Shiny Broken Pieces – Sona Charaipotrová, Dhonielle Claytonová

Autor: Sona Charaipotrová, Dhonielle Claytonová
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2021
Počet stran: 359

„Nohy do grand battement. Držet.“ Stojí vedle mě a čeká. Zvednu nohu do strany a pokouším se dosáhnout maximálního vytočení. Natáhne ruku a její kostnaté prsty se dotknou vnitřní části mého stehna. Štípe mě do punčoch, dokud nesevře kus mojí kůže, prsty se propalují tenkou látkou, ostré a umíněné a pevné. V očích mě pálí slzy, ale já těžce polknu, odhodlaná je zadržet.“

Ať zvítězí ta nejlepší.
June, Bette a Gigi se naposledy střetnou v  souboji o místo v  prestižním souboru Amerického baletu. V  sázce je teď víc než kdykoli předtím, a tyhle dívky můžou přijít úplně o všechno… a tentokrát nikdo nehraje podle pravidel.
June konečně začne sebe samu vidět jako primabalerínu. Ale kvůli snaze stát se tou nejlepší bude možná muset obětovat svou životní lásku.
Baletka Bette, které tanec koluje v  žilách, je odhodlaná očistit své jméno poté, co byla z  konzervatoře podmínečně vyloučena za to, že ublížila své rivalce Gigi. Ale i kdyby se vrátila, podaří se jí znovu se probojovat na výsluní, po kterém tolik touží? Nebo pošpinila rodinné jméno navždy?
A Gigi nedovolí, aby Bette 
 ani žádná z  ostatních tanečnic, které ji minulý rok šikanovaly  unikla trestu. Ale pomsta ji záhy pohltí a možná to bude ona, kdo bude muset zaplatit nejvyšší cenu.
Všechno se točí kolem posledního tance. Komu se podaří zazářit? A čí sny budou navždy ztraceny?

Shiny Broken Pieces je druhým dílem ze série o baletkách, které vysloveně dřou na tom, aby byly ze všech nejlepší. Dokáží si dělat naschvály a intrikovat, jako by nebyly šestnáctileté studentky, ale staré ženské, jež toho zažily víc než je vůbec možné. Ač nepatřím mezi vyznavače tohoto tance, a nikdy – upřímně – nebudu, tato série mne chytla hned od samotného začátku.

I druhý díl, Shiny Broken Pieces je vyprávěn ve třech pohledech. Bette, Gigi a June. Tyto tři dívky jsou každá jiná, a přitom jsou až děsivě stejné. Ne tím, jak vypadají, ale tím, jak si jdou za svým snem, tím, jak dokáží ublížit téměř komukoliv, jen aby se jim hnul z cesty.
Gigi, která si doslova prožila peklo (v prvním díle) se navrací jako úplně jiná osoba – také se učila a učí od těch nejlepších a tentokráte dokáže peklo zosobnit ona sama.
Bette je pro změnu jako policejní pes, čmuchá a čmuchá a hledá něco, co dokáže napravit křivdu a je ochotná opět použít svou kuráž- nebo mám spíše napsat intriky k tomu, aby získala, co potřebuje.
A June. Chudinka June, jak ji známe z prvního dílu, už není ta samá holka. Je o rok starší, moudřejší, dospělejší – no, aspoň by to tak mělo být – jenže June se tentokráte ocitne až na samotném, odporném dně všeho.

„Neřeknu jí, že balet je pro mě jako droga. Že mi pokaždé stoupne přímo do hlavy – vzrušení a nervozita každého obsazování, každého představení. Pokaždé si je chci co nejvíc vychutnat, a když skončí období zkoušek nebo se naposledy zatáhne opono, chci to všechno zpátky.
Ale balet občas bolí. Přemýšlím, jestli to štěstí za tu bolest stojí – za veškerou kritiku, za zničená chodidla, krvavé puchýře, pobolívání, které nikdy nepřejde. Hodiny a hodiny promarněné před zrcadlem, pečlivé kontrolování každého sousta vloženého do úst, úvahy, kde na tělese asi objeví, neustálé vědomí vlastní nedostatečnosti.“

V tomto díle už od začátku všechno vyprávění směřuje jen ke dvěma cílům – tím prvním a nejdůležitějším a také tím, který čtenáře bude nejvíc zajímat je ten, kdo dostane místo na té nejlepší baletní škole, kvůli které si všechny baletky huntují těla a ubližují si, bojují spolu, téměř na život a na smrt.
A tím druhým cílem je snažit se v dívkách objevit něco dobrého, něco, co by dokázalo utvrdit čtenářky v tom, že postavy v knize Shiny Broken Pieces nejsou jen narcistní potvory, ale také holky, které se dokážou postarat jedna o druhou – hm, že vám to po přečtení prvního dílu přijde jako utopie? No, možná to tak fakt je, a mi se to jen hodilo zmínit v této recenzi. 🙂

Nemusíte mít rádi balet, nemusíte mít nakoukaný seriál na Netflixu, nemusíte znát Louskáčka ani Labutí jezero. Slibuji, že i bez těchto znalostí si sérii a potažmo i druhý díl Shiny Broken Pieces, který je ukončením všeho, naprosto užijete.
Autorky totiž skvěle vykreslily prostředí, kde jsou jen dívky (na pár výjimek z řad baleťáků, ale o nich se rozepisovat nebudu), a co si dokážou slepice v kurníku provádět, naprosto perfektně odhadly situace, do kterých se můžou náctileté holky dostat a jak potom touha společně s chtíčem může ovládat jejich „já“, až nebudou samy sebou a v neposlední řadě autorky perfektně vymyslely celý příběh, který je čtivý, napínavý, poutavý.

Žánr je sice young adult, ale je to tak trochu temné čtení, kde si ani neuvědomíte, že jste mimo věkovou hranici (například) a budete otáčet stránku za stránkou, jen aby už jste věděli, jak všechno dopadne.
Za mě opravdu velké doporučení, Shiny Broken Pieces se fakt povedlo, lepší než první díl a tak to má být! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Shiny Broken Pieces můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *