Andílkovo vánoční putování – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Zuzana Osako
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2016
Počet stran: 120

„Andílek zarazil cíp hvězdičky ještě hlouběji a znovu vší silou víko vypáčil. Víko se začalo po krabici posunovat lehce, skoro jako vlak po kolejích. Když vznikl otvor široký tak akorát, mohl se jím Andílek i s naškrobenými šatičkami protáhnout. Pak poděkoval hvězdičce za pomoc, vrátil ji zpátky do krabice a pevně se chytil okraje.“

Nechte si vyprávět o vánoční pouti za přátelstvím, nadějí a štěstím. Vánoční ozdoby se pohupují na stromečku a nikdo netuší, jaké příběhy by mohly vyprávět. Krajkový Andílek, kterého před Štědrým dnem uháčkovala babička Ludmilka, se místo na stromečku ocitne na strastiplné cestě, aby našel ztracený domov a možná i něco cennějšího. Vydejte se s krajkovým Andílkem na dobrodružné putování ze dna tmavé nehostinné krabice za světlem a novým láskyplným domovem. V zasněženém předvánočním světě čekají na Andílka netušené překážky, ale také přátelská pomoc laskavé pavoučice Alice nebo veverky Terky.
Zuzana Pospíšilová, oblíbená autorka desítek titulů pro děti, vypráví vánoční příběh o naději a přátelství, jehož půvab podtrhují ilustrace Zuzany Osako, úspěšné ilustrátorky, která v této knize představuje svou tvorbu pro děti.

Andílkovo vánoční putování je vánoční vyprávění, které pohladí na duši, dětem se bude dozajista líbit. U nás doma to na předčítání bylo moc fajn, ale co se týče ilustrací, které jsou více „umělecké“ než pro dětské oči, tam to na výhru nebylo.

Nejdříve něco málo k příběhu, který je fakt příjemný, poklidný, a ač háčkovaný andílek, který je hlavním hrdinou příběhu, zažívá dramatické chvíle, je to autorkou napsáno tak, aby i u těch nejvypjatějších situací na vás dýchala klidná atmosféra.
Babička Ludmila je žena, která jednoho večera se rozhodla háčkovat a pod rukama se jí zrodil bílý andílek. Rozhodla se jej dát dceři na Vánoce, protože nastalo to období a je čas na dárek, ovšem dcera jej ponechala v krabici, kde Andílek být nechtěl.

A tak začíná Andílkovo vánoční putování. Z krabice se dostal ven, na své strastiplné cestě potkává spousta dalších věcí a lidí, a jediné, co jej zajímá, tak je to, jak se dostat zpátky k babičce, kde se cítil nejlépe. Při putování zažije dobré i zlé okamžiky, najde si přátele a dokonce i jednoho, který mu vydrží až do konce jeho cesty.

„Střídala barevná klubíčka tak, aby k sobě barvy krásně ladily. Sotva dopletla čepici a šálu, pustila se do pletení svetru a rukavic. Se svetrem se trochu zapotila, protože musela vyplést i otvory pro křidélka. Oto víc ji pletení bavilo, protože mohla vyzkoušet něco, co ještě nikdy nedělala.“

Příběh Andílkovo vánoční putování jako takový je napsán laskavě, s citem pro malé děti, ale mám pocit, že někteří rodiče se můžou u toho trochu nudit. Aspoň já to tak měla. Místy jsem si už říkala, ať je andílek tam, kde chce být a já můžu knihu zavřít, ale radost syna, když jsem mu četla, byla skvělá. takže jsem vydržela až dokonce.

Teď něco k ilustracím. Ony k tomuto vyprávění sedí, ilustrátorka se trefila do nálady a atmosféry celého příběhu, vše působí jemně až někdy melancholicky, ale třeba pro mého syna, který má rád opravdu barevné a vše říkající ilustrace zajímavé nebyly. Žádný ho neupoutal, měl problém najít v obrázcích smysl. Ale zase si myslím, že dospělí ilustrace ocení. Je to určitě o věku, samozřejmě vím, že pětileté dítě se dívá na svět jinak než dospělý.

Sečteno a podtrženo, Andílkovo vánoční putování je příběh, který dětem rozhodně zpříjemní čekání na Vánoce, bude na ně působit (a nejen na ně) klidným a pokojným dojmem. I když se může zdát, že takovýchto putování bylo napsáno už spousta, tak díky samotnému andílkovi tohle vyprávění získává své vánoční kouzlo.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Andílkovo vánoční putování můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *