Nesmrtelný hrabě – Kristýna Freiová

Autor: Kristýna Freiová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 237

„Nevnímal jsem její obavy. Odmítal jsem si je přiznat. A tak jsem nepřestával hovořit. Opakoval jsem stále dokola, že se s ní ožením. Ona mě namísto odpovědi hladila po tváři. Nevěřila ničemu z toho, co jsem jí říkal. Ne proto, že by nevěřila mojí lásce, ale proto, že nevěřila ve štěstí.“

Laurent de Angeloure známý jako hrabě de Saint-Germain, osobnost opředená mýty, ale i figurující v mnoha historických pramenech, vypráví svůj „skutečný“ příběh. Kdo je vlastně tajemný hrabě doopravdy? Kde získal své nadpozemské schopnosti? Narodil se v předvečer třicetileté války, jako syn francouzského šlechtice. Podstatná část děje se však odehrává ve Švédsku za vlády královny Kristýny, která byla známá spíše svou „zmužilostí“ než „ženskostí“. A právě u dvora této zajímavé ženy se pod vedením svého mentora, posledního učedníka Ježíše Nazaretského, Lukáše, stal „nesmrtelným“. Druhý román mladé české autorky Kristýny Freiové, Nesmrtelný hrabě, je volným pokračováním její prvotiny Galilejec. Podařilo se jí opět napsat neobvyklý, napínavý, dobrodružný příběh a přitom klást zásadní otázky lidského bytí a nezvratného lidského osudu.

Kristýna Freiová (*17. 8. 1988) – mladá česká autorka, absolventka Filozofické fakulty University Karlovy obor Kulturologie a Literární akademie Josefa Škvoreckeho obor Tvůrčí psaní a publicistika. V minulosti působila jako redaktor, publicista a novinář. Nyní dává přednost tvůrčímu psaní. Za její literární prvotinu lze považovat román na hranici reality s názvem Galilejec (Fortuna Libri, 2017). Mezi její koníčky patři řízení automobilů, chov psů a toulky ve vyšších sférách, kde čerpá inspiraci.

Nesmrtelný hrabě je druhou knihou autorky, ale mou první. Zaujala mne obálka a také informace o tom, že autorka píše texty čtivě a hlavně s cílem přimět čtenáře dívat se na svět odlišně, než je to běžné. Proto jsem se nerozpakovala a ihned se pustila do čtení.

Hrabě de Saint-Germain neboli Laurent je muž, o kterém je celé vyprávění. Jeho matka zemřela při porodu a otec mu dával za vinu, že kvůli něj přišel o svou milovanou, proto byly jeho city k němu chladné. Jednoho dne se Laurent dostal ke královské armádě, protože probíhala třicetiletá válka, musel se ji aktivně zúčastnit. Při honu, aby zachránil samotnému králi život, téměř položil svůj vlastní, a byl odměněn. Ovšem ne tak, jak si asi každý z nás teď pomyslí. Jeho životní cesta byla plná strastiplných situací, zažil za svůj život docela dost smrti blízkých osob, a to vše jej posunulo až do Stockholmu, ke dvoru královny Kristýny, kde prozřel.

„…kdo je schopen naslouchat, časem pochopí, že blud je to, co kážou ostatní, ne to, co ti říká srdce.“

Když bych vám měla popsat samotný děj, řeknu, že jsem jej chápala jako tři části. Tou první je život Laurenta v průběhu jeho dospívání, kdy se stávají věci, kterým nerozumí, nebo spíše nechce rozumět a srážejí jej na kolena.
Druhou částí je jeho duchovní pouť, kde se autorka zaměřila na chápání lidského bytí, na to, jak to vidí lidé, a jak by to mohli vidět jiní.
A třetí částí je ta, kdy se Laurent snaží o pochopení sebe sama a o tom, jak se dostává ke dvoru, kde konečně dojde klidu.
Jeho uvažování, respektive myšlenky, které mu autorka dala, byly pro mne někdy těžce uchopitelné, ale v celém kontextu vše působilo pochopitelně.
Nesmrtelný hrabě není zrovna lehké čtení, tedy nebylo aspoň pro mne, protože jsem se stále snažila pochopit, co se po Laurentovi chce. Co musí udělat pro to, aby byl nesmrtelný a kolikrát se mi nedařilo získat reálnou představu – ostatně tak, jako hrdinovi celého příběhu.

„Nezná hranice, kdo věří nejvíce.“

Ale ve chvíli, kdy jsem došla k událostem ve Stockholmu, hlavně poté, co se mu stalo společně se Sveou, už jsem si byla jistá, že vím, o co jde.
Důležité je, podle mne, se při čtení od všeho oprostit a nechat autorku, aby vyprávěla svůj příběh tak, jak by jej vyprávěl Laurent. A to se ji dozajista povedlo.

Další výhodou této knihy je i její čtivost. Ač jsem místy tápala, přesto mi počet stran stále naskakoval k většímu číslu. Celý text je psán krásnou češtinou, kdy opravdu každé slovo je přímo pohlazení. I když se děly místy ošklivé věci, neměla jsem potřebu uronit slzu, ani si dupnout, že to tak nemá být. Prostě jsem vše přijímala, jak bylo psáno a jen si užívala příběh, který ve mne určitě něco zanechal.

Nesmrtelný hrabě je knihou, kterou bych ráda doporučila všem, kteří se umí zbavit předsudků a chtějí si užít neotřelý, zajímavý, poučný a lehce napsaný příběh. Všem, kteří si myslí, že boj dobra a zla má vždy jasně daného vítěze a také těm, kteří věří, že můžeme své děti formovat již od mala, ať už k dobrému, nebo tomu horšímu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Nesmrtelný hrabě můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *