Šestá oběť – Tessa Harrisová

Autor: Tessa Harrisová
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2018
Počet stran: 351

„Přátelství je láska bez křídel.“

V temných ulicích Whitechapelu konce 19. století se neschovává jen bída, smrad, prostitutky a tolik vyhledávané potratářství…
Tessa Harrisová se nechala volně inspirovat brutálními vraždami, které byly spáchány právě v této londýnské čtvrti neodmyslitelně spojené s postavou Jacka Rozparovače. Narušuje však kanonizovanou pětici jeho obětí a přestavuje prostředí mnohem temnější.
Kdo má ve skutečnosti na svědomí zmizení mladých dívek? Je to všechno skutečně práce nechvalně známého Jacka? Muž v dlouhém plášti a klobouku vraždí prostitutky, ale kdo má na svědomí vraždy, které nenesou jeho podpis? A je vůbec nějaká žena v bezpečí?

Od této knihy jsem čekala úplně něco jiného, než se mi dostalo. Ale můžu říct, že i tak jsem s výsledkem spokojená. Náznak sériového vraha tu je, nějaká ta mrtvola, krev, ale také události a činy, které byly typické pro rok 1888… Pokud se pustíte do knihy Šestá oběť, ocitnete se v temných uličkách špinavé části Londýna, kde jsou ulice osvíceny plynovými lampami, když potřebujete, odveze vás drožka a hlavně se v ulicích pohybuje vrah, který nedá spát jak ženám, tak mužům.

Příběh vám budou vyprávět dvě ženy. Tou první je Constance Piperová, mladá dívka, která žije se svou sestrou a matkou ve značné chudobě. Aby se uživily, musí Constance se svou sestrou chodit za přestrojení květinářek krást. 
Druhou osobu je Emily Tindallová, která vypráví příběh přímo čtenářům, bude vás oslovovat a odpovídat na všechny otázky, které vás napadnou, když budete číst dějovou linku Constance.
Tyto dvě ženy mají mnohem více společného, než se na první pohled může zdát, navíc Constance, aniž by o tom věděla, má daleko důležitější poslání než jen kradení a prodávání kytek. Ale ze začátku samozřejmě o tom neví, postupně se k tomu dopracuje, právě s pomocí Emily a ostatních postav, jež se v ději objeví.
Nejde jen o to najít vraha, který zabíjí kousek od bydliště Constance, ale také o to zjistit, kde se nachází Emily a jak se cesty těchto dvou dam můžou spojit a být ostatním prospěšné.

Šestá oběť je detektivním příběhem, který se odehrává v minulosti. Díky prostředí, kde se ocitneme, se přeneseme do roku 1888, kdy neexistovaly telefony ani pouliční osvětlení, a vše působilo nejen děsivě a tajemně, ale také špinavě. Rozdíly mezi bohatými a chudými byly značné a taky se lidé dle toho k sobě chovali různě. Ti šťastnější (bohatější) dávali najevo chudým, jaká je to spodina a co si o nich myslí.
Ale také se našli takoví, kteří rozdíly neřešili a dávali čtenáři pocit, že jsou mezi námi i takoví, kterým je jedno, kde kdo stojí, ale co mají v hlavě a jací jsou.

„Začínám bláznit? Po včerejší noci mám strach, že možná ano. Tvář v zrcadle, tvář slečny Tindallové stále vidím před očima. Snaží se mi něco říct. Kdybych tak věděla co. Chtěla bych ji najít, ale pak mi hlavou proběhne strašná myšlenka.“

Šestá oběť rozhodně není špatná, je napsaná čtivě a jednoduše, takže se čtenář určitě neztratí. Díky dvěma dějovým linkám skáčeme z místa na místo, kde se dějí důležité věci, ale ani při tomto „skákání“ neztratíte pojem o tom, kde jste a proč. 
Autorka knihy dala do příběhu reálnou postavu Jacka Rozparovače, ale zbytek je pouze a jen fiktivní. Podle anotace jsem čekala něco jiného, něco, co bude mít švih a grády, místo toho jsem dostala průměrný příběh, který není špatný, ale více než samotnou zápletku jsem si užila onu historii, která ovládá v knize téměř vše. To prostředí je vykresleno naprosto úžasně, ale mrzí mě, že je to na úkor hlavního případu, který mi přišel nedodělaný, takový mdlý. Navíc spousta věcí mi docházela docela brzo, už po pár stránkách, kdy bylo zmíněno něco, co zahýbalo dějem a tím pádem to ztrácelo i jistou atraktivitu a napětí se u mě nedostavilo.

Šestá oběť by měl být první díl ze série Případy Constance Piperové, takže pokud se objeví v knihkupectví díl druhý, určitě si jej přečtu, protože by mě zajímalo, jak bude život samotné Constance pokračovat, ale jen čistě ze zvědavosti.
Jestli si tuto knihu plánujete přečíst, určitě se nenechte ovlivnit anotací, která je opravdu dost zavádějící a raději se připravte na příběh, který ovládají paranormální jevy, špinavé prostředí londýnských uliček a vraždy žen, jež jsou ale zastíněny životem samotné Constance a Emily.

Hvězdné hodnocení: 

Za recenzní výtisk děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz, kde si knihu Šestá oběť můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Šestá oběť – Tessa Harrisová”

    1. Máš naprostou pravdu. Do dalšího dílu taky půjdu, ale jen proto, abych zjistila, co je ta Constance vlastně zač :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *