Čarodějky malostranské – Petra Kubašková

Autor: Petra Kubašková
Ilustrace: Striga (Zuzana Čatajová)
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2019
Počet stran: 376

„Máma lítala po domě a rozhazovala látkové sáčky s bylinkami, teta Celestýna se ji snažila dohnat s vykuřovadlem, ale zvládala to jen tak tak, protože přece jen už měla svá léta – pamatovala ještě císaře France Josefa jako „fešného mladíka“, což jí samozřejmě nikdy nerozmlouvám, tenkrát prostě frčely licousy.“

Na Malé Straně se vždy děly zvláštní věci. Občas na vás mrkl chrlič, ve stínech jste mohli spatřit strašidlo nebo jen zvláštní holku, co uměla věci, které by nikdo nečekal. Lidem ale vždy stačilo na chvíli zavřít oči a pocit něčeho nepřirozeného se ztratil. Lidem, ne čarodějkám, které na Malé Straně žily od nepaměti. Většinou slušně a spořádaně, což se nedá říct o Ginevře, jejíž rodina byla i na čarodějnické poměry velmi zvláštní a jejíž tajemství nečekaně vyplouvají na povrch zrovna ve chvíli, kdy po Praze začnou mizet strašidla, strachem se schovávat domovní znamení a selhávat mocná kouzla. A do toho všeho jí ve škole všichni pořádně pijí krev. 
Vítejte v dobrodružném světě malostranských čarodějek, které si dokážou poradit i v těch nejsložitějších situacích.

Petra Kubašková se narodila jedenáct let před sametovou revolucí ve znamení Střelce s ascendentem ve Lvu, takže je někdy lepší se jí vyhnout. Má ráda Picassovy, Monetovy a Klimtovy obrazy a ve volném čase se je se střídavou úspěšností snaží napodobit. Poslední dobou našla zálibu v psaní knih, kdy se svými postavami pláče, směje se a bojí se s nimi. Nejlepší nápady dostává při procházkách v přírodě, mytí nádobí a chůzi po schodech (nejčastěji směrem dolů, protože při stoupání se stará hlavně o to, kdy už bude konečně nahoře).
Čte hodně, ale ne všechno a při výběru žánrově kolísá. Miluje rebarborový koláč a taky domácí ochočené hlodavce (to druhé nejí), nesnáší členovce a se zaujetím poslouchá i čte fantastické příběhy své dcery. Brouzdá zapadlými uličkami se starobylými domy a fantazíruje o tom, co všechno se tam asi událo. Ráda si plní sny, ale někdy jí to trochu trvá.

Nebýt nové spolupráce s nakladatelstvím Epocha, kniha Čarodějky malostranské by mi proklouzla mezi prsty a to by byla chyba. Je sice určena čtenářům od devíti let, ale všichni milovníci magie, kteří si užívají různé světy, čarodějné schopnosti a kouzelné stvoření si přijdou na své, ať už jim je devět nebo devatenáct. Nebo devadesát. 🙂

Hlavní hrdinka, Ginevra sedmá malostranská, je čtrnáctiletou čarodějkou. Ale po celou dobu, co vám vypráví svůj příběh nebudete tušit, že je tak mladá. V jejím domě na Nerudové ulici bydlí společně se svou matkou a několika tetičkami. Nemají v domě žádného muže, protože tohle čarodějky nedělají a nestrpí.
Jednoho dne se stane velmi podivná událost, Ginevra najde svou kamarádku Melu – meluzínu ztuhlou v komíně, bez známek života, do toho se ztratí duch bezhlavé Laury i domovní prsten z domu U zlatého prstenu. Do toho se někdo k čarodějkám do bytu vloupá, když nejsou doma a ukradne dvě stránky z jejich grimoáru.
Ač nechtěně, je Ginevra navíc zakoukaná do svého spolužáka, ale to nesmí, protože čarodějky se přece nesmí zamilovat.
Shodou různých náhod a souher se ocitne mimo svět, kde pozná a potká spoustu nových, ale i starých bytostí, a kdo ví? Třeba najde nové přátelství, obnoví staré pouto, objeví kouzlo lásky a třeba i vyřeší to, kdo se ji vloupal do domova?! To vše se dozvíte, když si, třeba společně se svými dětmi, nebo klidně i sami, přečtete tento nádherně propracovaný příběh.

Nejdříve bych ráda něco napsala k samotným postavám. Ty byly vymyšleny s ohledem na cílenou skupinu čtenářů, ale můžete mi věřit, že se ani starší čtenáři nebudou nudit a ťukat si na čelo. Všechny věty, které dala hrdinům autorka do úst, všechna gesta a činy, které je donutila udělat, jsou v naprosté pohodě a hlavně takové, jaké byste je očekávali od rozumných lidí.
I ve chvíli, kdy jistá dívka hysterčí, přijde vám to normální, protože i já bych se asi sesypala, kdyby se mi stalo to, co jí. Ale poprala se s tím statečně a na konci už jsem si na ten její výstup ani nevzpomněla.
Samozřejmě pro mne byla nejlepší Ginevra, která ač velmi mladá, měla rozumu dost, aby dokázala všemu čelit a hlavně u všeho přemýšlet a dělat docela dost věcí s rozvahou.

„Pokrčila jsem rameny. Pekelná kočka. Nic bližšího jsem o nich nevěděla. Jen to, že jsou k nerozeznání od běžných černých nebo tmavých koček a dokážou posloužit těm, kteří se touží spojit s Peklem, předat tam vzkaz anebo se tam přímo dostat.“

Co se mi ale nejvíce líbilo, tak autorka dokázala v knize Čarodějky malostranské skvěle a perfektně zpracovat magický svět čarodějek a bytostí spjatých s jejich existencí. Ať už to byli čerti, meluzíny, salamandři nebo sylfy, všechno bylo naprosto perfektní a ladilo to k sobě. Navíc když ještě použila různá pražská zákoutí jako důležitá místa pro hrdiny a jejich získává informací, mám chuť zvednout kotvy z Ostravy a odjet do Prahy hledat dům U Zlatého prstenu nebo jelena se zrcátkem.

Další věcí, kterou chci zmínit, tak jsou ilustrace, jež zdobí příběh. Není jich sice mnoho, ale o to jsou poutavější, protože nikdy nevíte, jestli se další objeví za deset nebo dvacet stránek. Písmo je také uzpůsobeno mladším čtenářům, je o něco větší, než jsme všichni zvyklí, takže pro dospělého je tato kniha, i přes svůj rozsah stránek, dá se říci jednohubkou.
A co ještě musím zmínit, tak je mapa. Miluju knižní mapy, prstem si po ní bloudím v průběhu čtení a proto jsem byla nadšená, že tak můžu činit i tady, a společně s hlavní hrdinkou se ocitnout na různých místech a teoreticky se neztratit. 🙂

Tato kniha, Čarodějky malostranské, si rozhodně zaslouží mnohem více pozornosti než se ji dostává. Autorka, která je české národnosti, zde bravurně ukázala, že i u nás se můžou objevit bytosti s kouzelnou mocí a zaujmout své čtenáře. Nejen Harry Potter, ale i Ginevra sedmá malostranská má co nabídnout.
Doufám, že bude v tomto stylu psaní autorka pokračovat a pokud napíše něco dalšího, já si to tedy určitě nenechám ujít a věřím, že každý, kdo si přečte tento příběh, bude se mnou souhlasit. Víc kouzelných míst, víc magických bytostí, víc fantasy světů, které se můžou nacházet zrovna za rohem vašeho domu. Za tento příběh jsem vděčná.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Epocha, kde si knihu Čarodějky malostranské můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Čarodějky malostranské – Petra Kubašková”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *