Zahrada mého života – Jitka Závodná

Autor: Jitka Závodná
Nakladatelství: KKnihy.cz
Rok vydání: 2019
Počet stran: 174

„Byla to těžká doba. Tisíce lidí se z nucených prací nikdy nevrátilo domů, další statisíce se díky podvýživě, špatným hygienickým podmínkám a neustálému strachu, dožili jen několik málo let po válce.“

Je pozdní léto roku 1939, kdy je mladá, teprve patnáctiletá dívka Marie vyhnána zlou macechou do světa. Je sama, bez prostředků a nemá kam hlavu složit. Ocitá se v Brně, kde se uchází o místo služky v židovské rodině, a tam ji také zastihne začátek 2. světové války. Jen díky útěku na poslední chvíli není spolu se zbytkem rodiny deportována do koncentračního tábora. Ukrývá se v klášteře, slouží v rodině nacistického přívržence, a nakonec prchá ke své jediné tetě do Prahy. Ovšem i tentokrát hraje čas s Marií riskantní hru. Marie přijíždí do Prahy dne 25. května 1942, jen dva dny před atentátem na R. Heydricha. Nemá na výběr, znovu musí bojovat o holý život. Není čas utíkat, a proto musí se skrýt na půdě jednoho z činžovních domů ve Staré Libni. Čas pomalu odbíjí a oddíly SS jednotek se blíží a prohledávají jeden dům po druhém… Jaký může být osud osiřelé venkovské dívky ve víru válečných událostí? Je možné přežít, a dočkat se osvobození?

Jitka Závodná vystudovala průmyslovou školu s výtvarným zaměřením a část svého profesního života strávila prací pro mezinárodní společnosti jak v České republice, tak v zemích západní Evropy. Zájem o historii, umění a v neposlední řadě o vyprávění pamětníků 2 sv. války ji přivedly na myšlenku napsat knihu povídek (Osudy válkou změněné), ve kterých se snaží oživit dávno zapomenuté příběhy prostých lidí, poznamenaných válečnými událostmi.

Vždycky jsem obdivovala lidi, kteří se narodily tak „brzo“, aby zažili více historických momentů ve svých životech, než je zdrávo. A aby z toho měli, vzpomínky, zážitky, aby si mohli vzít s sebou i zkušenosti.
Přesně o tomhle je příběh Zahrada mého života, kde autorka líčí příběh malé Marie, která se narodila roku 1924 a tím pádem zažila spoustu okamžiků, které ji formovaly, ať už za druhé světové války nebo za komunistů.

V příběhu začíná Marie vyprávět svůj životní příběh ve chvíli, kdy navštíví školu v malé obci, kam jako malá chodila. Uteklo od té doby hodně času, paní Winterová je starší dáma, která tam má svým posluchačům vyprávět, jak se s nacisty i komunisty poprala, aby přežila a mohla vyprávět

Už jen v dětství zažije hlavní hrdinka tolik příkoří, útěků, ale i světlých momentů, že by to položilo nejednoho dospělého. Schovávání se před gestapem, nasazení na nucené práce, ale také láska na první pohled.
Kniha je rozdělena na několik částí, kdy první se odehrává v době světové války, pak pokračuje životní cesta Marie po válce, a nakonec poslední, důležitou částí je Pražské jaro.
Všechny části jsou popsány tak, aby čtenář pochopil nejen soukolí společnosti, které kolikrát mlelo obyčejné lidi, ale hlavně pohledy právě těch obyčejných lidí na vše, co se kolem nich děje.

„Když je cit a dobrá vůle na pravém místě, není na světě překážky, která by se nedala překonat.“

Kniha Zahrada mého života je psána z pohledu Marie a moc se mi líbilo, když jsem se do její osoby mohla vžít. I když se jedná o docela útlou knížku, tak obsahuje velmi silný příběh, přesně takový, který by si těch stran zasloužil mnohem více.
Velkou devízou je i čtivost celého textu. Ač tam nejsou kapitoly, které by vyprávění kouskovaly, a tak se může zdát, že je čtení dlouhé, tak vám to nepřijde. Začtete se a naopak budete rádi, že tam není žádný rušivý element. Kolikrát jsem měla pocit, jako by vypravěčka seděla naproti mě a povídala mi to přímo do očí.

Dalším plusem pro čtenáře je i to, že jsou zde zážitky ze všech období. Nejen z druhé světové války, ale také z doby, co se v naší republice dělo potom. Nemusela jsem dlouho přemýšlet a ihned jsem věděla, komu bych tento citlivý, ale emočně silný příběh doporučila. Nejen čtenářům A. Mornštajnové, ale také těm, kteří mají rádi osobité, vypjaté a dech beroucí lidské osudy.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Kknihy.cz, kde si knihu Zahrada mého života můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *