Nalezenec – Stacey Hallsová

Autor: Stacey Hallsová
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2021
Počet stran: 328

„Moje vlastní dcera byla uvnitř a rukama máchala do prázdna. Srdce jsem měla roztrhané na kusy. Znala jsem ji pár hodin a zároveň celý svůj život. Porodní bába mi ji předala, kluzkou a zakrvácenou, teprve dnes ráno, ale země se otočila o celé kolo a nic už nikdy nebude jako dřív.“

Neobyčejná, silně emotivní historická fikce o lásce a tajemství, které změnilo osudy dvou žen
Londýn, 1754
Šest let poté, co zanechala svou nemanželskou dceru Claru v londýnské nemocnici Foundling, se Bess Brightová vrací, aby získala své dítě zpět. Obává se nejhoršího – že malá Clara zemřela. V nemocnici se ale šokovaná matka dozví, že si před lety dceru již vyzvedla. Kdo vzal její dítě a proč?
V tichém, ponurém domě na okraji Londýna, žije mladá vdova, která od manželovy smrti neopouští svůj byt, dokonce ani kvůli své malé dcerce Charlottě. Na radu přítele je ale ochotna najmout chůvu, která se bude Charlottě věnovat…

Útulek Foundling, který hraje významnou roli v románu Nalezenec, byl založen v roce 1739 Thomasem Coramem, aby zajistil péči o miminka, jejichž rodiče se o ně nemohli starat. Tato informace pro mne byla docela stěžejní, protože v tu chvíli jsem celý příběh začala brát úplně z jiného pohledu a o to více mne rozsekal.

Už první román autorky – Naděje pro Fleetwood – se mi dostal pod kůži, ovšem to, co udělal historický příběh Nalezenec se mnou, to nemá konkurenci v poslední době. Kdyby šlo, hodnocení by nebylo pět hvězd, ale rovnou deset!

Teď už tedy se dostávám k tomu, o co v příběhu jde. Píše se rok 1754, ocitáme se v Londýně, před branami útulku Foundling a sledujeme hlavní hrdinku Bess, jak drží naposledy v náručí svou čerstvě narozenou dceru.
Nechává ji v péči útulku, kde se o ni postarají, a až si Bess vydělá dost peněz, vrátí se pro ni a budou žít správně – jako matka s dcerou.
Celých šest let Bess tvrdě pracuje, aby si Claru mohla vyzvednout, šetří každou penci a jednoho dne nastane ten okamžik, kdy se vydá pro svou dceru.
Jenže ona tam není! Údajně si ji vyzvedla matka již druhý den po tom, co ji tam Bess zanechala. A tak začíná pátrání, beznadějné hledání v davu, Bess udělá prostě cokoliv, aby svou dceru našla, je ochotná se dostat i jako chůva k bohaté rodině, jen aby zjistila pravdu, kdo a co udělal s její dcerou.

„Má matka se tiše usmívala; můj otec se tvářil laskavě. Byla jsem nyní starší než oni. Podivná myšlenka. Strávili jsme půlhodinu planými řečmi, a jakmile jsem dopila čaj, přikryla jsem cukřenku víčkem a zhasla lampy, jelikož pokoj zůstane do stejné doby příštího dne nevyužitý. Než jsem odešla, přeleštila jsem jejich rámy kapesníčkem, jejž jsem schovávala v rukávu; nejprve otcův, který visel v levém krbovém výklenku, a poté matčin napravo od něj.“

Nalezenec je historický román, který je fikcí, ovšem některé informace jsou na základě reálií. Když se něco takového v příběhu objeví, vždy je to pro mne ještě větší lákadlo a pokud to umí autor zakomponovat dohromady, je to radost číst. Potom vyprávění plyne samo a já si knihu pamatuju ještě dlouho po přečtení a přesně takto to mám teď.

Když se ještě vrátím k samotnému příběhu, nečekala jsem tam pár okamžiků, pár chvilek mi připravilo trochu toho napětí, nervů, to, jaké se objevily charaktery, některé hnané až na samotný kraj šílenosti nebo naopak bláznovství, vytvořilo dokonalou směs všeho, co jsem v tu chvíli potřebovala a chtěla číst.

A protože jsem mámou, líbilo se mi, že jsem autorce věřila i pocity hlavní hrdinky. Nerýpala se v nich, nepitvala je, ale přitom ta beznaděj a strach o dítě sálaly z vět, v tom pravém okamžiku, v té pravé chvíli, a tou správnou měrou.
Pokud máte rádi historické romány, pokud si chcete přečíst příběh, který je čtivý, napínavý, plný beznaděje, ale také touhy a hlavně mateřské lásky, pusťte se do knihy Nalezenec.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Nalezenec můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *