Vampýrská akademie 1 – Richelle Mead

Autor: Richelle Mead
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2022
Počet stran: 296

„To, co se stalo té lišce, bylo zvrácené a ujeté. Zjevně to udělal někdo tak plný nenávisti, že mu nestačila slova. Lissa na to hleděla, v obličeji byla smrtelně bledá. Přistoupila k posteli a natáhla ruku. Věděla jsem, že jí tenhle krutý čin těžce zasáhl, protože milovala zvířata. A zvířata milovala ji.“

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

Tuto sérii jsem poprvé četla někdy před třinácti lety a je s podivem, že i teď s odstupem času jsem si to užila jako tehdy. Vampýrská akademie je prostě srdcovka a tou už zůstane napořád.

Tento díl, Vampýrská akademie, je sice seznamovací, dozvíte se, kdo je Moroj, Strigoj nebo dhampýr. Co je charakterizuje, jaké mají vztahy, ale nemusíte se bát, v žádném případě zde nechybí akce a napětí. Takže není jen čistě k seznámení, ale také skvěle rozjíždí celou sérii.

Poznáte Lissu a Rose, dvě hlavní hrdinky, o kterých to všechno je. Mladé, šestnáctileté dívky, každá z jiné vrstvy, ale přitom ty nejlepší kamarádky, které navíc spojuje i něco víc, než je běžné přátelství. Mají své vlastní pouto. O kterém by ovšem nikdo neměl vědět. Jenže on se to někdo dozví… odtud poté budou pramenit další problémy, se kterými si dvě hlavní hrdinky knihy Vampýrská akademie budou muset poradit.

„Ty největší a nejúčinnější revoluce často začínají velice tiše, skryté ve stínech.“

Můžete očekávat, že Vampýrská akademie vám hned v prvním díle nabídne souboje, bitvy, ale také (a to hlavně), klasické středoškolské problémy mladých lidí. Celý děj se odehrává (tedy jeho podstatná část) na Akademii Svatého Vladimíra. Obě hrdinky zde studují, potkávají mladé kluky a právě přece na středních školách vznikají ty nečekané první lásky, vztahy přátelské i milenecké, ale ruku v ruce s těmito sladkými city je i nenávist a zlost, která se objeví i na akademii.

Už před těmi lety se mi série líbila a jsem ráda, že se mi líbí i teď. Všímala jsem si úplně jiných situací než dříve, ale vůbec nic to nezměnilo na mém přístupu ke knize, respektive k celé sérii. Vampýrská akademie mě tak chytla, že už nyní mám přečtený druhý díl, a dnes večer začnu třetí.
Je to parádní čtení, intriky, ironické komentáře (hlavně Rose – za jedna!), napětí, vzrušení, ale taky taková ta mladá zamilovanost, kdy všem jiskří očička a cítí motýlky v břiše – to je cute. 🙂

Jsem moc ráda, že nakladatesltví Booklab převydalo tuto sérii. Vampýrská akademie hned dostala nový rozměr, protože obálky jsou naprosto úžasné a ořízka? To už je strop! Takže díky za to a všem, co stále holdují upírům a středoškolskému prostředí, Vampýrskou akademii doporučuji. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Vampýrská akademie můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *