Detektiv Kostlivec – Hra s ohněm – Derek Landy

Autor: Derek Landy
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264

„Odpal to,“ zamumlala Valkýra koutkem úst.
„To nemůžu,“ odpověděl Smrtislav šeptem. Pohnul rukou a plameny se ve dveřích rozestoupily. Vycouvali mezi nim a ovanul je chladný noční vzduch.
„Proč ne?“
„Není to bomba,“ odpověděl tiše. „V tom pytli je skládací hever na výměnu pneumatik.“
„A ten dálkový ovladač?“
„Ten je od garážových vrat. Neříkej jim to, ale nejsou v tom ani baterky.“

Smrtislav a Valkýra čelí novému nepříteli – baronu Mstislavovi, který je odhodlán přivést zpět na svět děsivé Beztvářné a buduje si za tím účelem strašlivou armádu. Kromě toho se Mstislav chystá získat nového spojence (pokud ho dokáže vzkřísit z mrtvých) – příšerného Groteska, odpudivé monstrum, o němž vyprávějí dávné legendy.
Jakmile je Mstislav na svobodě, začnou se po celém Irsku objevovat mrtvá těla a upíři. Najednou jako by se téměř všichni chystali zabít Valkýru a dvojice odvážných detektivů čelí dosud největší výzvě.
Co když ale skutečná hrozba číhá na Valkýru ještě blíž?

Smrtislav Hezoun alias Detektiv kostlivec a jeho družka v boji, Valkýra Kainová alias Štěpánka jdou opět do akce. Druhý díl fantasy série s názvem Hra s ohněm je opět něco úžasného, čtivého a vtipného.

Zbroj Zkázonoše a Grotesk. To jsou dva důležité pojmy, které hýbou dějem knihy Hra s ohněm. Valkýra se zdokonaluje v magii, jako potomek prapředků ji má v sobě a jde ji to lépe a lépe, i když její učitel, Smrtislav, je jaký je. Jeho postoj je úžasný i tady, když jdou do boje, tak jeho heslo je: „ono to nějak dopadne“, což se vám na něm bude líbit nejvíc.
Ale zpátky k příběhu, z vězení uteče Mstislav, který má nevyřízené účtu se Smrtislavem (jak taky jinak), ale také je stoupencem Beztvářných, které chce povolat zpět na svět a stát při nich při ničení světa. A v tom mu musí Valkýra se Smrtislavem zabránit. Po boku jim bude stát Tanita, Požehnaný, Čína Bědná, a někteří další, do kterých byste to vůbec neřekli. Jenže porazit někoho, kdo je neporazitelný, to úplně nejde, i když jste potomkem prapředků a živým kostlivcem…

„Strach je v pořádku, pamatuj si to.“
„Není to dobrý pocit.“
„Ale udržuje tě naživu. Statečnost koneckonců není absence strachu. Statečnost je poznání a překonání strachu.“

Hra s ohněm je už druhým dílem, sice se postavy trochu vyvíjejí, ale spíše ve svých schopnostech, což pochopíte z děje. Ale jinak se objevují nové hrozby, nové postavy, noví hrdinové, ale tím nechci říct, že se to dá číst bez znalosti předchozího dílu. Nedá. Protože vám některé věci nedojdou, a ty jsou podstatné, navíc autor každou knihu, i tuto, ukončí tak, že už dopředu víte, že další dobrodružství bude stát za to, a co tam bude za tu největší hrozbu…

Kniha Hra s ohněm a i její předchozí díl – Žezlo prapředků je naprosto skvělé čtení. Jestli máte rádi fantasy, bez romantiky (tu tam nenajdete), ale za to s pořádnou dávkou ironie, vtipu, napětí a bojů, tak se do čtení pusťte a na nic nečekejte. Možná tak jen na vydání dalšího, třetího dílu, stejně jako já.

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Hra s ohněm můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *