Tři ženy – Lisa Taddeo

Autor: Lisa Taddeo
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 376

„Prudce a často na ni doléhaly záchvaty paniky, krutě přerušované spánkem. Ti, kdo tvrdí, že spánek je sladký, neberou v potaz noční můry. A i když se ti nezdá vůbec nic, ve spaní se tvoje tělo jen vypne, nakrátko se mu uleví od bolesti. Spánek není sladký, ale otupující. Je to mezera v čase, mezera v bolesti.“

Sexuální touha nás vzrušuje i znepokojuje. Ovládá naše myšlenky, vítězí nad rozumem, občas někomu z nás zničí život. A přece o ní skoro nikdy nemluvíme. Tahle skrytá pohonná síla našeho konání zůstávala málo prozkoumaná – než se objevila autorka knihy Tři ženy, nejniternějšího zobrazení touhy, jaké bylo v moderní době napsáno.
Domácká Lina, žijící na venkově v Indianě v neuspokojivém manželství naváže milostný vztah, který se záhy stane středobodem jejího života. Krasavice Sloane, úspěšná majitelka restaurace, je šťastně vdaná za muže, který ji ovšem povzbuzuje do sexu s jinými muži i ženami. Středoškolačka Maggie touží po lepší budoucnosti, než je bezútěšný život jejích rodičů. Hledá pochopení u svého učitele angličtiny, zaplete se s ním – a následky jsou krutě devastující.
Objevitelská kniha Tři ženy zobrazuje s hlubokým pochopením a velkou emocionální silou křehkost a složitost ženské touhy i její přetrvávající nerovnoprávnost. Životy tří nezapomenutelných hrdinek nám důrazně připomenou, že s našimi obtížemi nejsme sami!

Lisa Taddeo je známá spisovatelka a novinářka. Přispívá do časopisů New York, Esquire, Elle, Glamour i do dalších významných médií.
Její nebeletristické práce byly zahrnuty do antologií Best American Sports Writing (Nejlepší americké sportovní texty) a Best American Political Writing (Nejlepší americké politické texty); její povídky získaly už dvakrát cenu Pushcart.
S manželem a dcerou žije v Nové Anglii.

Společenský román Tři ženy je reálným vyobrazením života tří různých žen, jejichž životy se neprolnuly, ale přitom mají mnoho společného. Tohle vyprávění, které na vás v knize čeká, nemohl vymyslet žádný spisovatel, tohle mohl napsat jen sám život.
Už autorka ve svém úvodu čtenáře seznámí s tím, jak tyto příběhy vznikly, co za tím stojí a věřte mi, v průběhu čtení vám bude pomalu, ale jistě padat brada, až na konci zjistíte, že máte otevřenou pusu a nechápete, jak tohle všechno je reálné, pravdivé a „živé“.

I přesto, že se to přímo nehodí a není to profesionální, musím nejdříve uvést na pravou míru pocity z anotace. Když si ji totiž přečtete, tak to na vás může působit, že Tři ženy je něco jako Padesát odstínů… Nejedna kamarádka mi psala a ptala se, jestli tomu tak je. Jestli je to erotický román. Ne! V žádném případě není! Padesát odstínů je brak, Tři ženy jsou jedním z nejlepším společenských románů, který jsem četla. A ač je zde pár sexuálních scén, několik ostrých a peprnějších slovíček, rozhodně to neočekávejte na každé stránce. Je tam toho jako šafránu. Tak málo. Ale právě díky tomu se tato kniha dostává do jiné dimenze, s ní se dostanete mimo realitu, nebudete u čtení řešit nic jiného, protože v jednu chvíli stejně zjistíte, že na těch stránkách se pomalu odvíjí i váš vlastní životní příběh.

Tohle čtení je určeno pro ženy, protože se v tom nejen mnohé z vás uvidí, ale také se dokážou vcítit do pocitů hlavních hrdinek, do toho, po čem touží a co jsou schopny dělat pro to, aby dostaly vše, co si přejí, hlavně tedy v lásce a v milostném životě.
Sloanne, Maggie a Lina. To jsou tři důležité ženy, kdy má každá svůj vlastní osud a my je díky autorce poznáme už od mládí do zralého věku a můžete se snažit pochopit, co se v nich odehrává a hlavně, co je ovlivnilo do dalších let.

„Nikdo ji neumřel, takže je každému ukradená. Má pocit, že se dusí. Má děti, které musí den za dnem udržovat při životě, a kdyby se jim něco stalo, asi by umřela, ale zároveň jsou pro ni břemenem. Při péči o ně se cítí sama. Sama se cítí i při péči o sebe. Touží po tom, aby se dokázala na všechno vykašlat. Touží po tom, aby dokázala vypálit tenhle pitomej barák. Touží po tom, aby se jí manžel dotýkal a ona mohla cítit jako živoucí bytost. Snažila se to sdělit kamarádce. Snažila se žádat o pomoc. „Ach, Lino!“ zasmála se kamarádka. „Samosebou se cítíš hrozně – jsi přece vdaná!“

Nejvíce mi přirostla k srdci Maggie, která to neměla už od puberty vůbec lehké. Je z těch tří žen také nejmladší, ale má to i nejsložitější. Podle mě si prostě „vyžrala“ všechna nej. Lina, ta zase pro mne byla nejpeprnější, dokázala popsat cokoliv a Sloanne, ta byla zase nejdivočejší – v určitém slova smyslu. Nechci více prozrazovat, protože odhalování jejich životů je to nejdůležitější, co při tomto čtení podstoupíte a já vás rozhodně o nic z toho připravit nechci.

Tři ženy je knihou, kde kapitoly nejsou číslovány a jsou jen nazvány jménem ženy, která je zrovna na tahu a vypráví. Ve vyprávění se střídají a jejich příběhy jsou nějakým způsobem i ukončeny, ovšem asi ne každý bude mít konec podle vašeho přání – podle mého určitě ne.
Čtení pro mne bylo ze začátku trochu pomalejší, nevím, možná to bylo tím, že jsem pořád čekala, kdy na mě vykouknout nějaké sprosťárny, ale po několika stránkách jsem pochopila, o čem to čtení je, vypustila anotaci z hlavy a doslova se nechala unášet všemi příběhy, vším, co mi kniha spolu s autorkou naservírovala a pro mne to tedy byla trefa do černého.

Musím uznat, že tato kniha má pro mne duši. Nejednou jsem našla sebe sama v nějaké situaci některé z žen, dokonce i vícekrát než bych očekávala… Jako bych četla to stejné, co jsem vyprávěla kamarádce u kávy.
Moc ráda bych tuto knihu doporučila všem ženám, které si chtějí přečíst inteligentní, společenský román, který se zabývá jedním z nejdůležitějších věcí v životě ženy – a to je láskou, a přístupem k sexu jako takovému.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Tři ženy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *