Autor: Josef Káďa Kadeřábek
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 224
„Ale kámen úrazu nebo spíš předmět smradu byly ponožky. Ty náš milý Břéťa asi pravidelně neměnil. Že je nosil opravdu dlouho, se Pína přesvědčil v okamžiku, když je ze skříňky vyndal a postavil vedle bot.“
Přeje tvrdá normalizace lásce a snům?
Odpoví vám hlavní hrdina knihy – číšnický učeň Pína. Právě on prožívá náročné období dospívání, první lásky, radosti i prohry na přelomu 60. a 70. let minulého století. Zároveň si čím dál víc uvědomuje zoufalost doby, ve které žije. Příběh s autobiografickými prvky věrohodně popisuje tehdejší život a fungování mezinárodního hotelu. Ukazuje náročnou práci zaměstnanců, ale i zákulisní praktiky a děje, které byly „elitě“ doby vlastní. Autor zároveň prostředí, v němž od patnácti let vyrůstal, popisuje se zvláštní něhou, takže budete mít pocit, že hotel a všechny postavy, které tu vystupují, považuje skoro za rodinu. Odpovědí na vyřčené a v knize nezodpovězené otázky by mohla být autorova definice tohoto prostředí: „Hotel, to je vlastně živý organismus, který žije svým vlastním životem… a nikdy nespí…“
Josef Káďa Kadeřábek upozornil na sebe úspěšnou sérií tří speciálních průvodců. Trilogie – Motorkářský průvodce po Čechách, Moravě a Slovensku – je plná zajímavých tras, které jako celoživotní vášnivý motorkář projel, zážitků, příběhů a krátkých povídek z motorkářského světa, se kterými se nejen tato komunita nadšeně ztotožnila.
Spolupracoval na knize Duchennovi jezdci aneb Život se svalovou dystrofií, kterou napsal společně se dvěma postiženými vozíčkáři. Pomoci pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí se prostřednictvím řady aktivit věnuje dodnes.
Hned ze začátku se s vámi musím podělit o informaci, jak na mne působil hlavní hrdina. Málokdy něco o hlavních postavách píšu hned ze začátku, ale tady mi to nedá.
Viděli jste film Vrchni, prchni!? A teď zapátrejte v paměti (případně použijte strejdu googla) a vzpomeňte, jak Josef Abrhám obsluhoval, coby blonďatý, kudrnatý číšník. To je úplně Pína! To je hlavní hrdina knihy Sedmdesátky (aspoň podle mě!). 🙂
Hlavní postavou celé knihy je Pína, mladý kluk, který nastupuje do hotelu jako číšník. A tady bych tedy řekla, že kniha Sedmdesátky není celistvým příběhem, ale spíše povídkovou knihou s jedním hlavním hrdinou.
Možná to můžu nazvat i deníkem Píny, který na stránkách popisuje všechny strasti, ale také slasti svého života, nejen jako číšníka, i když o číšničině to je nejvíce.
Líbilo se mi, že autor uměl napsat každou stránku čtivě, za dva dny bylo vše dočteno. Je to nenáročná četba, kde se sice objevují situace, které jsou pro danou dobu typické, ale většina se nijak neliší od dnešní doby – což je na zamyšlení a také k zasmání.
„Opět se chopila slova panímáma a vysvětlila mu, že si mysleli, že by se slavnostní tabule mohla udělat tady. Místa je tu dost (a to opravdu bylo) a vzadu je místo na kapelu i na tanec a na záchod můžou chodit chlapi na hnůj a se ženskýma se to nějak udělá… A dala si ruce v bok.“
Mě trochu mrzí, že jsem od této knihy čekala něco víc. Neměla jsem pocit, že by na mne dýchl duch té doby, která je avizována v anotaci. Spíše jsem nabyla dojmu, že Pína je lvem salónů, všehoschopný jedinec, který ví, jak se zachovat v jakékoliv situaci a proto ze všeho vyjde vždy jako vítěz.
Ono by to asi bylo hezké, kdyby to ovšem bylo prošpikováno i nějakými těmi jeho pády.
Řekla bych, že Sedmdesátky jsou ideální čtivo na dovolenou, na chvíle, kdy se nechcete zabývat těžkou literaturou, ale chcete u čtení jen vypnout. Není to kniha, která vás nadchne, ale také vás neurazí. Pro mne to byl spíše průměr, ale to je tím, že jsem od toho čekala více v podobě přenesení mé osoby do dob dávno minulých, což se bohužel nestalo, ale rozhodně jsem se v některých chvílích bezvadně pobavila.
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Sedmdesátky můžete zakoupit.
Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan