Magická knihovna – Alexander Zeno

Autor: Alexander Zeno
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 146

„Lucka si nastoupila a stádo vyrazilo na cestu. Běluhy silnými pohyby ploutví rychle svištěly oceánem. Lucka chvíli trochu vrávorala, než se s nezvyklým pohybem seznámila, ale brzy už se uvelebila na pohodlném místě za nádherně baňatou velrybí hlavou. Oči upírala k obzoru, vlny se před ní rozdělovaly a do nosu jí stoupala silná vůně soli.“

Lucka se nudí, nudí, nudí…!!! Dokud neobjeví tajné dveře do knihovny knihoven. Tato magická knihovna obsahuje všechny znalosti celého vesmíru a všech jeho světů. Je v ní každá kniha, která kdy byla napsána! A právě tady se Lucka stává knihovnickým učněm čtvrté třídy. Na cestě do budoucnosti, do minulosti i po obřím glóbu musí Lucka čelit velkému zlu, které chce magickou knihovnu zničit. Pro její záchranu musí Lucka napnout všechny své síly a odhalit důležitá tajemství skrytá v knihách. Podaří se jí uspět?

Co víc si může správný knihomol přát, než mít doma v knihovně knížku, která se odehrává v knihovně? Magická knihovna mne lákala už od začátku, co jsem viděla, že ji nakladatelství připravuje k vydání, a ač nemám doma dceru, věřím, že i tak si ji pak můj syn přečte, až povyroste. Ona totiž není jen obyčejnou pohádkou o statečné a odvážné Lucce, je to také nenápadný způsob, jak malé čtenáře něco naučit.

Lucce je jedenáct let. Má velmi zaneprázdněné rodiče a proto ji dostane na starost chůva, která se ovšem zajímá více o své blaho než Lucky. Jednoho dne potřebuje chůva do knihovny, aby udělala dojem na nějakého svého „kamaráda“, a Lucka je nadšená. Protože jedině s knihou v ruce se nenudí. Při svém hledání dětského oddělení, natrefí na oddělení, ve kterém nikdy nebyla – a asi ani žádný jiný návštěvník knihovny.
Nad vstupem je nápis Vědomost je světlo a Lucka se z ničeho nic stane knihovnicí v učení. Jenže to není klasická knihovnická práce, Lucka zažije spoustu šílených dobrodružství, u kterých se ovšem naučí mnohé, co bude potřebovat i do budoucna.

Autor se s ničím nepáře, a hned vtáhne své malé čtenáře do neskutečné knihovny, nad kterou se dětem rozjede fantazie na plné obrátky. Díky Lucčině práci se čtenáři dostanou do míst, o kterých by neměli tušení, poznají různá zákoutí světa, kde si procvičí zeměpis, nebude chybět ani troška historie a třeba něco málo i zoologie nebo vesmíru.
Nenápadně autor podává svým čtenářům v knize Magická knihovna informace, které by se dozvěděli ve škole, tady to díky Lucce a jejího dobrodružství, dostanou zakomponované v příběhu, který je bude bavit na stoprocent.

„Malachi pokynula a Lucka si vlezla dovnitř. Našla tam pohodlně sklopené sedadlo s popraskaným koženým čalouněním. Okolní stěny pokrývaly tisíce malých úzkých otvorů, každý opatřený drobným kovovým štítkem. Na štítcích stálo STAROVĚKÝ EGYPT nebo SHAKESPEARE nebo MODERNÍ TANEC a všechno možné, co jen člověka může napadnout, včetně Lucčina původního oddělení KALENDÁŘŮ, u kterého ji trochu píchlo u srdce.“

Když jsem se do příběhu začetla, měla jsem pocit, jako by Lucka byla Alenka v říši divů. A tak jak pověstná Alenka, i Lucka se musela sama poprat se vším, co se ji do cesty postavilo a po zásluze byla odměněna.
Líbí se mi, jak je Magická knihovna ukončena a dává tušit všem čtenářům, kteří si nejen hrdinku, ale také onu magickou knihovnu oblíbí, že bude pokračování.
Autor zde zahrnul nejen dobré a hodné postavy a zvířata, kteří si pomáhají, ale také nějakého toho zlosyna, aby to nebylo všechno jen „sluníčkové“, ale za to je celý příběh opravdu skvělý, svižný a čtivý.

V knize sice nenajdete žádné ilustrace, ale mám za to, že to čtenářům nebude vadit. On totiž ten příběh je spíše pro větší děti, cca od 9 ti let.
Pokud máte doma slečnu, která miluje knížky a přeje si zažít parádní dobrodružství, kdy se například společně s hrdinkou projede na běluhách, pomůže tučňákům, nebo bude cestovat v horkovzdušném balonu po globusu, rozhodně se podívejte po této knize.
A ač primárně doporučuji tento příběh holkám, věřím, že i někteří kluci si tohle dobrodružství užijí. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Magická knihovna můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *