Ztracená kapitola – Caroline Bishop

Autor: Caroline Bishop
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

„Neměla jsem v úmyslu Hugovi nijak ublížit, opravdu ne. Sice jsem si připadala odhozená jako kus hadru, ale přece jen jsem si ještě pamatovala na nepříliš dávné doby, kdy jsem se domnívala, že ho miluju. Taky mi bezvadně okořenil mé dny v nudné škole a měla jsem nesmírně příjemné a mému srdci drahé vzpomínky, jak zkoumá mé tělo u sebe v bytě, jako bych byla krabice nejlepších čokoládových bonbonů z toho krámku na Rue de la République. Ačkoli v mých očích momentálně rapidně klesl do velkých hlubin, vlastně jsem mu nepřála nic zlého.“

Anglie, současnost: Osmdesátiletá umělkyně Florence Carterová je se svým životem spokojená. Dny na sklonku života tráví tvorbou rafinovaných linorytů ve společnosti kocoura, psa a mladé sousedky Alice, tiché a úzkostné dívky. Když ovšem Flo zjistí, že její dávná ztracená přítelkyně vydala knihu o letech společně prožitých ve francouzském penzionátu, cítí povinnost odhalit roušku tajemství z minulosti a vydává se v doprovodu Alice a její matky do Francie. Po příjezdu do Lyonu se však hluboko zasutá pravda ukáže jako příliš těžké břemeno.
Francie 1957: Florence a Lili se setkávají v poválečném Lyonu jako svěřenkyně přísně vedeného penzionátu pro dívky. Flo je ostýchavé děvče z Anglie, od něhož se očekává úspěšný vstup do společnosti a pak i výhodný sňatek. Lili je její pravý opak – suverénní Američanka se svobodnou duší, plná touhy po dobrodružství. Navzdory všemu se z dívek stanou nerozlučné kamarádky, jejichž vzájemná náklonnost slibuje přátelství na celý život… než je od sebe oddělí nečekaná zrada. 
Ztracená kapitola je palčivý, emocemi nabitý román o síle přátelství. Jeho poselstvím je zpráva, že nikdy není pozdě rozepsat nový příběh.

Ztracená kapitola je knihou, která mne velmi mile překvapila. Od kamarádky jsem měla její recenzi, která nebyla nikterak pozitivní, takže jsem se trochu obávala, co se bude dít, ale jak se říká, sto lidí, sto chutí, já měla úplně opačné pocity a při čtení jsem se bavila, příběh se mi líbil.

Ztracená kapitola se odehrává ve dvou dějových rovinách – přesně tak, jak to mám ráda. A i spousta z vás.
V přítomnosti se setkáváme s Florence, která se stává důležitou součástí v životě Alice. A Alice je dívka, která si prošla traumatem, které je ovlivnilo a její život se neubírá tak, jak by měl. A právě Florence se snaží ji dovézt na správnou cestu, když to její máma úplně nezvládá. A jedním výletem do Francie, který je podnícen knihou, jež Florence přečetla, se začnou dít věci, které ani jedna z žen nečekala…
No a v minulosti je opět Florence, akorát o mnoho let mladší, se svou nejlepší kamarádkou Lily, které se setkávají v Lyonu, v penzionátu pro dívky, kde se učí všem možným věcem, aby byly dokonalé paní domu a perfektní manželky. Jenže Lily není na tohle stavěná. Chce objevovat, chce se bavit, chce poznat svět, ne se vdát za prvního muže. Florence už má sňatek domluvený, což se jí Lily snaží rozmluvit a zda se ji to podaří, zda spolu podniknou výpravu, která jim oběma změní životní cestu, to už se dozvíte v knize Ztracená kapitola.

„V duchu znovu zalétne k té osudné noci, koneckonců je na to zvyklá. Hned se jí vybaví Alicin bledý obličej zalitý slzami, pravá ruka v tlustém obvazu, z něhož vyčuhují jen zářivě růžové nehty. Vzpomene si i na šíleně zrychlený tep svého srdce, když probíhala nemocniční chodbou a nohy se pod ní při pohledu na dceru v posteli málem podlomily.“

Nebudu lhát, že mi Alice a její máma někdy nelezly na nervy. Jejich postoje k některým životním situacím byly až příliš opatrné, možná se to dalo čekat, ale ty jejich pochyby a to trápení bylo někdy až moc přehnané. Ovšem sedělo to dokonale do příběhu, protože díky tomu v knize Ztracená kapitola mohla mít Florence tu správnou roli, která rozhýbe všechno, čemu ty dvě odolávaly.
Autorka ve správných chvílích správně použila minulost a skoky zpátky do přítomnosti, aby dokázala propojit příběh a ty drobné nuance, které byly tak důležité pro pochopení celého děje.

Myslím si, že Ztracená kapitola bude bavit straší čtenářky, třeba ty, které už mají nějaké děti, aby se dokázaly vžít do všech postav, hlavně do Florence, která po něčem celý život toužila a až na „stará kolena“ to dostala, ovšem v krapet jiné podobě, než by za svého mládí předpokládala. Přesně jak je napsáno v anotaci, tento příběh vám dá pocit, že nikdy není pozdě začít novou etapu svého života…

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Ztracená kapitola můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *