Opička na prázdninách – Peter Stoličný

Autor: Peter Stoličný
Ilustrace: Sabína Liptáková
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 126

„Při psaní jsem si opiččiny poznámky pozorně četl, a když na něco zapomněla, pošeptal jsem jí to do ucha: „Ještě tam dopiš, že v letadle po sobě nenecháváme nepořádek. Papírky a jiné smetí patří do koše.“

A je to tady! Už potřetí vyskočila opice Skořice z pohádkové knížky, aby zažívala se svými kamarády neuvěřitelná dobrodružství. Tentokrát v létě, o prázdninách. A nebudou chybět ani kouzla. Skořice se však umí chovat. Ví, co se sluší. A co už ne. Proto taky sama na konci každého příběhu napíše pro děti poučení. Ale stejně, Skořice je už taková. Veselá, neposedná, stále něco vyvádí. Tak se na ni podívejte! Vlastně ne, čtěte, bavte se. Auuu! Opice Skořice mě tahá za nos, ať už nepoučuji. Vždyť na to je tady ona.

Když jsem se poprvé setkala s opicí Skořicí, byla jsem velmi ráda, že někdo dal do pohádkové knihy příklady, jak „na slušné chování“ a proto, ve chvíli, kdy vyšla nová kniha, Opička na prázdninách, neváhala jsem a pustila se do čtení.
Autor opět skvěle skloubil pohádku s ponaučením a mám takový neodbytný pocit, že by si tuto knihu měli přečíst i někteří dospělí… Povinně. 🙂

V tomto díle se opět objeví Skořice v rodině Jirky, zvaného Tyčka a společně s jeho rodiči, ale i s kamarády, podnikají různé výlety, které se dají podnikat o letních prázdninách.
Poletí letadlem do Řecka, navštíví hotelovou restauraci, pojedou na tábor, ale také třeba budou jezdit na kole, chodit na hřiště a navštíví i zábavní park.

V knize Opička na prázdninách děti opět nemine dobrodružné vyprávění, ke kterému autor přistupuje s citem pro čtenáře, kterým je kniha určena. Ale také se poučí a utvrdí v tom, jak se ve kterých situacích zachovat správně, jak se chovat ve společnosti a co je důležité, když se ocitnou někde v kolektivu nebo při sportu. Na co nezapomínat, čemu se vyhýbat… A to vše je zakomponováno do příběhu, který opice Skořice skvěle doplňuje svými opičinkami a srandovními postřehy.

„Ano, četl jsem o tom v novinách. Konečně otevřeli ten zábavní park v lese.“
„Zábavní park?“ zpozorněla Skořice. „Tak tam musíme zajít, kurnikšopa, antilopa!“

Líbí se mi, že tak, jak tomu v předešlé knize, i tentokrát se za každou kapitolou objeví ilustrace ve formě poznámkového papíru, ve kterém je napsáno vše důležité, co by si děti měly z dané kapitoly vzít.
Opička na prázdninách není jen obyčejnou, dětskou knihou, ale opravdu takový manuál, jak se správně naučit slušnému chování, ale tak, aby dětem nebylo nic vysvětlováno násilně, naopak, aby hravou formou zjistily, jak to v našem světě funguje – tedy mělo by fungovat.

Mám pocit, že některé kapitoly by si mělo přečíst i pár dospěláků v mé blízkosti, protože jim zřejmě chybí určité faktory slušného chování a tím tedy taky chci říci, že se čtení bude líbit i těm dospělým, kteří budou příběh opice Skořice předčítat svým dětem.
Pokud se vám tedy líbí ta myšlenka, vštípit svým dětem návyky slušného chování ještě dříve, než se dostanou do nějakých „problémů“, a pokud si chcete s dětmi užít i pořádnou porci zábavy, kupte si knihu Opička na prázdninách.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Opička na prázdninách můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *