Případ Flavie de Luce I. – Koláč s kapkou jedu – Alan Bradley

Autor: Alan Bradley
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2016
Počet stran: 320

„Během čekání jsem ještě jednou omrkla ten lodní kufr. Přejela jsem prstem po barevných nálepkách a snažila se představit si, kde všude asi při svých cestách pobýval a co Sanders v každém tom městě podnikal: v Paříži, v Římě, Stockholmu, Amsterdamu, Kodani, Stavangeru. Paříž byla červeno-modro-bílá a Stavanger taky.
Leží Stavanger ve Francii? napadlo mě. Moc francouzsky to neznělo – teda pokud se to nevyslovuje „sta-ven-žér“, s přízvukem Laurence Oliviera. Dotkla jsem se nálepky a ta se mi pod prstem nakrčila, zvlnila se jako voda před lodní přídí.“

Největší vášní jedenáctileté Flavie de Luce, dcery britského aristokrata, je chemie – a brzy bude mít příležitost uplatnit své poznatky (zvláště o jedech) při vyšetřování zločinu. Jednoho dne najdou de Luceovi přede dveřmi svého domu mrtvého ptáka s poštovní známkou v zobáku, což Flaviina otce filatelistu velmi rozruší. Nedlouho poté objeví dívenka na zahradě umírajícího muže. Z vraždy je obviněn Flaviin otec a Flavie začne vyšetřovat na vlastní pěst. Zdá se, že současný zločin nějak souvisí s dávnou děsivou smrtí jednoho z otcových učitelů… Malá, ale inteligentní a odvážná vypravěčka nás s nadhledem a často překvapivě pronikavou ironií zavede do prostředí anglického venkova 50. let minulého století. Koláč s kapkou jedu připomíná klasická díla anglické detektivní školy a ocení ho nepochybně každý milovník napínavých příběhů bez rozdílu věku.

Koláč s kapkou jedu není žádnou novinkou na knižních pultech. Vyšla už v roce 2016 a mi doma ležela hodně dlouho. Díky našemu projektu s Iwíkem, DIČ, jsem se do ní pustila.
Je to první díl série s báječnou hrdinkou, sice jedenáctiletou, ale její myšlenky a důvtip vám v mnoha případech vyrazí dech. Ideální četba nejen pro děti, dospívající, ale klidně i pro dospělé čtenáře.

Flavia Dolores de Luce je jedenáctiletá dívenka, která vyrůstá na sídle jménem Jelení mlází se svým otcem, dvěma sestrami, Dodggerem (což je člověk pro všechno – jednou zahradník, jindy řidič…) a paní M., která plní funkci kuchařky a částečně služebné.
V tomto prvním díle, Koláč s kapkou jedu, se nejen pořádně seznámíte se všemi obyvateli vily, ale také se samotnou Flavií, která tak nějak žije ve svém světě.
Je blázen do chemie, chemických procesů, dokáže naprosto přesně určit, z čeho a jakým způsobem získat různé jedy a jak budou působit. Na jedenáctiletou holku doslova zázrak, ale zase se není čemu divit, když má v době chemickou laboratoř, spoustu knih, ve kterých má neustále nos a spoustu volného času.

„Smuteční vrba mává větvovím, větve vrby se komíhají,
ach, proč už tu není ten, s kým jsme se kdysi objímali.
Ta píseň se jmenuje „Semínka lásky“, přestože když vidím smuteční vrbu, nikdy mě nenapadne pomyslet na lásku. Naopak, jako první se mi vždy vybaví Ofélie (ta Shakespearova, ne ta naše), která se poblíž smuteční vrby utopila.“

A teď už k samotnému prvnímu případu. Koláč s kapkou jedu je detektivní vyprávění, ve kterém jde o ztracené, nalezené a opět ztracené, velmi vzácné britské známky a jejich původní vlastnictví směřuje až ke královské rodině.
Flavie se jednoho rána ocitne na zahradě, u okurkového záhonu, kde najde mrtvolu a ta ji sdělí jen jedno slovo, než svá ústa zavře navždy. A od té chvíle se Flavie dostává do spoustu napínavých chvil, kdy se snaží nejen přijít na kloub tomu, kdo byl ten mrtvý, kdo ho zabil, ale u toho musí zachránit svého otce a nakonec i sama sebe.

Tato kniha, potažmo celá série, je ideálním čtením i pro mladší čtenáře. Díky mladé hrdince, díky tomu, že autor do těchto detektivek nedal žádnou krev, žádné drastické scény, žádné momenty, které by mohly s dětmi otřást, se čtení stává ideálním právě pro ně, ale klidně i pro dospělé.
Jak se píše v oficiální anotaci, Koláč s kapkou jedu je napsán stylem starých-dobrých anglických detektivek, kde musí hlavní hrdinové zapojit své mozkové závity a není důležité, kolik mrtvol nebo kolik litrů proteče, ale jak lze svým důvtipem a selským rozumem dojít k rozřešení případu.

Je jedno, jestli vás na knize láká obálka, jestli si chcete přečíst klasickou detektivku, nebo zda chcete obdarovat své ratolesti a pak si tuto knihu přečíst sami. Věřím, že když se do čtení pustíte, bude se vám kniha líbit.
Nechybí zde ani vtipné okamžiky, ani napětí, Flavie zažije i nějaké dobrodružství a místy může mladším čtenářům také zatrnout, protože život Flavie bude v ohrožení. V rámci této série mne čeká dalších pět dílů, které vám postupem času představím a tip pro vás (případně) na čtenářský dárek je na světě. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *