Krev pro Rusalku – Kristýna Sněgoňová

Autor: Kristýna Sněgoňová
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2018
Počet stran: 464

„…tahle zem patří mně, i když by měla patřit jí…“

Rusalky, žínky, meluzíny, říkejte jim, jak chcete, protože co si budeme vykládat, většinou se stejně živí jako šlapky. Stačí zaplatit a víla se vám promění, v koho si přejete. Má to ale malý háček – platí se krví. Pro dohled nad vílami je tu speciální policejní oddělení a lidé v něm vědí, že když děláte s kur… pardon vílama, vždycky se něco podělá. A Dominiku Stolbenkovi se teď život podělal víc, než by si kdy dokázal představit. Navíc se v řece objevila mrtvá víla a její smrt má vyšetřit právě on. Vítejte ve špinavém světě vílích bordelů, krve, staré magie a tajemství, která se nezastavitelně derou na povrch.

Po přečtení Zřídel jsem se musela co nejdříve vrhnout na autorčinu první knihu, Krev pro Rusalku. Příběh je drsný, víly jsou vražděny v brněnských ulicích docela nevybíravým způsobem a přiznávám, že mé sny po přečtení tohoto díla nebyly nejlepší, ale musím říct, že jsem zas a znovu naprosto nadšená.

Děj se opět odehrává v Brně. Tentokráte se jedná o souboj vílích bytostí a lidí. Líbilo se mi, jak autorka víly zasadila do minulosti, aby čtenářům ukázala, co s nimi zamýšlí a proč na ně „obyčejní“ lidé reagují tak, jak reagují.
Hlavní postavou celého příběhu je Dominik, člen Centrály speciálních činností, kde zaměstnanci mají za povinnost kontrolovat víly. Jak pracují, jak se chovají, co dělají a případné hříšnice zpacifikovat.
Ony to totiž nejsou víly, jaké známe z dětských pohádek, tyto víly jsou prostitutky, které se živí lidskou krví, masem, dokážou zabít bez mrknutí oka, mají neskutečnou sílu a moc… Proto nad nimi někdo musí dohlížet, aby nedošlo k nejhoršímu…
Ovšem stejně k tomu dojde a Dominik se musí postavit své minulosti ve vílí společnosti…

Dominik je asi třicetiletý týpek, který se mi sem tam líbil, ale někdy mi neskutečně lezl na nervy. Autorka ho popsala jako bad boye, což já ráda, ale místy z něj byla totální troska, a to jsou ty chvíle, kdy mi lezl na nervy, jak se litoval, jak se dokázal užírat…
Ale v konečném stádiu je Dominik fajn. 🙂

“Nerovni se rodíme, rovni umíráme…“

Krev pro Rusalku je drsně napsaný příběh, kdy se autorka nesnaží mazlit se čtenáři a umí si vychutnat krev všude možně. Opět se jedná o žánr urban fantasy, ale díky tomu, o co tam jde, zasahuje i do detektivky.
Mrtvé víly a dokonce i lidé se hromadí, a někdo tím určitě někam směřuje, jen musí Dominik zjistit, kdo a kam…

Kniha má tak akorát dlouhé kapitoly, díky tomu, jak umí autorka zaujmout čtenáře, vám bude stejně jedno jak dlouhé jsou, hlavně ať ještě nějaká zbývá do konce.
Jediné, co mi přišlo trochu zdlouhavější, tak byly právě ty situace, kdy se Dominik litoval a kdy „emočně“ trpěl, což mi přišlo, že nafouklo příběh a kdyby tam toho sebelitování nebylo tolik, měl by sice příběh méně stran, ale o to čtivější by byl.

Tím nechci říct, že Krev pro Rusalku není čtivá. Naopak. Je skvělá! Jen chci upozornit na to, že někteří v tomto bodě můžou vidět lehký zádrhel, ale my, kteří se tím nedáme odradit, si příběh užijeme na sto procent.
Autorka dokázala vykreslit víly jako bestie, lidi jako maniaky, Dominika jako divnotvora, ale přitom bad boye, kterého by ženy chtěly (ale bez prášků – co si budem nalhávat).

Za mě je to opět výborný počin české autorky a jestli hledáte něco svižného, divného, drsného, tak se do tohoto čtení pusťte.

Hvězdné hodnocení:

Pokud vás kniha Krev pro Rusalku upoutala, můžete si ji koupit u nakladatelství Epocha.

Díky za přečtení a mějte se fajn.
Daramegan

Jedna odpověď na “Krev pro Rusalku – Kristýna Sněgoňová”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *