Carrie – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2022
Počet stran: 216

„Matka k ní popošla a její ruka, těžká, mozolnatá a svalnatá ruka pradleny se hbitě vymrštila a zasáhla Carrie hřbetem do čelisti. Dívka upadla ve dveřích z chodby do obývacího pokoje a hlasitě se rozplakala.
„A Bůh stvořil Evu z žebra Adamova,“ řekla matka. Její oči za skly brýlí byly velké a vypadaly jako vejce vařená bez skořápky. Nakopla Carrie hranou boty a Carrie vykřikla. „Vstávej, ženo. Zaklekněme k modlitbám. Pomodleme se k Ježíši za své žensky slabé, špatné a hříšné duše.“

Nešťastné neatraktivní Carrie se spolužáci smějí a doma ji krutě trýzní její vlastní matka, náboženská fanatička. Tyranizovaná dívka se rozhodne za své trápení krutě pomstít. Využije k tomu své nečekaně objevené paranormální schopnosti. Přetrhá dráty vysokého napětí, zvedne do vzduchu kostelní lavice, nechá vybuchnout benzinovou pumpu, spustí na střechy ničivý déšť kamenů, zboří domy, způsobí neuhasitelné požáry… Carriin vzrušující příběh vytvořený autorovou bezbřehou fantazií vyústí v děsivou tragédii, ba spíše apokalypsu.

Carrie byla poprvé vydána v roce 1974 jako první román S. Kinga. A já můžu s klidným svědomím právě v tuto chvíli říct, že jsem našla dílo od autora, které doporučím každému, kdo ještě od něj nic nečetl a chtěl by to zkusit.
V této knize totiž ještě není tak úplně autorův podpis, který si během těch let vybrousil a Carrie je poměrně krátký příběh a hlavně, od začátku napínavý a stále se něco děje, což se v průběhu let u něj mění, takže se čtením jako nováčci neváhejte. Nešlápnete vedle. 🙂

Carrie budete od začátku fandit. Protože ve škole je šikanována, nikdo ji nemá rád a nechápe ji, její matka je fanatická katolička, která ji nejenže nic neříká, jak to v životě chodí, ale také ji týrá, nutí se modlit a vše, co neodpovídá víře, je špatné. Ba přímo vražedné, takže dělá vše pro to, aby se tomu Carrie vyvarovala i za cenu jejího utrpení.
Situace, ke kterým dojde jsou vlastně nasnadě, a ač se vám to nebude příliš líbit, pochopíte je a přijmete za své, ono totiž to ani jinak dopadnout a vyústit nemohlo.

„Červené,“ zabručela matka. „To jsem si mohla myslet, že budou červené.“
Carrie mlčela.
„Vidím ty tvé nečisté polštáře. Každý je uvidí. Budou si prohlížet tvé tělo. V Knize se praví…“
„Mami, to jsou moje prsa. Má je každá žena.“
„Sundej si ty šaty,“ řekla matka.
„Ne.“
„Sundej si je, Carrie. Půjdeme dolů a spálíme je v kotli a pak se budeme modlit za odpuštění. Vykonáme pokání.“ Její oči podivně nepřítomně zaplály, jako vždy, když si myslela, že je podrobována zkoušce osudu. „Zůstanu doma z práce a ty zůstaneš doma ze školy. Budeme se modlit. Poprosíme o znamení. Poklekneme na kolena a poprosíme o svatodušní oheň.“

Kniha má jednu nespornou výhodu, oproti jiným autorovým dílům. A tím je její čtivost a rychlost děje. Carrie je napsána od začátku tak, aby vám upoutala, abyste se dokázali vcítit do hlavní hrdinky a tím, že se odehrává mezi středoškoláky, zaujme i mladší, i starší čtenáře, kdy všichni budou chápat, o co tam jde.
Hlavním tématem je trochu scifi, ale ta, která je uvěřitelná, takže si klidně můžete říct, že možná, někdy, někde… 🙂 A konec? I když se vám nebude líbit, smíříte se s ním poměrně lehce. Aspoň já to tak měla a při zpětném přemýšlení nad celým příběhem jsem dospěla k tomu, že to ani jinak ukončit nešlo a muselo to dopadnout tak, jak to dopadlo.

Kniha o pomstě, o nepochopení, o nenaplněné mateřské lásce, o tom, jak nás utváří vše, co se děje v našem okolí a doma. A vůbec, Carrie má v sobě opravdu spoustu témat, která jsou aktuální i dnes a na své si přijde snad každý čtenář. U tohoto románu se mi líbilo všechno, od postav, přes prostředí, k zápletce až po hořkosladký konec. A víte co? Nejsou zde kapitoly. No fakt! Tohle bude kniha, kterou přečtete na jeden na zátah, protože nebudete mít možnost ji odložit po skončení kapitoly. 🙂 Jděte do ní, ta holka za to stojí!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Carrie můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *