Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků – Marcela Kotová

Autor: Marcela Kotová
Ilustrace: Veronika Kubáčová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 88

„Pepíček se lekl a utíkal hned k ní. Zrovna v tu chvíli se na hřiště přišla podívat i maminka. Když uviděla Aničku na zemi vedle kola, polekala se, ale naštěstí se hned zase uklidnila.
„To nic není, jen odřené koleno,“ utěšovala Aničku. Pak jí ránu ošetřila a posadila se na lavičku u hřiště, aby na děti sama dohlédla.“

Předškolní věk je v životě dítěte nejdůležitějším obdobím, kdy si utváří vztah ke vzdělání. Základním prvkem vzdělání je čtení a psaní, a ačkoli děti v tomto věku ještě neznají písmena, je potřebné předčtenářskou gramotnost rozvíjet kvůli budoucím čtenářským dovednostem.
Pomocí této knihy umožníte dítěti objevovat písemnou podobu řeči a obrázkové čtení mu navíc přinese nové zkušenosti a citové uspokojení.
Přečtěte dítěti krátkou pohádku a poté ho nechte číst podle obrázků. Dítě se tak učí:
• porozumět čtenému textu
• přemýšlet logicky
• vyjadřovat se pomocí slov
• rozvíjet slovní zásobu
• tvořit věty podle své fantazie
• číst v řádku zleva doprava
• vnímat pomocí zraku
• soustředit se na činnost

Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků je knížkou, která mne mile překvapila a nejen mě, i mého syna. Krátké, srozumitelné příběhy, s lehkými slovy, někdy teda i těžšími, plno obrázků, kde vaše dítě může převyprávět příběhy svými slovy s malou nápovědou autorek. Opravdu velmi povedené.

Krátké příběhy, které se v knize Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků objevují, jsou o Aničce a Pepíčkovi, dědovi a babičce, samozřejmě o tatínkovi a mamince. Jednou jedou vlakem, podruhé jdou do divadla, pak do zoo, na bazén a tak podobně. Objevují seš na místech, které jsou pro děti normální, kde se můžou objevit i ony, a učí je nová slovíčka, která třeba ještě neznají a můžou se jim hodit. Můj syn si knihu oblíbil, líbí se mu, že mu ukazuju obrázky, on mi říká, co je co a já mám radost, jak krásně vyslovuje bazén, panák, kruh a podobně. Zažijeme u toho spoustu legrace a v některých chvílích si dáme i třeba jazykolam. 🙂

„V neděli se děti probudily a zvědavě se ptaly tatínka: „Tati, co budeme dneska dělat?“
„Dnes pojedeme vlakem na výlet,“ odpověděl tatínek s úsměvem.
Děti měly radost. Sbalily si věci do batůžku a celá rodina se vydala na nádraží. Tatínek nejprve koupil jízdenky a pak všichni nastoupili do vlaku.“

Nikde to neříkám, ale ani to není tajemstvím, že můj syn má jazykovou vadu řeči – nemluví, ale všemu rozumí. Tedy, do čtyř let mluvil jen základní slova, teď se začíná rozmlouvat a každým dnem umí o pár slov navíc.
Proto jsem nesmírně ráda za knihu Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků, protože mu dala spoustu nových slov, a je úžasné sledovat, jakou má radost z toho, že se naučil něco nového. A já, jako maminka, mám radost o to větší, když vidím jeho úsměv na tváři. Není se čemu divit, že se tato knížka stala jednou z našich nejoblíbenějších, protože co my dva u toho vyvádíme… 🙂

A proto, jestli máte dítko, které moc nemluví, má nějakou vadu, ale i prcka, který je zvědavý a rád si povídá, poohlédněte se po této knížce. Díky obrázkům bude dítě naváděno, o čem má povídat a pokud si to přibarví, také dobře. Já třeba zjistila, že kuchař vaří nejen maso, ale přidal k tomu kakao, banán a „blambol“ (čtěte brambor). Hmmm, očividně to musela být doblota. :-.)

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *