Magický autobus – Marek Hladký, Jitka Hladká

Autor: Marek Hladký, Jitka Hladká
Ilustrace: Petr Kopl
Rok vydání: 2017
Počet stran: 104

„Chtěla popadnou za ruku Lojzíčka, aby oba běželi k eskalátorům, ale babi Svět ji zarazila a ukázala jen na ni. Aurélie se podívala na bratra, který seděl na židličce a spokojeně si hrál svou hru. Rozhodla se.“

Stačí zavřít oči a vyjíždíme! Duhový magický autobus zná jednu zapomenutou cestu, cestu do snů a pohádkových příběhů, které jsme zapomněli prožívat. Malá Aurélie se cítí ztracená, rodiče jsou samá práce a povinnost a brášku pohltily počítačové hry. Svět jí připadá šedivý. Radost nachází jen v oblíbené knížce o magickém autobusu. Zdá se, že její příběh má kouzelnou moc. Aurélie se ocitne na dobrodružné cestě do Říše snů. Když se odtud vrátí, nic už nebude jako dřív. Začtěte se do kouzelného podobenství o tom, co je a není štěstí!
Graficky atraktivní knížka potěší malé i větší čtenáře, milovníky autobusů a fanoušky ilustrátora Petra Kopla a herce Václava Kopty, který se stal inspirací pro jednu z hlavních postav.

Z velké většiny jsou dětské knížky, které se mi dostanou do rukou, doslova úžasným počtením a pokoukáním. Proto se na každou jednotlivou s mým synem těšíme, co nového nás čeká. Magický autobus jsme otvírali s velkým očekáváním (ano, zrovna má období řidičů autobusů), ale dostavilo se zklamání.

Hlavní hrdinkou vyprávění je holčička Aurélie, která dostala knížku Magický autobus a čte ji pořád dokola. Doslova si ji zamilovala, ale nemá se s kým o tu radost podělit, protože její bráška nečte, ten raději hraje na svém tabletu.
Proto, když se může zúčastnit autogramiády její nejoblíbenější knížky, nemůže dospat. Jde tam i s bráškou, který sedí na židli a opět hraje ty své hry, ale jen do doby, než se dostane nějakým kouzlem do knihy. Pak začíná to pravé dobrodružství, o kterém sama vždy snila.

„Prozradím ti jedno velké tajemství. Všichni jsou hlavními hrdiny svých vlastních příběhů. Ale málokdo má odvahu si to přiznat. Vy, lidé, jste úžasné bytosti! Vždyť tohle všechno je jenom kvůli vám! Máte krásné sny. Tak se je nebojte společně přivést do reálného světa!“

Dětské knížky prodávají především ilustrace. Tvorbu ilustrátora Petra Kopla znám a vím, že dokáže téměř „zázraky“ a proto jsem zklamaná, ostatně můj syn taky, že ilustrací v knize není mnoho. No, přesněji řečeno nejsou skoro žádné. Jsou tam dva obrázky (cca), které se pořád opakují. Na začátku kapitoly a na spodní straně stránky. Nic víc, nic míň.
Dobře, dalo by se to odpustit, kdyby byl příběh Magický autobus čtivý, zajímavý a napínavý. Místo toho jsem se do čtení musela nutit. Nutit do čtení dětské knihy?! Ano, je to možné a stalo se.

Aurélie, která si nechává říkat Reli mi vůbec neseděla, byla docela oprsklá, byla taková malá frajerka, která to místy přeháněla a i k dospělým osobám se chovala, jako by si byli rovni, ale ono to tak nebylo.
Další věc, která mi tak nějak neseděla, tak byl řidič autobusu, Václav. Autoři pro jeho postavu použili známého herce, Václava Koptu, ale proč to tak udělali, proč z něj udělali bručouna, proč nevymysleli vlastního řidiče, to mi také zůstává záhadou.

Asi už více k této knize napsat neumím a ani nechci. Obálka je skvělá, která vás navnadí na vyprávění, na které byste se měli těšit, ale bohužel opak je pravdou. Příběh má něco málo do sebe, ale tím, že jsem jej ani pořádně nevnímala, nedokážu napsat více pozitivních věcí. Je mi líto, že zvlášť dětskou knihu takto haním, ale na trhu jich je mnoho a vesměs mnohem lepší, které by neměly uniknout vaši pozornosti a vy už si zítra budete moct na jednu takovou recenzi přečíst.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Magický autobus můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *