Zefkovo probuzení – Marek Muller

Autor: Marek Muller
Nakladatelství: Klika
Rok vydání: 2023
Počet stran: 322

„Ptám se miss budoucnosti, jak je to se spodním prádlem. Jsem trochu v obavách při vzpomínce na mémy – tangové slipy, které zdobily moje tělo hned po rozmrazení. Najwa mě uklidňuje, že tenhle druh „trenýrek“ používají jenom pacienti po těžkém zákroku a normálně se žádné spodní prádlo nenosí.“

Zefka nedávno vyhodili z vysoké školy a zajímají ho hlavně holky, pařby a sociální dávky.
Po jedné z prohýřených nocí se ale probouzí v Londýně ve 450 let vzdálené budoucnosti. Poslední, na co si z dřívějšího života vzpomíná, je večírek, na kterém zkoušel sbalit krásnou zrzku…
V kulisách utopického Londýna prožívá smutek ze ztráty všeho, co bylo dřív naprosto samozřejmé. Proč se to stalo? Proč právě Londýn? Proč rok 2452? A co ta zrzka? Je také v budoucnosti?
Jediná indicie vede do nepřátelské, totalitní země. Pátrání však brání nejen Zefkova neroz­hodnost, ale i řada nástrah futuristického světa a zejména okouzlení půvabnou pečovatelkou.
Co nebo kdo může svérázného bohéma Zefka rozhoupat k nějaké akci?

Kniha Zefkovo probuzení aneb splíny (v) budoucnosti  je od českého spisovatele Marka Műllera. Sci-fi, které se velmi dobře čte a zavede vás do přítomnosti i velmi vzdálené budoucnosti. Velmi atraktivní je, že nezůstáváme pouze na půdě Čech, ale dostaneme se i za hranice, takže poznáme, jak si spisovatel představuje v budoucnosti cizí země.

Josef Ševčík je klasický dospívající muž, kterého moc nezaujalo vysokoškolské vzdělání a raději si užívá mládí. Večírky, holky a žádná práce je Zefkova volba. Když se jednou probudí v Londýně o 450 let později, pamatuje si jen párty a zrzku. Člověk by si myslel, že když se trochu rozkouká a zjistí v jakém průšvihu je, že dospěje a začne se chovat trochu dospěle, ale to se nestane. Jeho mladická nerozvážnost ho následuje až do děsivého Ruska.

Dlouho se příběh odvíjí v realistickém tónu, pak bohužel sklouzne do neuvěřitelnosti a trochu to ovlivní ten pocit, který vám spisovatel dodává od první stránky. Každopádně jeho styl psaní a slovní zásoba je neuvěřitelná. Což je hodně velké plus. Opravdu jsem někdy měla pocit, že mě příběh Zefkovo probuzení vtahuje a nechce pustit.

„Nechci být pověrčivý. Na symboliku čísel jsem nikdy příliš nedal. Ano, botu si už od druhého stupně základky obouvám vždycky nejdřív levou. Také mi ve stejném věku přišlo, že dostávám ve škole lepší známky, když se každý večer pomodlím k bohům z řecké mytologie. Dlouhodobější pozorování nicméně ukázalo, že lepšený prospěch se pohybuje pouze v rovině statistické odchylky. Tak jsem s tím přestal.“

I když nástupem další postavy ztrácí příběh na uvěřitelnosti, je to velké oživení. Přichází další zvraty, akce a odhalovaní. Zefek je někdy opravdu na facku, ale to je v tomhle věku s touto povahou úplně normální. Díky tomu je Zefkovo probuzení aneb splíny (v) budoucnosti čtivější a zábavnější knihou.

Zefkovo probuzení aneb splíny (v) budoucnosti je neobvyklý příběh a to díky době, ve které se odehrává. Zefek je bohém, který neztrácí svůj postoj k životu snad v žádné chvíli svého cestování. I když své okolí štve, jde si pěkně svou cestou. Mnohé z vás, co máte už odrostlé děti to vrátí do minulosti a nás, co to ještě čeká, modlení, aby naše děti byli trochu rozumově dospělejší.

Pokud máte rádi sci-fi a nevadí vám trochu fantazie a zla z východu, tak Zefkovo probuzení  je vhodná kniha pro vás. Odpočinková četba, která neurazí ani nepotřebuje plně nabitý mozek. Za mě také velké překvapení, že se takového kousku dočkáváme od českého spisovatele. Přeji příjemné strávení volného času s knihou.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji samotnému autorovi a knihu Zefkovo probuzení si můžete zakoupit tady.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *