Zrada Bílé růže – V. S. Alexander

Autor: V. S. Alexander
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

„Slova jsou mocné nástroje, které mohou způsobit nenapravitelnou škodu, pokud jsou používána ke zlu – k rozdělování a dobývání.“

Když bylo Natálii sedm let, uprchla spolu s rodiči před Stalinovou krutovládou do Německa. Iluze o svobodném životě se rozplynula hned poté, co se k moci dostal Hitler. V létě 1942 se v Mnichově začnou objevovat letáky poukazující na zločiny nacistů vůči Židům. Natálie ví, kdo za nimi stojí, a neváhá se k odboji přidat, přestože jí hrozí nebezpečí i od těch, kterým důvěřuje nejvíc.

Zrada Bílé růže je příběhem, kde autor čerpal z reálných situací a společenství, které kdysi opravdu existovaly a měly své místo pod sluncem. V. S. Alexander je znám svými historickými romány, na kterých si dává záležet, což se projevilo i v tomto díle, protože zjistíte spoustu zajímavostí, které jste ve spojení s druhou světovou válkou určitě nevěděli. Ovšem má to jeden háček…

Nejdříve se podíváme na samotný děj, přiblížím vám, o čem Zrada Bílé růže je. Příběh vypráví Natálie, dívka, která se v rodiči přestěhovala do Německa v jejich sedmi letech. Po nějaké době se ukazuje, že to bylo z louže pod okap, utekli Stalinovi, aby čelili Hitlerovi a protože byla Natálie už větší, přidala se k protinacistické skupině s názvem Bílá růže. Její první krůčky byly opatrné a bojácné, ovšem postupem času se stávala silnější a odvážnější ženou, která byla ochotna riskovat i svůj vlastní život…

Ze začátku se práce Natálie pro Bílou růži zabývala tvorbou a roznášením letáků s protinacistickými hesly, aby obyvatelům Německa ukázali, co všechno je na Hitlerově moci špatně. Tohle – ta část, kdy se Natálie rozhodla jet do jiného města, odkud posílala dopisy na náhodně vytipovaná jména, mi přišlo přitažené za vlasy – no opravdu, jen si pomyslete – když dostanete jakýkoliv leták do schránky, čtete jej? Zamyslíte se nad ním? Jsem přesvědčena o tom, že jej téměř všichni házíte do koše a už si na něj ani nevzpomenete. A věřím, že tomu tak bylo i v minulosti, obzvlášť v té době, protože najít takový leták ve schránce, ba ho číst a vidět vás přitom esesák, je po vás…

„Lisa mi vyprávěla, co se stalo v Norimberku – neopomněla však podotknout, že odeslání zásilek se sice podařilo, ale nebezpečí bylo větší, než si kdy představovala. Setkání s esesákem názorně ukázalo, že riziko je velké a všudypřítomné. Dobrá nálada jako by ji náhle opustila, přestala se usmívat, a kdykoliv se rozhovor přesunul k mužům, jeho námět okamžitě změnila. Kromě toho projevovala málo nadšení pro další akce. Rozhodly jsme se, že se nebudeme nějaký čas do ničeho pouštět, protože jsme byly přesvědčené, že esesáci pátrají po dvou „zrádkyních“.“

Po nějaké době se Natálie stala důležitou a věrohodnou součástí Bílé růže a její práce se rozšířila. Tohle se mi třeba líbilo. Autor nechával hlavní hrdinku růst, navzdory situaci a období, kdy se děj odehrává, a hlavně době, která nedávala moc příležitosti k růstu „obyčejných“ lidí, takže to velmi kvituju. Nenudila jsem se s ní a ze zakřiknuté dívky se stávala odvážná, mladá žena, která bojovala za svou víru a naději, ač to byl boj s větrnými mlýny.
Ovšem to, co nějak nemůžu překousnout, tak jsou velké náhody, které mnohdy zachránily Natálii před gestapem. Některé byly příliš okaté a čtenáři, který má načteny romány z druhé světové války, se to nemusí moc pozdávat. Avšak to je asi jediná výtka, kterou ke knize Zrada Bílé růže mám.

Jak už jsem napsala v prvním odstavci, příběh Zrada Bílé růže se zakládá na pravdivých faktech. Bílá růže jako taková opravdu existovala, některá jména, jež se objeví v knize, taktéž nejsou fikcí, nýbrž skutečnými lidmi, kteří proti Hitlerovi bojovali s velkou odvahou a vírou v srdci. To, kdo je skutečný a kdo ne, vám neprozradím, ale slibuju, že na konci knihy se to dozvíte a navíc uvidíte po dočtení i ukázku letáků Bílé růže.

A teď již standardní doporučení. I když tady je to asi jasné, každému, kdo se zajímá o druhou světovou válku by kniha uniknout neměla. Pokud se chcete dozvědět něco více, a už vás nebaví, nebo naopak nezvládáte číst o koncentračních táborech (protože buďme upřímní, někteří autoři jdou až na dřeň), poohlédněte se po knize Zrada Bílé růže. Nahlédnete do historie zase z jiného úhlu pohledu, dostanete se k jiným informacím, které jsou mnohdy zmiňovány jen okrajově, přesto zastávaly v historii svou důležitou roli, která by taktéž neměla být zapomenuta a odsunuta někde do pozadí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Zrada Bílé růže můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *