Letem světem s Vášou – Marcela Kotová

Autor: Marcela Kotová
Ilustrace: Zuzana Dreadka Krutá
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 99

„Kdo by to byl řek,
Grónsko samý led,
iglú staví Eskymáci
a mají s tím velkou práci.“

Jistě víte, že všichni lidé na světě nežijí a nevypadají úplně stejně jako my v České republice. Mají okolo sebe jinou přírodu a jsou zvyklí na odlišná zvířata než my. Chtěli byste obletět svět a poznat život a zvyky lidí v jiných zemích? Vypravte se s letadélkem Vášou na cestu kolem světa a zažijte spoustu dobrodružství. Tak nasedat a letíme!

Letem světem s Vášou není obyčejnou pohádkovou knížkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Má velkou přidanou hodnotu, dá malým čtenářům spoustu důležitých informací o světě, zemích, obyvatelích, zvycích, jídle, prostě o všech základech, které my dospělí považujeme za automatické, a to hravou formou.

Václav Šachovský, tatínek Petra a Pavla, postavil letadlo. Tomu dal jméno Váša – podle svých prvních dvou písmen ve jméně. A hned vyrazil se svou rodinou na cestu kolem světa. Díky tomu mohli Péťa a Pavlík zjistit, jak to vypadá v Mexiku, co se jí ve Francii, jaké památky jsou v Rusku, co je typické pro Austrálii a také jak je to s Eskymáky a jejich iglú.

V knize Letem světem s Vášou nečeká čtenáře jen „samé učení“, ale také zábava a rodiče si můžou ověřit, jak jejich děti zvládají text.
Ale hezky popořádku.
Knihu provází mapy, kde jsou vždy barevně rozlišené kontinenty, aby si děti mohli přiblížit, kde se která země nachází.
Nejdříve se děti dozví, kde se nacházíme my. Kde je Evropa, jaké je hlavní město naší země, co za památky jsou v tom městě jedny z nejdůležitějších.
Po každých „zásadních“ informací přichází na řadu kapitola z příběhu, kdy děti cestují s tatínkem a letadélkem Vášou do různých zemí.

„Kluci se dívali z okna letadla a najednou Pavlík vykřikl: „Jé, před chvílí jsem viděl zemi, a teď už zase letíme nad mořem.“
„To není moře, Pavlíku, je to Viktoriino jezero, druhé největší sladkovodní jezero na Zemi,“ vysvětlil mu tatínek. „A tamhle je vidět zasněžený vrcholek hory Kilimandžáro!“

Díky velkému cestovnímu dobrodružství hlavních hrdinů se děti dozví všechny zásadní informace, které jsou typické pro danou zemi. Ať už jde o nejvyšší hory, jezera, řeky, ale také památky nebo typická jídla. Dozví se, jaký jazyk je úřední, čím jsou lidé typičtí a také, jaké zvířata se v dané zemi vyskytují.

Jako další, co mne překvapilo v knížce Letem světem s Vášou překvapilo, tak jsou písničky i s notovým zápisem. Já jsem antitalent na tyto věci, ale věřím, že jiní to velmi ocení. Texty písniček jsou jednoduché, a vždy k dané zemi, takže si myslím, že tohle bude také zábava. Jen mi zůstane utajena. 🙂

Ilustrace, o které se postarala Zuzana Dreadka Krutá jsou pěkné. Je jich dost, a jsou autentické – třeba co se týče budov, památek, ale také například zvířat. 🙂
A ať nezapomenu, v úvodu jsem zmiňovala, že si rodiče můžou ověřit, jak děti rozumí textu – a to tím způsobem, že si autorka připravila po každé kapitole pár otázek, které můžete svým dětem položit a počkat si, co vám odpoví a tím zjistíte, jestli jim vše bylo jasné nebo nikoliv.

Pokud chcete pro své děti nebo sourozence knihu, která má v sobě nejen pohádkový příběh, ale také informace, které se jim budou hodit do školy, tak se po této knize rozhodně podívejte. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Letem světem s Vášou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *