Zlomené duše – Simone St. James

Autor: Simone St. James
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2018
Počet stran: 334

„Chvíli Fionu probodávala týmž ledovým pohledem, který pravděpodobně třicet let používala v soudní síni. Dokonce i od tak staré dámy působil impozantně a trochu ji děsil. Fioně došlo, že Roberta se zlobí, protože si myslí, že lže.“

Píše se rok 1950 a v internátní škole plné odložených děvčat se zrodí přátelství čtyř dívek. Dokud jedna z nich záhadně nezmizí. O více než šedesát let později se snaží novinářka Fiona napsat reportáž o rekonstrukci školy a odhalit tajemné okolnosti dávné vraždy své sestry. Poté co je na pozemku bývalého internátu nalezena mrtvola, začíná Fiona s pomocí přítele – policisty rozkrývat temný příběh z minulosti… a zároveň současnosti.

Simone St. James
Než se začala věnovat psaní na plný úvazek, pracovala v prostředí televizního zákulisí. Žije v Kanadě s manželem a svou zachráněnou kočkou. Je závislá na sushi, starých gotických románech, deštivých dnech, kávě a na seriálu Sherlock od BBC. Zlomené duše jsou její nejnovější román vydaný v roce 2018. Za své předchozí knihy dostala řadu ocenění.

Zlomené duše jsem četla již před nějakou dobou. Oslovili mě z nakladatelství, ať si to přečtu a řeknu, co si o tom myslím. Jestli by to mohl být bestseller nebo ne. Nebyla jsem jako jediná vyvolená, ani nevím, jaký byl názor ostatních, ale za sebe můžu říct, že je to opravdu perfektní zážitek, který si užijí všichni, jež rádi odkrývají dávná temná tajemství minulosti.

Fiona je novinářkou, která se rozhodne zjistit dávné tajemství jedné internátní školy. Musí se vrátit do minulosti, do roku 1950. Pomalu sbírá střípky toho, co se stalo. Souvisí to i s její minulostí, se smrtí její sestry, kterou ještě úplně nedokáže vstřebat a postavit se bolesti ze ztráty. Její okolí má o ni strach, ale postupem času zjišťují, že je silnější, než se zdá.
Její sestra byla totiž nalezená mrtvá na hřišti, které patří k dávno zavřené internátní škole. A najednou se začíná opravovat. U opravy se najde další mrtvola. A spolu s ní vyplouvají na povrch dávná tajemství, která měla zůstat utajena.

Je s podivem, že se mi hlavní hrdinka Fiona nijak nelíbila. Ale vůbec mi nevadila, to si nemyslete. Jen mi přišla taková zvláštní, rozpolcená, ale to se dá asi čekat po tom traumatu, které zažila. Ovšem na mne někdy působila jako naivka, jindy jako blázen, potom zase jako bojovnice a silná žena. Mé pocity byly jako na houpačce
Ale celý příběh, ten mne uhranul. Byl strhující, napínavý a já se nemohla dočkat konce, až zjistím, jak to všechno bylo a je. A objevování tajuplné postavy na hřišti? Do dnešního dne nevím, nemám tušení, co to bylo a díky tomu ve mě zůstává pořád něco z knihy a doufám, že se časem k ní znovu vrátím, třeba tam objevím nějakou informaci, která mi pomůže k vyřešení všech záhad.

„Děvčata sledovala, jak učitelka odvádí Katie ze třídy. Dívčiny podpatky přitom neochotně klapaly po dřevěné podlaze, jak se v sevření snažila udržet rovnováhu. Pak obě zmizely a vzduch znovu obtěžkalo ticho. Žádná si netroufla promluvit.
Měla jsem něco udělat, říkala si Sonia pokorně v duchu a znovu se zahleděla do učebnice. Měla jsem vstát a něco říct. Teď už je pozdě. 
A najednou jí bylo do pláče.“

Děj knihy Zlomené duše se odehrává ve dvou rovinách. Tou první je rok 1950, čili minulost a druhou rok 2014 – přítomnost. Líbilo se mi přeskakování v ději, kdy jsem se pokaždé dozvěděla nějaký střípek minulosti a Fiona na něj musela pomalu, ale jistě přijít. 
Autorka ve vyprávění sice přeskakuje z minulosti do přítomnosti a naopak, ale je to vždy plynulý přechod, navíc hrdinky jsou každá jiná, takže se nemusíte bát, že byste se ztratili, byť na jeden jediný okamžik.

Celkově se mi kniha hodně líbila, ten styl jakým byla napsána na mne působil jako všehochuť. Od mysteriozního příběhu, přes detektivku. Ale vůbec se to neminulo účinkem. Je to zajímavé čtení, které si mne získalo. Čtivé, napínavé, lehce strašidelné. Sice všehochuť, ale nadávkováno tak akorát, aby byl čtenář překvapen konečným efektem a příběh si užil od začátku do konce.

Neotřelý temný a tajemný příběh s výbornou zápletkou, to jsou Zlomené duše. Pokud máte chuť na něco nového, ale dost dobrého, rozhodně vám tuto knihu doporučím.

Hvězdné hodnocení: 

Za recenzní výtisk děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz, kde si knihu Zlomené duše můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *