Devět tváří tebe – Janice Pariatová

Autor: Janice Pariatová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 172

„Budoucnost nastane bez ohledu na naši vůli.“

„Jsi krásná… jako rozptýlené paprsky světla procházející sklem.“
Román složený z devíti příběhů je něžným popisem mladé ženy, vyprávěným z pohledu těch, s nimiž prožívá různé epizody svého života od dětství až po dospělost. Devět tváří tebe je hluboce působivý, barvitý příběh bezejmenné hrdinky, viděné očima těch, které milovala nebo ji milovali. Skrze jejich pohled poznáváme její povahové rysy, emocionální pochody i intimní stránky. Devět kapitol – devět příběhů – vytváří mozaiku mladé ženy se všemi jejími klady a zápory. A postupně nám dává nahlédnout, jak každá epizoda, událost, setkání a vztah formují naše životy a jak nám mnohé možnosti, které nás potkají, často proklouznou mezi prsty a zůstanou nevyužité.

Janice Pariatová je indická spisovatelka a básnířka. Studovala v Indii a Spojeném království. Za svou sbírku povídek Boats on Land byla nominována na ceny Young Writer Award a Crossword Book Award. Její první román Seahorse byl nominován na cenu The Hindu Literary Prize. Žije v Dillí s kočkou, která má mnoho jmen.

„Lidi si myslí, že je to těžké, že je to ta nejtěžší věc na světě, ale milovat je snadné.“

Nemůžu tvrdit, ani to doopravdy nechci říct, že kniha Devět tváří tebe je nejlepším románem ze všech dosud vydaných knih ze série 7lásky. Ale určitě o ní můžu říct, že byla pro mne nejzajímavější, nejtajemnější, nejvíce citlivá a přitom úplně jako ze života, bez zbytečných velkých gest.

Není to klasický román, kde poznáte jména hlavních hrdinů a uděláte si k nim nějaký vztah. Vše je bezejmenné, když se někdo zmíní o městě, ani jeho jméno se nedozvíte. Maximálně budete vědět, že tam protéká řeka. Celé vyprávění je zahaleno rouškou tajemství a sami čtenáři si můžou dát hlavní hrdince jméno, jaké se jim zlíbí a to bylo svým způsobem fascinující.

„Ti, které předstíraně ignorujeme, jsou zpravidla těmi, o které nejvíc stojíme.“

V každé kapitole pozná čtenář ve vyprávění nějakého muže, který svým vlastním postojem a chováním formoval hrdinčin charakter. Vždy jde jen o to, jak na ně působila. Jak se do ní zamilovali, nebo ji naopak nemilovali, jak s ní trávili čas a dozvíte se myšlenky jen těch mužů. Ona (nevím jméno, takže to bude jen „ona“) do vyprávění nijak nezasahuje.
Devět tváří tebe je vyprávění, které vás bude bavit, protože autorka do všeho vložila velkou dávku něhy a na jejích popisech (i když z úst můžu) jde vidět, že skládá poezii.
Místy se totiž jednalo o úplný poetický popis všech možných, ale i nemožných situací a okolností.

„S tebou se ve mně probouzí to nejlepší i nejhorší.“

Ač nikde v knize nejsou použité jména, tak díky různým drobnostem, které hrdinka obdrží od svých předchozích partnerů, vždy víte, kdo je kdo a o kom se mluví.
Po dočtení knihy Devět tváří tebe jsem ale lehce na rozpacích. Protože jsem hrdinku a její „osudové“ muže docela dost poznala, mrzí mě, že nevím, kdo ONA doopravdy je. Co se s ní stalo. Co se stalo s její rodinou. V průběhu čtení mi vytanula na mysli spousta otázek, na které, bohužel, nedostanu odpověď.
Ale i přesto, že má zvědavost nebude ukojená, se čtením jsem spokojená.

Devět tváří tebe je kniha, kterou doporučím všem čtenářkám, a nezáleží na tom, jestli jsou nebo nejsou romanticky založené, protože tady o romantiku nejde.
To, co je nejvíce zajímavé na celém čtení, tak je to, jak různí muži pohlížejí na jednu ženu, na jejich vztah, co je a není pro ně důležité. A ač promlouvají přímo ke čtenářům a neříkají to hrdince do očí, stejně vám bude jasné, minimálně z jejich chování, o kterém mluví, jakým směrem se vše bude ubírat.

Velkou devízou tohoto románu je nejen jeho čtivost, ale také způsob, jakým je napsán. Autorka má cit pro to, aby i rozchod působil jako něžné pohlazení, aby celé čtení bylo nějakým druhem balzámu pro vaši duši. Věřím, že tak jako já, i vy si budete užívat každou kapitolu z Devět tváří tebe, a čtení vám zpříjemní aspoň jedno odpoledne.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Devět tváří tebe můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *