Všudybyl Avery – Den ve starověkém Římě – Jacopo Olivieri

Autor: Jacopo Olivieri
Ilustrace: Clarissa Corradinová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 56

„Co to děláš?“
„Dívám se na otcovy pozemky.“
„Jeho podzemky?“
„Po-zem-ky! Maminka nám o nich říkala, pamatuješ? Jeho pozemky zahrnují veškerou půdu, kterou naše rodina obdělává. Podívej! Jsou ohromné! Odsud až po sedm římských pahorků!“

Avery miluje historii! Možná je to tím, že mu stačí jen mrknout a hned se přenese do jiné země a jiného historického období.
Dnes z něj bude římský chlapec Averius. Prožijte s ním jeho neuvěřitelná dobrodružství! Setkáte se s císařem, uvidíte generála nejmocnější armády starověku a dokonce navštívíte gladiátorské hry. 

Už dlouho jsem neměla v ruce knihu, která by byla zábavná, poučná, ale bez očividného učení, krásně ilustrovaná, zabývající se historií. A tohle všechno splňuje Všudybyl Avery – Den ve starověkém Římě. Jak už název napovídá, v této publikaci půjde o historii Říma, při jejím čtení jsem si oprášila několik znalostí a zaplnila i pár mezer.

Avery je kluk, který se dokáže přenášet v čase. A zrovna teď se rozhodl, že se podívá do starověkého Říma. A díky tomu se čtenáři dozví spoustu zajímavostí, historických faktů a reálií, co se tohoto místa týče.
Jsem nadšená, jak autor dokázal propojit učení se, se zábavným příběhem a dá se říct, že Všudybyl Avery – Den ve starověkém Římě je poučné a zábavné putování římskou historií, která bude bavit mladší čtenáře.

Nejdříve povím něco málo k příběhu, který je pak prokládán právě fakty a reáliemi. Hlavní postavou vyprávění je Avery, který se ovšem proměnil v Averiuse, římského chlapce z roku 125, který má zrovna ten den narozeniny. Jde se svým učitelem na „zkoušku“, ovšem to nebyl jeho plán na narozeninový den a z počátku je lehce otrávený. Jenže potom nastane zloma a Averius je spokojen a pokládá ten den za jeden z nejlepších. Jakto? Co se stane? To se dozví děti, až si přečtou knihu Všudybyl Avery – Den ve starověkém Římě.

„Gladiátor: Skutečný římský hrdina!
V minulosti byli zápasníky otroci – zločinci, povstalci nebo váleční zajatci. Nyní, za císařství, se ale muži stávají gladiátory dobrovolně.
Není gladiátor jako gladiátor
Retiarius bojuje bez brnění, má jen rybářskou síť, trojzubec a dýku. Jeho cílem je chytit secutora, po jehož hladké, zakulacené helmě síť klouže a špatně se zachytává.
Také je tu murmillus, který má krátký meč a obdélníkový štít podobný těm, jaké používají legionáři.
Mezi gladiátory mohou být i ženy, například Achillia nebo Amazonka!“

A teď něco ke stránkám, které rozdělují příběh Averiuse. On totiž při svém putování Římem se svým učitelem, navštěvuje místa, které měly vliv na vývoj římské říše, potkává lidi, kteří se značným dílem podíleli na rozkvětu města, a proto jsou zde vloženy stránky, které se zabývají důležitými okamžiky nebo lidmi či dokonce místy.

Můžu zmínit, že se děti dozví něco málo o tom, jaké hry byly ve starověkém Římě oblíbené, jak to bylo s akvaduktem, co je to kvadriga a jak fungovaly třeba takové zápasy gladiátorů.
Nechybí ani historické informace o tom, jak byl Řím založen (legenda Romulus a Remus), jaké byly společenské vrstvy, malé medailonky o císařích a jejich životních osudech a v neposlední řadě ani pár informací o nejdůležitějších bitvách Římské říše.

Ač tyto fakta jsou velmi krátké, několik málo vět v odstavci, přesto si myslím, že jako základ pro děti, aby se začaly zajímat o starověký Řím, či dějiny všeobecně, je to skvělé.
Napomáhají tomu i nádherné ilustrace, kterých je zde mnoho, a od prvního do posledního obrázku si je zamilujete. Celá kniha působí barevně, bude přitahovat zrak vašich malých čtenářů a nenásilnou formou, díky Averymu se dozví spoustu důležitých okamžiků ze starověkého Říma, které bude moct využít i ve škole.

Za mě je kniha Všudybyl Avery – Den ve starověkém Římě perfektní, nejen svým příběhem, ale také přínosem, který pro děti bude mít. Pokud máte doma malého čtenáře, který se zajímá, který by mohl tíhnout k historii, nebo jej naopak chcete nenápadně „dotlačit“ k tomu, aby se o ni zajímal, tak třeba zrovna tohle bude to pravé ořechové. Samozřejmě to může být i velmi dobrá pomůcka pro ty, které dějepis vůbec nebaví, protože zde je vše napsáno mile, zábavně, s citem pro dětskou duši, ale přitom poučně.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Všudybyl Avery- Den ve starověkém Římě můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *