Něco má za lubem – Sara Goodman Confino

Autor: Sara Goodman Confino
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2023
Počet stran: 472

Jenně táhne na pětatřicet, když jí opustí manžel s tím, že si našel jinou a s ní vlastně nikdy nebyl šťastný. Rozchod nese těžce a před světem se skrývá u rodičů ve svém dětském pokoji. Po půl roce se ale do věci vloží Jennina svérázná, energická babička Evelyn a přemluví ji ke společnému výletu do svého rodného města Herefordu v Massachusetts. Cestou do Herefordu excentrická babička nejen vyvádí všelijaké veselé kousky, při kterých Jenně často tuhne krev v žilách, ale také vypráví příběh své první lásky k Tonymu, chlapci z portugalské rybářské rodiny. Evelynin otec, úspěšný židovský obchodník, odolal tlaku své okouzlující dcery a ke sňatku s Tonym nedal souhlas. Její návrh na útěk z domova Tony odmítne. Nakonec se Evelyn provdala za Freda, kterého poznala během studií a strávila s ním desítky let šťastného života. Fred před pěti lety zemřel a výlet je pro Evelyn návratem „na místo činu“, kde stále ještě žije Tony. Chystá se snad babička na stará kolena vrátit do náruče dávné lásky? A jaká nečekaná překvapení tu nachystala pro Jennu?

Kniha Něco má za lubem má opravdu něco za lubem. A to konkrétně to, že svým příběhem vás okouzlí, na rtech vám bude hrát úsměv a nebudete věřit vlastním očím, jaké kulišárny a vylomeniny si pro hlavní hrdinky (a samozřejmě pro vás) autorka připravila. Vtipná oddechovka, komedie, se špetkou romantiky, která na první pohled vypadá velmi nenápadně, ale neměla by vaší pozornosti uniknout, jestli se chcete pobavit a přečíst si správný road trip.

Jak už víte, mám ráda, když se v příběhu střídají dvě dějové linky. A přesně tady to je! O to více jsem z knihy nadšená!
V přítomnosti se setkáváte s Jenny, která si prochází rozvodem, kdy ji muž opustil kvůli jiné ženě – jak typické… 🙂 Jenny se nastěhuje zpátky ke svým rodičům, do jejího dětského pokoje (podotýkám, že je jí 35) a utápí se v sebelítosti. Jenže po několika měsících se už na to nemůžou její blízcí dívat a tady vchází na scénu Evelyn, její téměř devadesátiletá babička, která ji vytáhne z chmur a odjíždějí na cestu, jež vede do Evelynina rodného města.
V minulosti, v lince, která patří Evelyn, se s babičkou setkáváme v době, kdy ji bylo sedmnáct let a kdy se zamilovala do muže, kterého její rodina nepřijala a ona se musela přizpůsobit a vzít si někoho přijatelnějšího.

Po cestě do rodného města zažívají obě ženy spoustu šílených, vtipných okamžiků a věřte mi, Evelyn něco má za lubem a není to jen to, že její první láska ještě stále v tom městečku žije. Jak všechno dopadne, jestli dojde naplnění nejen Evelyn, ale jestli i Jenny cestou pocítí nějaké romantické okamžiky, to už se dozvíte v příběhu.

Ač má kniha Něco má za lubem téměř 500 stran, vůbec se té tloušťky neobávejte. Příběh vám bude doslova ujíždět před očima, je to neskutečná jízda, od začátku do konce. V jednu chvíli se budete usmívat, aby úsměv vystřídalo zamračení, zamyšlení, pak se zase ozve smích a možná i jiskřičky v očích… Je to emoční dráha, v přítomnosti jsou samé „hezké“ věci, ale v minulosti jsou i smutky jedné mladé dívky, takže si nemyslete, že se prosmějete až do konce. Autorka uměla krásně vybalancovat ten smutek a radost, takže žádná emoce nebude převládat, bude to vyvážené a naprosto úžasné čtení, slibuju.

Hlavní hrdiny si zamilujete, každá postava, kterou v knize Něco má za lubem potkáte tam má své místo a věřte mi, každou si oblíbíte. Ať se na knihu dívám ze všech možných stran, tak na ni nenacházím nic, co bych ji vytkla a nejen proto ji opravdu, velmi ráda doporučuji.
Jestli chcete komedii, s bezva babčou, kterou by všichni chtěli za svou vlastní, tak se s klidným svědomím pusťte do čtení. Nebudete litovat, komedie jak se patří!

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Něco má za lubem můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *