Chlapec mezi dveřmi – Alex Dahl

Autor: Alex Dahl
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2018
Počet stran: 342

„Její máma by se dívala s údivem do tváře, kterou já jsem mlátila s hlubokou nenávistí. Do ucha by jí špitala laskavá slova a já jsem do něj po třiceti letech Anni našeptávala, aby umřela.“

Jak daleko jste schopni zajít, abyste si udrželi dokonalý život?
Cecilie tvrdě pracuje, aby měla dokonalý život. Není v něm žádný prostor pro chyby. Dokonce i taková zdánlivá maličkost jako odvézt domů malého chlapce, kterého rodiče zapomněli vyzvednout z plavání, naruší její detailně naplánovaný program. Obzvlášť když na jeho adrese najde jen prázdný, opuštěný dům. Nezbývá jí než vzít chlapce k sobě – netuší, že jeho tichá přítomnost probudí nevítané vzpomínky na minulost a rozvrátí její pečlivě vybudovaný život.

Alex Dahl je napůl Američanka a napůl Norka. Narodila se v Oslu, vystudovala lingvistiku, byznys management a kreativní psaní. Již publikovala povídky a krátké příběhy v Americe a Británii. Je zapálenou frankofilkou, v současnosti žije střídavě v Londýně a Sandefjordu. Chlapec mezi dveřmi je její první román.

Ani nevím, proč jsem si tuto knihu vybrala. Možná proto, že mít v názvu knihy slovo „Chlapec“ nebo „Dívka“ je velmi moderní a proto jsem sáhla po tomto thrilleru, Chlapec mezi dveřmi. Neměla jsem tušení, co mě čeká, ale to, co jsem dostala, to bylo naprosto šílené! Můj pocit je, že po přečtení jsem psychicky labilní i já, nejen pár hrdinů v knize. 🙂

Hlavní hrdinkou příběhu je Cecilie, ale nejen ona. Ještě je zde Anni, která má taky co mluvit do celého děje a kolikrát je to zrovna ona, kdo tahá za všechny nitky a tvoří něco neskutečně zvrhlého, zároveň ale velmi smutného a depresivního.
Cecilie je máma dvou dětí, milující manželka a v očích svých kamarádek vypadá jako dokonalá žena s velkým D, jako někdo, kdo co chce, tak dostane. I kdyby měl jít přes mrtvoly – což Cecilie zná moc dobře.
Na druhé straně je Anni, mladá holka bez rodiny, která se protlouká svým životem v ulicích, s drogami a sexem za zády. Seznámí se s násilnickým, odporným chlapem, do kterého se zamilujete a v tu chvíli se vše, co zamýšlela se sebou udělat, začíná bortit jako domeček z karet. Při jedné letní brigádě, aby si vydělala pár peněz, se spojí její život s Ceciliným, i když ze začátku o tom ani jedna neví. Ale následky jsou devastující. Šílené. Zvrhlé. Depresivní.

Autorka se vyřádila na všech charakterech postav, které v knize Chlapec mezi dveřmi vystupují. Jednoznačně je fenomenální Cecilie, která působí jako šílená, sebevědomá, ale také naprosto psychicky labilní žena, jež v některých chvílích umí vystupovat jako femme fatale. Ty její změny chování byly skvěle popsány, v jednu chvíli jsem ji všechno věřila, abych se na další stránce dozvěděla pravdu o tom, jak lhala a zahrávala si se mnou jako čtenářem.
Když jsem se blížila k závěru, vybavila se mi hláška z filmu S tebou mě baví svět, která naprosto sedí k hlavní hrdince. „Ty už sám nevíš, kdy mluvíš pravdu a kdy lžeš.“ A o tom to je, co budete hlavní hrdince Cecilii věřit, co ne, jestli pochopíte, co za tím vším stojí a stálo.
Samotné ukončení příběhu se mi líbilo, protože dostala, co si zaslouží, ale stejně je to pro můj pocit otevřený konec, kdy bych očekávala, že na mě vyskočí ještě kapitola – třeba „rok poté“, ale nestalo se… No co, ještě, že mám pořádnou dávku fantazie a představivosti. 🙂

„Je to tady hezké. Možná i víc než předtím, protože už nemusím každý den mluvit s policií a dalšími lidmi a odpovídat na otázky. Rozčilovalo mě to, protože se mě ptali na spoustu věcí, a já si myslím, že na ně už znali odpověď. Kladli mi i otázky, na které jsem uměl odpovědět, ale ne vždy se mi chtělo.“

Celá kniha je psána velmi čtivě, autorce se podařilo mě nejen zaujmout, ale hlavně držet v napětí, jak to všechno je. Ve chvíli, kdy Cecilie čte deníky Anni a tím pádem se vracíme na pomyslný začátek celého příběhu, Chlapec mezi dveřmi se pro mne stávala skvělým zážitkem, kdy jsem přestávala dýchat, ani nedutala a jen četla. Jak jsem si spojovala všechny maličkosti a začala chápat, co se v obou hrdinkách a vlastně i v Tobiasovi odehrávalo.

Další velké, významné plus, je zachycení atmosféry zimního, studeného Norska s ledovým větrem, který šlehá hrdinům do tváře. Nejen, že se to hodilo k příběhu jako takovému, ale také to působilo na moje čtenářské nervy, zvyšovalo to napětí a celou atmosféru příběhu to dělalo správně ponurou.
Knihu Chlapec mezi dveřmi doporučím každému, zejména ale ženám, které ocení charakter Cecilie a budou se vyžívat ve všech pocitech a emocích hrdinů.

Rozhodně stojí za přečtení, a pokud se vám líbily třeba Ledové sestry od S. K. Tremayne, tak tato kniha se vám bude líbit jistojistě.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz, kde si knihu Chlapec mezi dveřmi můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *