normálnosti. K tomu když přidám další postavy, jež se v ději objeví, můžu vám slíbit, že se jedná o pořádnou „jízdu“, která je krátká, ale za to velmi záživná a téměř až vzrušující.

Celou dobu, kdy jsem četla Den kobylek jsem netušila, jaký postoj mám k hrdinům knihy. U Faye to bylo jasné, ač se sama ke svým nemorálním věcem přiznávala a uvědomovala si, jak se chová, neseděla mi. A nejvíc mi neseděl Abe, až toho týpka poznáte, budete vědět proč.
Ovšem Todd nebo Homer, ti dva jsou pro mne oříškem ještě teď. V jednu chvíli bych jim nejraději vynadala za to, jak se v určitých situacích zachovali, ale přitom jsem jim fandila, aby ten jejich hvězdný život stál za to a oni dosáhli svého štěstí nebo aspoň jisté spokojenosti.

„Ze slz mají užitek jedině ti, kdo neztrácejí naději.“

Kapitoly v knize Den kobylek jsou číslovány a poměrně krátké, písmo je většího fontu, takže vám bude připadat, že se čte sama.
Líbilo se mi, že jsem se dokázala přenést úplně někde jinde a v průběhu čtení jsem se ocitala na místech, o kterých autor psal.
Když jsem byla v kempu s Mexičanem, necítila jsem se ve kůži a při kohoutích závodech téměř přivírala oči.
Autor uměl velmi dobře navodit atmosféru, nejen dané doby, kdy Hollywood byl právě to pozlátko, po kterém každý toužil, aby měl uznání, ale také prostředí, kde se děj odehrával, bylo popsáno bez zbytečných kudrlinek tak, aby bylo snadno představitelné pro každého čtenáře.

Tento román je sice jakousi satirou, ale když se začtete do Toddova příběhu, nebudete ani přemýšlet nad tím, co se tím autor snažil říct a podle mého názoru (tak jsem to aspoň měla já) si užijete Den kobylek jako knihu, u které se zasmějete, nejednou zarazíte, podivíte nebo i znechutíte… Může ve vás vyvolat emoce, ale také nemusí.

Pokud hledáte román, který vás odvede pryč od všedních starostí, ale nebude mít v sobě všechnu tu sladkou romantiku, kterou všude vidíte, ani nebude v něm prolito vědro krve, ale naopak očekáváte „zajímavý“ a chytrý příběh, rozhodně se podívejte na kobylku knize Den kobylek.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Den kobylek můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *