Aletta, má dcera – Ellen Keith

Autor: Ellen Keith
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2023
Počet stran: 416

Aletta, má dcera je strhující román odehrávající se během druhé světové války. Je to příběh ženy, která nabídne útočiště židovskému sirotkovi určenému k deportaci, a její sestry, rozpolcené mezi loajalitou k rodině a vlastním bezpečím. Amsterdam, 1941. Zpěvačka Johanna s hrůzou sleduje, jak je jejím židovským přátelům nejprve zakázáno vystupovat a později jim jde i o život. Společně s manželem pomáhá organizovat „umělecký odboj“, podzemní síť umožňující Židům vystupovat na domácích koncertech pořádaných jejich spojenci. Manžel Johanniny sestry Liesbeth je ovšem přesvědčeným nacistickým stoupencem. Liesbeth navíc okouzlí člen nizozemské fašistické strany, čímž se nesnáze jen prohloubí. Jak mezi sestrami stále přibývají tajemství, narušují jejich kdysi nerozbitné pouto a obě jsou nuceny učinit rozhodnutí, která navždy změní jejich životy.

Knihy o druhé světové válce jsem v loňském roce hojně vyhledávala. Ale postupem času jsem už všemi hrůzami byla tak přehlcena, že jsem si řekla, že stačilo a že si budu opravdu vybírat, kterou si přečtu a kterou minu. Aletta, má dcera je kniha, která to měla jasně daný, tuhle číst budu…

A jsem velmi ráda, že jsem dala na svůj vnitřní alarm a začetla se do strhující příběhu dvou sester, kdy každá čelí za druhé světové války jiným útrapám a starostem, jiným výzvám a nástrahám.
Dvě ženy, sestry, které spolu sdílely od mala vše a které rozdělila válka. Jedna z nich je zastánkyní Židů a společně se svým manželem jim pomáhá dále fungovat, sice tajně, ale přesto. Druhá sestra má za manžela muže, který se hrdě hlásí k nacistické straně, takže je vražen hluboký klín mezi obě sestry. Tajemství se kupí a jak Hitlerovy restrikce proplouvají Holandskem čím dál tím víc, osud sester je zpřetrhán, nejen koncentračním táborem… Nebo tomu může být jinak? Vše o jejich lásce, nejen sesterské, ale také mateřské, se dočtete v knize Aletta, má dcera.

Aletta, má dcera je čtivý, dobře ubíhající příběh. Líbí se mi, jak se autorka snažila vykreslit dvě strany jedné mince, jednu sestru jako členku odboje a druhou jako sympatizující s nacisty, jak jejich životy se postupem přibývajících stránek měnily a tím i jejich priority.
Další „výhodou“ tohoto vyprávění je i to, že se odehrává v Holandsku, dá se říci na domácí půdě a z koncentračních táborů hrůzy se k vám skrz písmenka nedostanou, takže tohle čtení je určené i pro ty, které téma zajímá, ale nezvládají přečíst drsnější příběhy…

Protože vím, že příběhů z druhé světové války je více než hodně, takže zrovna tady jde o doporučení více než obvykle. A já vám knihu Aletta, má dcera velmi ráda doporučím. Je to silný příběh, který rychle ubíhá, je dobře napsaný a hlavně, je to vyprávění, do kterého se nebudete mít problém vžít, postavy jsou hezky zpracované, takže jo, přečtěte si ji.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Aletta, má dcera můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *