Drzý jako opice – Markéta Šmalcová

Autor: Markéta Šmalcová
Ilustrace: Markéta Šmalcová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2023
Počet stran: 96

„Rysovi nic neuteče,
má výborný zrak,
stále kouká do dáli,
do lesů, do oblak.
Má tak dobrý zrak,
že nenosí brýle,
a to jen pozorováním, 
tráví dlouhé chvíle.“

„To je ale bláznivý svět… Ota je drzý jako opice, Simonka si pořád něco pobrukuje a kroutí se přitom jako žížala, Teo při chůzi funí jako ježek a Mára, který je hladový jako vlk a neustále do sebe něco láduje, má asi kachní žaludek,“ říká si pan Bartoloměj a hladí si svůj mroží knír.
Co to všechno znamená a proč se lidé tak rádi přirovnávají ke zvířatům? O tom se dozvíte v této knížce, která obsahuje více než 40 zvířecích přirovnání s veselými verši pro snazší zapamatování.

Drzý jako opice… a jiná veselá zvířecí přirovnání je knížkou, která je skvělá pro malé čtenáře. Díky ni pochopí, co si my, dospělí myslíme, když o někom řekneme, že je šťastný jako blecha nebo smrdí jako tchoř.

Tak teď vám trochu přiblížím, jak je knížka Drzý jako opice zpracována. Na každé dvoustraně je jiné zvíře a s ním spojené přirovnání. O ilustrace se postarala sama autorka, což moc obdivuji, takže za to kniha dostává velké plus, protože rys je rys a opice je opice. To ocení nejen děti, ale také rodiče. U nás doma to fungovalo stylem a koho teď budem probírat? A syn odpověděl… – jen ty zvířátka, která znal, tchoř mu nic neříkal. 🙂 Asi kolem nás nikdo nesmrdí jako tchoř. 🙂

„Rys ostrovid má mimořádně dobrý zrak. Třeba maličkou myšku zpozoruje na vzdálenost 70 metrů. O člověku s výborným zrakem říkáme, že má oči jako rys.“

Dále se v knížce Drzý jako opice dočtete určitou zajímavou informaci o daném zvířátku, která je opravdu reálná, žádná vymyšlená pro oslnění. No a v neposlední řadě je zde i básnička, krátká, jasná, která vaše děti pobaví a třeba se i nějakou budou chtít naučit. U nás doma to je jak jinak než tchoř. 🙂 Ten vyhrál na celé čáře.

Musím se přiznat, že jsem se nejednou přistihla u přirovnání, že sama nevím, jak bych to svému synovi vysvětlila a autorka to zvládla s přehledem, jasně a poutavě. Kniha Drzý jako opice je ideální pro menší čtenáře, nejen, že pochopí, jak to jako my dospělí myslíme, když říkáme, že je drzý jako opice, ale určitě se u čtení toho hodně naučí a pobaví.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Drzý jako opice můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *