Anti-přítel – Penelope Ward

Autor: Penelope Ward
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304

„Ale máš ho ráda a chtěla bys, aby byl tvůj přítel, kdyby měl zájem, ne?“
Najednou mě polilo horko a vyhrkla jsem: „Přítel? Deacon? Ne, ten je anti-přítel.“
„Co tím chceš říct?“
„Že je věčný starý mládenec, tedy opak člověka, který by se chtěl v dohledné době – pokud vůbec někdy – usadit. Příliš miluje svobodný život.“

Nejdřív mě můj soused Deacon rozčiloval. Vypadal sice skvěle a byl přátelský, ale často jsem se kvůli němu nemohla vyspat. Bydleli jsme totiž vedle sebe a zdi byly dost tenké… takže jeho „hrátky“ s přítelkyněmi jsem slyšela skoro každou noc. Ale jako svobodná matka jsem to neocenila.
Brzy se však situace obrátila – když dcera jednou v noci nepřestala naříkat, pan Děvkař mi zaklepal na dveře. Jako zázrakem jeho hlas Sunny uklidnil a přestala plakat. A když ji objal… nakonec mu usnula v náručí. Navenek byl drsný, ale uvnitř? 
Můj soused byl zaříkávač dětí!
Po té noci se z nás stali přátelé. Nosil mi latté, povídal si se mnou… prostě nejlepší kamarád, jakého jsem kdy měla. Ale časem jsme se sblížili, až jednoho večera jsme překročili hranici.Naše přátelství se změnilo v naprostý chaos. 
Zamilovala jsem se do kluka, který se zapřísahal, že nechce žádný vážný vztah a nikdy nebude mít děti. Věděla jsem, že i Deaconovi na mně záleží, přestože se Sunny nezapadáme do žádného plánu, který si kdy nalinkoval. Nebyl pro mě tím pravým mužem… jenže pro mě už nebyl ani kamarádem. 
Takže jsem mu začala říkat „anti-přítel“.
Tak proč si ze všeho nejvíc přeju, abych byla tou jedinou ženou, která ho změní?

Kniha Anti-přítel popisuje život matky samoživitelky s dítětem, které má dawnový syndrom. Jak je těžké najít k sobě vhodného partnera, kterému může důvěřovat a který se nelekne dítěte se zvláštními potřebami.

Carys je primabalerína, její kariéra jde strmě nahoru a všichni očekávají, že bude slavná. Její pád ze schodů ale veškeré sny ukončí. Skončí v administrativě, protože se baletu nechce vzdát úplně. Když otěhotní, znova se ji život převrátí naruby. Její dcera Sunny ji vyplní život jinak.
Carys je šťastná a užívá si s dcerou, ale začíná ji chybět milostný život. Její soused dovádí tak hlasitě, že má pocit, že leží vedle ní v posteli.
Kromě toho, že se nevyspí, tak se přistihne, že ji to vzrušuje. Když ho pak potká na chodbě, požádá ho, rudá až za ušima, aby byl příště ohleduplnější. Ani ve snu by ji nenapadlo, že to může způsobit, že její sexy soused s ní začne konverzovat, vtipkovat, flirtovat a nakonec kamarádit. Jak ale dopadne přátelství, kde to mezi dvěma lidmi natolik jiskří, že by mohli proudem napájet celý blok New Yorku?

Deacon si užívá nezávazný život. Najít v New Yorku svobodnou a krásnou ženu, co se nechce vázat není žádný problém. Může si dovádět kdy chce, protože jeho práce nevyžaduje pevnou pracovní dobu a sezení v kanceláři.
Když ho na chodbě osloví jeho sexy sousedka s tím, zda by se mohl při svých radovánkách tišit, že mají postele u stejné zdi, tak ho to vyvede z míry. Ne tolik důvod jejich rozhovoru jako ona samotná. Je opravdu velice krásná a Deaconovi se zatočí hlava.
Od té chvíle na ni nemůže přestat myslet, ale ví, že nemají budoucnost. On není na vztahy a nikdy nechce mít děti. Spokojí se aspoň s přátelstvím.

„Tuhle chvíli jsem si často představoval, den, kdy jsem se vrátil. V mé pokřivené mysli to nebylo tak bolestné. Bylo to, jako bych vstoupil do nějakého jiného světa, kde místo toho, abych Carys rozesmál, jsem jí působil bolest. A kde mě Sunny nepoznávala. Musel jsem náš vztah znovu budovat od základů – pokud mi to Carys vůbec dovolí.“

Anti-přítel je moc hezký příběh, který poukazuje na to, že pokud se člověk zamiluje, tak nic není překážka. Moc se mi líbí, jaký spisovatelka dala Carys pohled na dawnovův syndrom. Její vysvětlení je opravdu vhodné do příruček.

Z koho jsem byla rozpolcena je Deacon. Neuměla jsem mu přijít na chuť. V každodenním životě jsem si ho oblíbila, jeho povaha je milá, starostlivá, vtipná. Ale když došlo na sexuální pasáže, tak mi to k němu nesedělo, prostě jsem mu to nevěřila. Naštěstí jich v příběhu knihy Anti-přítel moc není.

Tak jako každá kniha od Penelope Ward, tak i Anti-přítel je odpočinkové čtení, které vás odpoutá od dennodenních starostí a strastí. Nebude vás nutit k velkému přemýšlení či luštění záhad. Konec je jasný, ale střed příběhu vás pobaví a potěší. A kdykoliv se můžete ke čtení vrátit bez obav, že zapomenete, co už se stalo. I když nám už začal advent a na pořadu dne jsou vánoční příběhy, věřím, že si najdete čas i na tuto knihu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Anti-přítel můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *