Falešná guvernantka – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2019
Počet stran: 144

„Už předtím nejasně uvažovala o tom, že by se tam mohla vypravit a pokusit se najít nějakého příbuzného, který by jí pomohl. Nakonec tu myšlenku zavrhla, protože nikdo nebyl tak bohatý, aby se o ni mohl jednoduše postarat. Zvažovala ovšem také to, že by u někoho z nich zůstala alespoň na pár dní, než se rozhodne, jak se bude živit – pravděpodobně učit nebo se starat o děti.“

Lady Lolita Vernonová, dcera zesnulého hraběte z Walcottu a Vernonu, se rozhodne utéci z domova. Nic jiného jí, zdá se, nezbývá, pokud se nechce podřídit svému nevlastnímu otci, který se ji snaží dotlačit ke sňatku se svým obchodním partnerem.
Na útěku se dívka setká s malým chlapcem, Simonem, jehož týrá jeho nevlastní matka.
Lolitě je malého chlapce líto, proto se s ním domluví, že ho zaveze k jeho strýci, lordu Seabrookovi, který žije u jezera Ullswater. Lolita se vydává za Simonovu guvernantku, aby s chlapcem mohla zůstat. Na hradě se však objeví také lady Cressingtonová, která se chce za lorda Seabooka provdat, a přítomnost jiné krásné mladé dámy se jí nehodí.
Podaří se Lolitě utajit před svým nevlastním otcem, kde se schovává? A jak dopadne její střet s lady Cressingtonovou? A najde dívka štěstí, které celou dobu hledá?

Barbara Cartlandkterá zemřela v květnu 2000 ve věku nedožitých 99 let, je nejslavnější spisovatelkou milostných románů všech dob. Za svého života napsala 723 knih, kterých se po světě prodalo přes miliardu výtisků. Její knihy byly přeloženy do 36 jazyků.
Kromě milostných románů vydala 6 autobiografií, psala historické životopisy, divadelní hry, publikace obsahující rady pro život, dokonce i pojednání o vitaminech a kuchařky. Stala se politickou mluvčí a osobností vyhledávanou rozhlasem a televizními stanicemi.
Svou první knihu napsala, když jí bylo 21 let. Jmenovala se „Jig-Saw“ (česky jako Hlavolam lásky) a stal se z ní okamžitě bestseller, jehož se prodalo přes 100 000 výtisků v pevné vazbě. Kniha byla přeložena do 6 jazyků. Barbara Cartland psala průběžně celý život, neuvěřitelných 76 let. Její knihy se ve Spojených státech vždy těšily nesmírné popularitě, a v roce 1976 se její tituly dokonce ocitly na 1. a 2. místě seznamu bestsellerů vydávaného B. Daltonem, což se ještě nikdy žádnému autorovi nepodařilo.
Barbara Cartland se již za svého života stala legendou a miliony jejích čtenářů po celém světě si ji budou navždy připomínat.
Její knihy jsou ceněny pro svá morální poselství, čisté a nevinné hrdinky, přitažlivé hrdiny a především pro autorčinu neochvějnou víru, že láska je tím nejdůležitějším v životě člověka.

Falešná guvernantka je přesně tou knihou, která každou romantickou duši nabudí a třeba i prolomí její nechuť ke čtení. Pro mne to třeba fungovalo jako lék ve chvíli, kdy jsem za sebou měla několik thrillerů, jeden horor a nechtělo se mi do žádné dlouhé romantiky. Potřebovala jsem něco krátkého, ale chytlavého. A přesně takový tento příběh je!

Lolita je mladá šlechtička, která se potýká s jednou rodinnou tragédií za druhou, ale nese to velmi statečně. Umře jí otec, kterého velmi milovala, a protože její matka nechce být na výchovu dcery (i z finančních důvodů) sama, vezme si přesný opak muže, kterého milovala. A tím odstartuje další katastrofy v Lolitině životě.
Chvíli předtím, než má být Lolita uvedena do společnosti, dostane její mamá mrtvici, díky níž se ocitne v kómatu. Lolita i přesto se snaží otčímovy příkazy plnit tak, aby byl spokojený, jen do chvíle, než ji přikáže vzít si hrozného, nesympatického, slizkého hrubiána. To v Lolitě vzedme poslední zbytky sil a rozhodne se utéct pryč, někam do bezpečí.
Při jejím útěku se ji do cesty připlete malý, osmiletý Simon, který je bit svou nevlastní matkou. Protože jí je Lolitě líto, navíc se ji to hodí, vezme si ho pod křídla a jdou se ukrýt na hrad k jezeru Ullswater. Tam bydlí lord Seabrook, který je příbuzným chlapce, jenže ani Lolita, ani Simon netuší, že krom něj je tam ještě lady Cressingtonová, která nemá k chlapcově nevlastní matce, potažmo i Lolitině otčímovi daleko…

Lolita mi byla od začátku sympatickou postavou, až teda na to její jméno. To mi prostě k ní sedělo, když jsem jej viděla, ihned jsem si představila jinou Lolitu, tu od Nabokova. Ale poté ji Simon překřtil na Lolu a už to šlo.
Autorka si ve svém příběhu na nic nehraje, takže od začátku musí být všem čtenářkám jasné, kam všechno spěje, ale je to napsáno s citem a velmi mile, že si budete užívat každý moment a okamžik v ději.

„Zcela jistě to bylo úctyhodně velké jezero.
Zdálo se, že se táhne do mlhavé dálky, což Lolitě připadalo mimořádně romantické. Na vzdáleném konci se proti obloze vypínaly vysoké hory.
Když jeli podél jezera, všimli si políček svažujících se k vodě a malých loděk s barevnými plachtami, které byly roztroušené po hladině.“

V příběhu Falešná guvernantka hraje důležitou roli i lord Seabrook, který mi vzal dech. Chlap, který ví co chce, v těch správných okamžicích slepý vůči svému okolí a ve chvílích, kdy má vidět, viděl vše, co bylo potřeba. Takový princ z pohádky… ach… 🙂
A nesmím zapomenout i na Simona, který vlastně za vše může. Šikovný klučina, který vám nejednou vykouzlí úsměv na rtech.

Díky tomu, kolik má příběh stránek, je Falešná guvernantka jednohubkou, kterou zvládnete přečíst za jedno odpoledne, ale až do večera ve vás zanechá pocit klidu, lásky, naplněného štěstí a o to v těchto příbězích jde. Nemusím si kousat nehty nervozitou, nepotřebuju zlé a drsné hrdiny, někdy je potřeba se podívat na svět s růžovými brýlemi, naivně, ale přitom lidsky.

Tato kniha je pro mne prvním setkáním s autorkou, ale rozhodně ne posledním. Tak, jak jsem si oblíbila Rachael Anderson a její sérii Tanglewood cítím v kostech, že u této autorky to bude to stejné. Už jsem koukala na další příběhy, které se sice nedají číst pořád, ale jako zpestření jsou naprosto ideální.

Pokud chcete příběh, u kterého nemusíte přemýšlet a chcete si užívat příjemných postav, okázalých gest, dojemných dialogů a lehce úsměvných situací, tak Falešná guvernantka je trefa do černého.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Falešná guvernantka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *